ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Řeháčková Věra (*14.08.1950)

­­­­

Jen neskončit v děcáku

  • dívčí román pro starší dívky

Dívčí román, v němž se třináctiletá Laura musí vyrovnat se ztrátou rodinného zázemí.
Laura má vše, nač si vzpomene, ale rodiče na ni nemají čas. V životě plném blahobytu však nastává zlom. Matka se dopustí přečinu a je odsouzena. Laura se s tím nedokáže vyrovnat. Ztrácí nejlepší kamarádku a začíná se setkávat s lidmi pochybné pověsti. Nedostatek peněz ji donutí i k drobným krádežím.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Petra v Praze roku 2006 (1. vydání). Počet stran: 165. ISBN: 80-7301-171-9.

DĚJ:

Lauře je třináct let. Její matka pracuje jako televizní a rozhlasová moderátorka, tudíž hodně vydělává a její rodina nemá o peníze nouzi. Všichni bydlí v obrovské vile, mohou si dopřát, co jen chtějí. Jenže jednoho dne Lauřina matka srazí v podnapilém stavu autem těhotnou ženu. Je odsouzena a jde na pět let do vězení...

Laura je úplně na dně, i když s matkou neměla zrovna nejlepší vztah. Propadá různým partám, začíná kouřit, pít alkohol, krást, líbat se s kdekým...

Často se setkává s Honzou. Ten je jediný, komu věří. Později se ukáže, že Honza dělá drogového dealera. Laura tak ztratí jedinou osobu, jíž důvěřovala.

Nakonec najde oporu ve svém starším bratru Robertovi. Ten všechny okolnosti nese stejně těžce jako Laura, přesto se ji snaží utěšovat.

Jejich otec je vůbec nezvládá. Má obavy o Lauřin osud, na rodinu totiž dohlíží kurátorka a vyhrožuje dětským domovem. Otec propadá hracím automatům a pokeru. Prohraje všechny poslední peníze, přijde o vilu.

Všichni se stěhují do malého bytu na druhém konci Brna. Děti otce nenávidí, pořád se s ním hádají. Vše vyvrcholí, když otce nachytají s mladou milenkou. Robert později zjistí, že vůbec nejsou tak chudí, jak otec vykládá. Vilu v kartách neprohrál, ale daroval ji milence, stejně jako všechny věci ve vile.

Laura se úplně vymyká kontrole, nelze ji uklidnit. Pořád jen na otce řve, ze všeho ho viní. Absolutně ho nemůže vystát.
Nakonec skončí v dětském domově. Zdejší děti jí jsou sympatičtí... A tady kniha končí...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: KM, 16.01.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Věra Řeháčková - Jen neskončit v děcáku

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­