ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Nabokov Vladimir (*22.04.1899 - †02.07.1977)

   
­­­­

Lolita (4)

Tento ve své době velice kontroverzní román publikoval Vladimir Nabokov, autor ruské národnosti, jenž později musel svou zemi opustit, v roce 1955. Vydalo ho nakladatelství Olympia Press v Paříži, kniha sama byla v anglickém jazyce. Vladimir Nabokov se narodil v Petrohradě, před revolucí v roce 1919 prchl na západ do Německa, později do Francie a nakonec v roce 1945 získal americké občanství. Právě za svého působení v U.S.A. napsal své nejznámější a nejúspěšnější dílo - Lolitu, o níž později prohlásil: "Lolita je slavná, já ne."
Příběh je v podstatě retrospektivním vyprávění Francouze, žijícího v U.S.A. - Humberta Humberta. V temnotě své cely podává výpověď o své lásce k nymfičkám, okouzlujícím děvčátkům ve věku 9-14 let. Sám se přiznává, že se za tuto úchylku styděl, ale nikdy ji nedokázal překonat, pouze utlumit. Ve své rodné zemi se tedy raději ožení, aby nevzbuzoval svým zájmem o děti pozornost. Jeho manželka se s ním však záhy rozvede a on odjíždí do Spojených států. V městečku Ramsdale, v domě, v němž má pronajatý malý pokojík, potkává svou životní lásku - dvanáctiletou Dolores Hazeovou. Je jí naprosto okouzlen, a aby jí byl více nablízku, ožení se s její matkou, která je vdovou a Humberta miluje. Jeho druhá manželka naneštěstí na lásku svého muže k jeho nevlastní dceři brzy přijde. Chce s Lolitou uprchnout, ale umírá při dopravní nehodě. Humbert se okamžitě chopí příležitosti a vyráží s Dolly na cestu Amerikou, protože se bojí, že by ho od ní někdo mohl odloučit. Hned v prvním hotelu ho Dolly svede a tím okamžikem se z nich stávají milenci. Humbert je stále více na své mladé partnerce závislý a stále více na ni žárlí. Naopak Lolita stupňuje své požadavky, vyhrožuje, že Humberta udá. Pomyslný pohár přeteče, když Lola náhle zmizí. Její otčím je zoufalý, hledá svou lásku všude, marně. Až po několika letech ji objeví v jednom zapadlém městečku, vdanou, těhotnou. Svěří se jí se svou láskou, prosí ji, aby s ním odešla, snesl by jí modré z nebe. Lola však jeho lásku nikdy neopětovala, byl jí vždy lhostejný. Humbert se s touto situací nedokáže smířit, tak alespoň chce vědět, kdo mu ji tenkrát unesl. Za nemalý finanční obnos mu to Lola sdělí - její movitý strýc Quilty. V záchvatu nenávisti a pocitu zmaru nad neopětovanou láskou Humbert Quiltyho vyhledá a zastřelí. Za vraždu se ocitá ve vězení.

Sám Nabokov v doslovu přiznává, že jeho kniha neukrývá žádné poučení, je pouze výpovědí o nešťastné lásce muže, která pramení z jeho sklonu k pedofilii. Humbert Humbert není žádným záporným, ale ani kladným typem hrdiny. Je pouze mužem, který chtěl po dítěti cit, který ještě nedokáže pochopit a tím pádem ani opětovat. Jeho láska tedy na Lolitu působila spíše jako psychické a fyzické znásilňovaní. Malou Dolly zase nemůžeme označit za oběť. Byla to totiž ona sama, která Humberta svedla. Co víc, ona nebyla při jejich první společné noci ani panna. Pro ní sex však představoval pouze jakousi hru, ale neuvědomila si, že dospělí mají již zcela jiné chápání. Navíc její dětská sobeckost úplně rozvrací její soužití s Humbertem. Někteří říkají, že tento román pojednává o střetu "mladé" Ameriky se "staromódní" Evropou. Humbertova osudová vášeň ho nakonec přivede k záhubě.

Kompozice je retrospektivní, Humbert ve vězení vzpomíná na svou lásku. V textu se prolínají vzpomínky s pocity a fantaziemi. Někdy jsou od sebe velmi těžko odlišitelné. Jazyk je čistě spisovný, místy knižní, jinde naopak prokládaný i vulgarismy. Velmi časté jsou francouzská slova či věty, je také patrné, jak se mnozí Američané té doby pokoušeli hovořit, mnohdy špatně, tímto jazykem.

Kniha se mi velice líbila, především její neobvyklé téma. Ještě v dnešní době se mnoho autorů neodváží psát o pedofilii, a uvážím-li, že kniha pochází z 50. let minulého století, nezbývá mi než obdivovat autorovu odvahu tuto knihu vůbec napsat. Ale vůbec se nedivým, že je Lolita tak čtenářsky oblíbená. Je psána neskutečně poutavým stylem a velice se odlišuje od všech knih, které jsem dosud četla.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Caphy, 28.05.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimir Nabokov - Lolita (4)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)