ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Řezáč Václav (*05.05.1901 - †22.06.1956)

­­­­

Poplach v Kovářské uličce (2)

  • četba pro žáky základních škol

Příběh z první republiky o nepoctivém obchodníkovi, jenž připisoval svým zákazníkům dluhy.
Frantík, kterého vychovává dědeček, si přivydělává u místního obchodníka - lakomce a vydřiducha. Když se ukáže, jak obchodník okrádá i ty nejchudší zákazníky, rozhodne se Frantík zasáhnout...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydal Československý spisovatel v Praze roku 1988 (9. vydání tamtéž). Ilustroval Josef Čapek. Počet stran: 141.

DĚJ:

Třináctiletému Františku Severýnovi se nelíbí, že hokynář Bočan okrádá lidi. Prodává jim sice na dluh, což je pěkné, ale k dluhu si vždycky připíše něco navíc, což už František pokládá za velice špatné. Od strážníka Brejchy dokonce zjistí, že je to trestné. Lidé ho však nechtějí udat, protože by jim nikdo jiný na dluh nedal.

Všechny dluhy s přirážkou si pan Bočan zapisuje do zeleného sešitu. Aby František lidem pomohl, rozhodne se ho v noci ukrást. Okno hokynářka obchodu však nejde otevřít, a tak mu tam hodí alespoň kočku. Ta páchá takovou neplechu, že to pana Bočana probudí. Myslí si, že tam má zloděje, proto začne křičet na celou ulici. Přiběhne spousta lidí. Strážníci však objeví pouze kocoura. V zástupu lidí se pak František může snadno do krámu dostat dveřmi, zelený sešit vzít a ukrýt ho na tajné místo.

Druhý den se hokynář neodváží nahlásit loupež sešitu kvůli jeho obsahu a je rozzlobený. I z toho, že se mu lidé posmívají kvůli kočce. Když pak obdrží anonymní psaní, že "Kocouří dráp" má jeho sešit a nepřeje si, aby lidi už okrádal, začne se chovat pan Bočan velice podivínsky. Pátrá po onom Kocouřím drápovi a lidé ho mají za blázna.
Také se rozkřikne, že mu někdo zelený sešit vzal, a tak se mu lidé snaží včas zaplatit dluhy a více k němu nechodit.

Jakmile spatří hokynář sešit u sourozenců Kolískových, je si jist, že ho vzali svému tatínkovi. Netuší, že jej ve skutečnosti sebrali z Frantíkova úkrytu. Po panu Kolískovi teď začne vymáhat jeho dluh, a protože ten peníze nemá, dá mu auto, které má mnohem vyšší cenu.
Navíc pan Bočan vyžene ze své prázdné garáže žebračku, která má zaplaceno ještě na další tři dny, a ta z této nemilé události chce spáchat sebevraždu, ale Frantík ji zachrání.

Když se o všem dozvědí místní lidé, jsou z nemilosrdného jednání hokynáře velice znepokojeni, a tak ho za všechny jeho nekalosti udají. Tím skončí pan Bočan s okrádáním lidí v Kovářské uličce.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Malenicka, 10.12.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Řezáč - Poplach v Kovářské uličce (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­