ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mrštík Vilém (*14.05.1863 - †02.03.1912)

­­­­

Maryša (21)

- spoluautorství Alois Mrštík
- drama o 5 jednáních

Hra o dívce, kterou rodiče provdali za vdovce bez ohledu na její lásku.

Děj dramatu se odehrává v 19. století na moravské dědině. Hlavní postavou je dcera bohatého sedláka Lízala, Maryša. Lízal přemýšlí, jak by svou dceru co nejlépe provdal. Nejlepší partii vidí ve vdovci mlynáři Vávrovi, který vlastní celý mlýn a několik polí oproti chudému Franckovi, do něhož je zamilována sama Maryša. Lízal se svou ženou přesvědčují Maryšu o štěstí, které ji čeká s Vávrou. Zároveň po vsi kolují řeči o krutosti a násilí, kterého se dopouštěl na své první ženě. Maryša se odmítá bez lásky provdat za mlynáře Vávru.

Naneštěstí Francek odchází na vojnu a Maryša zůstává na pospas tlaku ze strany rodičů, kterému po čase podlehne. V manželství se necítí šťastná a její manžel je k ní velmi hrubý, nakonec jí Lízal nabídne, aby se navrátila do své rodné chalupy. Maryša pociťuje hořkost vůči rodičům, kteří ji do sňatku tlačili, a proto odmítne.

Poté se do vsi navrací Francek, který zjišťuje, že jeho milá Maryša je provdaná za mlynáře Vávru. Začne veřejně Maryšu navštěvovat, doprovázet a navrhne jí útěk, který odmítne. Mlynáři se nelíbí Franckovy návštěvy a v návalu zlosti se chopí zbraně a začne po něm střílet. Maryša si uvědomí, že takhle to nadále nejde a Vávru otráví jedem zamíchaným v černé kávě; Vávra padá mrtev k zemi.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Breberka, 05.05.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vilém Mrštík - Maryša (21)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­