ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Řeháčková Věra (*14.08.1950)

­­­­

Když machři mají IQ tykve

  • dívčí román pro starší dívky

Příběh dospívající dívky Zuzky, která se v tomto nelehkém období prvních lásek a hledání vlastní identity musí vyrovnat se změnou prostředí, šikanou, lidskou malostí a krutostí a nakonec i s šokující pravdou o svém původu.
Zuzka žije se svými rodiči a sestrou Alicí na statku v místě, kde "lišky dávají dobrou noc". Nemá ani poslední typ mobilu, ani značkové oblečení, ale zato má koně Horymíra a blízko k přírodě. V dramatické situaci, kdy její sestra Alice potřebuje rychlou lékařskou pomoc, se seznamuje s vlivným a bohatým doktorem Křížem a s jeho synem Arturem, kteří nedaleko vlastní luxusní chatu. Doktor Kříž má ovšem o "vděčnosti" svých pacientů a jejich blízkých poněkud přemrštěné představy. Mezi ním a Zuzčinou rodinou vzniká konflikt, který vrcholí krachem hospodářství a prodejem statku. Zuzka se učí žít ve městě a není to vůbec jednoduché. Mezi městskými dětičkami vlivných rodičů je Zuzka snadným terčem šikany. Nevyhne se ani nevybíravému nátlaku ze strany některých spolužáků, protože její vzhled je velmi přitažlivý a poněkud exotický. Jako by její původ ani nebyl v srdci Evropy... Naštěstí nachází i lidi, kteří neposuzují všechno podle peněz a potkává také svou první opravdovou láskou.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Erika v Praze roku 2009 (1. vydání). Počet stran: 149. ISBN: 978-80-7190-435-9.

OBSAH:

Když v Iráku vypukne válka, rozhodne se Ahmed odvézt dceru Zuzku do malé vesničky u Brna za svým kamarádem - panem Sedláčkem. Sedláčkovi mají také dceru Alici. Po Ahmedovi není léta vidu ani slechu, proto rodiče Alice Zuzku adoptují.

Sedláčkovým se hospodaření nedaří a nemají peníze. Jejich statek jim už nevynáší peníze, protože klesly ceny masa, mléka a obilí. Do toho vážně onemocní Alice, proto se přestěhují do panelového domu v centru Brna.

V Brně se Zuzce nedaří. V jejich třídě na gymnáziu převládá parta horních (děti bohatých rodičů), kteří šikanují ty slabší. Zuzka začne chodit i na brigády, aby si mohla koupit značkovou mikinu a nemusela tak poslouchat výsměchy spolužáků. Učitelé ani ředitel na stěžování rodičů nereagují.

Po čase, když někdo zmlátí Marka, Zuzčina věrného kamaráda, který bojuje proti šikaně, se vše provalí. Podplacený ředitel a učitelé gymnázia jsou vyloučeni z funkcí. Konečně se vše v dobré obrátí a Zuzce je lépe.

Na velké prázdniny našetřili Sedláčkovi peníze, aby mohli jet k moři. Holky jsou moc šťastné. Krásnou dovolenou jim překazí Ahmed, jenž se skoro po dvanácti letech ozve a chce zpět svoji dceru. Zuzka je překvapená, protože si doteď myslela, že je dcerou Sedláčkových. Ahmeda vůbec nezná, proto s ním nechce odjet do Iráku, a tak zůstane s adoptivními rodiči v Brně.

Po prázdninách nastoupí mladší Alice do sekundy stejného gymnázia jako Zuzka. I v její třídě převládá šikana, ale Alice si díky Zuzčiným radám s šikanou dobře poradí a horní na ni nemají šanci.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: KM, 15.01.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Věra Řeháčková - Když machři mají IQ tykve

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­