ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Nezval Vítězslav (*26.05.1900 - †06.04.1958)

­­­­

Valerie a týden divů (2)

- klasický gotický román

Surrealistická próza, v níž autor s nespoutanou fantazií dává sedmnáctileté dívce prožít týden neuvěřitelných příhod, které objasňují skrytá tajemství jejího rodu.
V mozaice příhod na hranici snu a reality zavádí Nezval čtenáře vybroušeným stylem do barvitého a částečně hrozivého světa fantazie a podvědomí, kde obludně zhmotnělé lidské vášně ohrožují a snaží se zahubit mladičkou nezkušenou dívku a jejího záhadného utajeného bratra.
Sugestivní příběh, inspirovaný takzvanými černými romány, dokládá nejen autorovu zálibu v rekvizitách gotického románu, ale především bohatou fantazii a vypravěčské mistrovství.

DOBA:

Napsáno roku 1932, vydáno 1945 - až po propuštění autora z vězení.
Surrealismus (zdůrazňuje podvědomí, zachycení snů, představ, definovaný podle surrealistického manifestu jako "psychický automatismus" - proud asociací, z Francie)

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Český básník, spisovatel a překladatel (Breton), spoluzakladatel poetismu, vůdčí osobnost československého surrealismu, ten ale opustil s nástupem fašismu; z Třebíčska - vzpomínal na Šemíkovice (Z mého života); nedostudoval; roku 1922 vstoupil spolu s Teigem do Devětsilu, nejvýraznější člen, podílel se na založení poetismu (jeho dílo Edison); ovlivněn francouzským surrealismem (André Breton), založil skupinu surrealistů v ČSR, působil jako dramatik Osvobozeného divadla, od roku 1924 člen KSČ, po 2. světové válce velmi aktivní v KSČ; psal s nádechem lásky k vlasti, zemřel v důsledku spály a infarktu.

POSTAVY:

Valerie, její babička Elza, Orlík, "Tchoř" Richard, Gracián

STRUČNÝ ROZBOR:

V předmluvě Nezval píše, že tato knížka je "napsána z lásky k tajemství starých vypravovánek, pověr a romantických knih. Básnické umění, zdá se mi, není ničím jiným než splácením dluhu životu a jeho tajemstvím. Píši ho těm, kteří se občas rádi zastavují nad mystériemi starých domů, sklepení... Chci podat evokaci pocitů.".

Černý román - gotika, vracení se k minulosti, řešení záhady, hororové prvky, optimismus, jakoby středověk - kejklíři a upálení, občas autor promlouvá, časté dialogy

Jazyk
Lyrično, zvláštní způsob vyjadřování, hodně přímé řeči.

Srovnání
V surrealistickém díle 52 hořkých balad věčného studenta Roberta Davida napodobuje Villona (obrací se na čtenáře; na konci poslání; Nezval tu vyjadřuje víru v revoluci, popisuje příběhy běžných lidí z pohledu studenta).

Film
Natočen v roce 1970, režisér Jaromil Jireš, v USA populární na DVD.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Evelyn, 06.04.2011

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-52 hořkých balad věčného studenta Roberta Davida, 52 hořkých balad věčného studenta Roberta Davida (2)
-Básně noci, Básně noci (2), Básně noci (3)
-Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou, Dnes ještě zapadá slunce nad Atlantidou (2)
-Dolce far niente
-Edison (Básně noci), Edison (Básně noci) (2), Edison (Básně noci) (3), Edison (Básně noci) (4), Edison (Básně noci) (5)
-Edison (rozbor), Edison (rozbor) (2)
-Edison, Signál času (Básně noci)
-Karneval
-Loretka
-Manon Lescaut, Manon Lescaut (2), Manon Lescaut (3), Manon Lescaut (4), Manon Lescaut (5), Manon Lescaut (6), Manon Lescaut (7), Manon Lescaut (8)
-Pan Marat
-Podivuhodný kouzelník (Básně noci)
-Praha s prsty deště
-Sbohem a šáteček
-Valerie a týden divů, Valerie a týden divů (2)
-Žena v množném čísle
Čítanka-Abeceda (Pantomima)
-Čím to že já Manon tak šťastna jsem (Manon Lescaut)
-Čísla (Skleněný havelok)
-Edison (Básně noci), Edison (Básně noci) (2)
-Havelok (Skleněný havelok)
-Kořím se Manon vaší kráse (Manon Lescaut)
-Láska není omyl
-Manon Lescaut
-Oči milenek (Veliký orloj)
-Poetika (Pantomima)
-Probuzení v dáli
-Psací stroj
-Sbohem a šáteček (Sbohem a šáteček)
-Sen
-Slovník lásky
-Sonet padesátý sedmý: O slasti beze jména (100 sonetů zachránkyni věčného studenta Roberta Davida)
-Stalin
-Stesk (Křídla)
-Telefony (Blíženci)
-Tvé oči věrné
-Týden v barvách (Pantomima)
-Vteřina (Veliký orloj)
-Žárlivý
­­­­

Diskuse k výpisku
Vítězslav Nezval - Valerie a týden divů (2)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)