ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mrštík Vilém (*14.05.1863 - †02.03.1912)

­­­­

Maryša (7)

Tuto knihu napsali společně bratři Alois a Vilém Mrštíkovi.
Lízal je nejbohatší muž ve vesnici. Má velmi hezkou dceru Maryšu, o kterou se uchází Francek. Francek je chudý vesnický chasník, jehož matka - Horačka - se živí prací u sedláků. Francek má Maryšu velmi rád a také ona je do dvacetiletého rekruta zamilovaná. Ale její otec se proti sňatku své dcery postaví a donutí ji, aby si vzala starého, bohatého, zlého a krutého Vávru, vdovce se třemi dětmi. Pro Lízala je tento sňatek obchodní záležitostí. Doufá, že na něm vydělá. Úplně zapomíná, že sám rozhoduje o životě a štěstí své jediné dcery. Maryša je nešťastná. Ví, že manželství, do něhož ji rodiče neustále nutí proti její vůli, bude pro ni životním zklamáním a neštěstím. Prosí otce i matku, aby ji do sňatku nenutili, ale marně. Lízal sice již kolísá, když si uvědomuje, že Maryša nebude mít šťastný život, a proto se pevně rozhoduje, že všechny peníze dostane Maryša a ne Vávra. V této době Francek odchází na vojnu. Loučí se s Maryšou přes protest Lízala i jeho manželky. Slibuje, že na ni nikdy nezapomene.
Po 2 letech se Francek vrací domů. Ale Maryša je již Vávrova. Setkává se s ní v hostinci. Ani ji nemůže poznat. Maryša je bledá, hubená a smutná. Dá se s ní do řeči a jde ji doprovodit. Tím chce ukázat celé vesnici, ale hlavně Vávrovi, že se Maryši nevzdá a že na ni nezapomněl. Teprve nyní si Lízal uvědomuje, že udělal velkou chybu - Maryša je nešťastná a Vávra na něm soudně vymáhá věno.
Francek za Maryšou stále chodí. Nabízí jí, aby s ním odjela do Brna a přemlouvá ji, že má práci pro ni i pro sebe. Maryša mu však odpovídá: "Nemůžu. Nemůžu s tebou jít. Jdi si sám. Nešťastná jsem, ale špatná nebudu."
Vávra se dovídá, že Francek byl ve mlýně. Vezme si pistoli a chce ho zastřelit. Maryša se bojí o život milého. Ale Vávra byl podnapilý a Francek stačil utéct.
Další den se Maryša rozhoduje k strašnému činu. Chce otrávit nenáviděného a zlého Vávru, jenž utýral k smrti svou první ženu a chce utýrat i ji. Vávru, který bije čeledíny a je zlý a neúprosný. Nasype mu do kávy jed. Vávra umírá. Na otázku jedné ženy ze skupiny mužů, kteří nesou Vávrovo tělo do kuchyně, Maryša přiznává, že svého muže skutečně otrávila.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: El, 21.06.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vilém Mrštík - Maryša (7)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­