ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Orlev Uri (*24.02.1931)

   
­­­­

Ostrov v Ptačí ulici

  • pro starší děti

Napínavý příběh z druhé světové války. Alexův tatínek byl odvlečen nacisty a chlapec přežívá sám v troskách polorozbořeného domu na okraji židovského ghetta.
Jako Robinson Crusoe na opuštěném ostrově přežívá židovský chlapec s nesmírnou odvahou a vynalézavostí v polorozbořeném domě v opuštěné čtvrti varšavského ghetta. Obyvatelé čtvrti byli odvedeni a zanechali po sobě téměř veškerý svůj majetek. Zničený dům se nachází u zdi oddělující ghetto od zbytku města. Větracím otvorem může Alex ze svého úkrytu sledovat, co se děje ve čtvrti vně ghetta. Má za úkol počkat v troskách na tatínka, který mu slíbil, že se za několik dnů vrátí. Dny se však mění v týdny a týdny v měsíce, během nichž dojde k mnoha událostem bezpočtu překvapení.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Práh v Praze roku 2013 (1. vydání). Z hebrejského originálu přeložila Lenka Bukovská. Ilustrovala Ora Eitanová. Počet stran: 179. ISBN: 978-80-7252-433-4.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Uri Orlev vydal třicet knih pro čtenáře různého věku. Jeho romány byly přeloženy do mnoha jazyků a získaly řadu ocenění v Izraeli i v zahraničí. Je prvním izraelským spisovatelem, jenž získal mezinárodní cenu H.Ch.Andersena (v roce 1996).

OBSAH:

Děj knihy se odehrává za 2. světové války. Alexovi je 12 let a pochází z židovské rodiny. Se svou rodinou bydlí v ghettu (v židovské čtvrti). Alexovu mámu odvezli Němci a už se nevrátila. Táta pracoval v továrně na provazy. Když odvezli i tátu, Alex zůstal sám a musel se skrývat. Táta mu dal pistoli a batoh s věcmi na přežití na několik dní. Slíbil, že se vrátí. Avšak Alex netušil, že se bude muset o sebe postarat několik měsíců...

Schovával se v rozbombardovaném domě. Nejprve ve sklepě, kde chvíli přežíval a poté, aby byl ve větším bezpečí, si postavil obydlí ve 3. patře zbořeného domu. Když mu došlo jídlo, rozhodl se prohledávat jiné domy. Nějaké jídlo našel. Často si musel dávat pozor na zloděje a na Němce, kterými se to tu jen hemžilo. Alex byl velmi šikovný, a tak přežil až do té doby, než se skutečně vrátil táta...

CHARAKTERISTIKA POSTAV:

Alex - velmi chytrý a šikovný; naděje, že se otec vrátí, mu dodávala velikou odvahu
otec - miloval svého syna; celé dětství mu předával cenné zkušenosti, díky nimž se podařilo Alexovi přežít

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi moc líbila, byla napínavá od začátku až do konce. Jsem rád, že jsem se dozvěděl něco o druhé světové válce i o životě polských Židů během ní.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Tomáš Skryja, 31.03.2018

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Běž, chlapče, běž
-Ostrov v Ptačí ulici
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Uri Orlev - Ostrov v Ptačí ulici

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­