ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Vejsada Václav (Habr) (*10.01.1921 - †14.08.1984)

Brigda    
­­­­

Sám sobě pomáhej!

  • Václav Habr je pseudonym českého novináře a spisovatele Václava Vejsady
  • název ruského originálu: Сам себѣ помогай (1902)
  • napsáno na motivy výchovného chlapeckého románu Vasilije Ivanoviče Němiroviče-Dančenka

Kniha Sám sobě pomáhej! vypráví o mladém nafoukaném hraběti Pavlu Stohrad-Steckém, jehož strýc Lev pošle na venkov, aby se z rozmazleného floutka stal mužem. Pavla doprovází statečný kamarád Vlček a také věrný pes Káro. Společně zažívají různá dobrodružství.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Růže v Českých Budějovicích roku 1970. Ilustroval Bohumil Konečný. Počet stran: 102.

OBSAH:

Čtrnáctiletý hrabě Pavel Stohrad-Stecký - líný, domýšlivý a příliš pyšný na svůj vznešený původ - prožívá v hlubokých lesích svou robinsonádu...

Strýček Lev ho jede vlakem navštívit. Pavel se po smrti svého otce, když odešel na soukromé gymnázium, změnil k nepoznání (ve špatném slova smyslu). Jakmile strýček poznal, jaký Pavel je, vymyslel si se svolením jeho matky na něj plán, jak jej pýchy zbavit...
Strýček Lev poznal i Vlčka, Pavlova blízkého přítele, který byl obyčejným selským chlapcem - veselým, humorným a usměvavým.

Bylo rozhodnuto - vyjedou si na dlouhou cestu, a to všichni tři. Nejdříve vlakem, pak koňmo přes poušť a step, aby nakonec dojeli do jedné malé vesničky uprostřed lesů, kde měl strýček jednoho známého přítele, sedláka Faraona, u něhož Pavel a Vlček zůstanou. Strýc na druhý den odjede, ale ještě dříve, než tak učinil, kladl před svým odjezdem Pavlovi na srdce: "Zde ti, Pavle, nikdo nedá nic před nos, jak jsi zvyklý. Vše si musíš vydělat vlastníma rukama. Pro tebe teď platí heslo: Sám sobě pomáhej!"

Pavel zprvu nebral strýcova slova vážně. Ale pak pochopil... Skutečně, když nanosil vodu a nasekal dříví, dostal od Faraonovy ženy najíst. To vše si brzy osvojil a zvykal si. Pro venkovského hocha Vlčka práce byla samozřejmostí, byl na ni zvyklý. Pavel zde s Vlčkem zažijí krásné chvíle plné opravdového přátelství a dobrodružství.

Po nějaké době si vzpomněl Pavel na domov. Stýskalo se mu po matce. Jednoho dne Faraon rozhodl, že chlapci pojedou domů. Vlčkovi se však domů nechtělo. Byl sirotkem a jeho strýc se opíjel a bil ho. Maláňa, Faraonova žena, jej měla ráda. Ale co naplat, vždyť se určitě ještě vrátí.

Domů se Pavel vracel šťastný, hodně opálený a hlavně se - jak prohlásil strýček Lev - stal člověkem. Ano, z Pavla je nyní dospělý a zodpovědný mladý muž!

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 10.02.2017

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav (Habr) Vejsada - Sám sobě pomáhej!

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­