ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Orlev Uri (*24.02.1931)

­­­­

Běž, chlapče, běž

Sugestivní válečný román na motivy skutečných událostí líčí dramatický osud židovského chlapce, snažícího se v průběhu 2. světové války přežít nacistickou genocidu.
Dramatický příběh devítiletého Srulika ukazuje svět z jeho nejhorších stránek. Píše se rok 1942 a nacisté naplňují svou krvavou vizi světa, jejíž součástí je i likvidace Židů. Židovskému chlapci Srulikovi se podaří uniknout z varšavského ghetta a společně s jinými uprchlíky se snaží v přetěžkých podmínkách dočkat konce války. Během těchto složitých let se setkává jak s lidskou statečností a dobrotou, tak i tou nejsprostší zradou. Malý chlapec prožívá události neúměrné jeho věku a dospět tak musí mnohem dříve, než by měl.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Práh v Praze roku 2014 (1. vydání). Z hebrejského originálu Ruc jeled, ruc přeložila Lenka Bukovská. Počet stran: 179. ISBN: 978-80-7252-537-9.

OBSAH:

Když bylo Srulikovi devět let, zajali ho Němci a odvedli spolu s matkou do ghetta. Nejprve přežívali pouze ze zbytků z popelnic.
Jednoho dne, když se takto jeho matka prodírala odpadky, uviděl Srulik v dálce kluky, jak hraji fotbal. Šel si s nimi hrát, a když se vrátil, jeho matka byla dávno pryč. Srulik začal brečet a kluci jej vzali k sobě. Srulik s nimi žil do té doby, než začali Němci zabíjet chudé lidi v ghettu...

Srulika zachránil jeden sedlák, který ho provezl branou ve voze s odpadem. Sedlák zavedl Srulika za jinými židovskými dětmi. S nimi se musel naučit přežívat v lese.

Po několika měsících ho chlapci opustili a on si hledal práci u statkářů. Někteří jej vítali s radostí, jiní ho zavřeli a zavolali Němce. Těmto lidem Srulik vždy utekl, ale nechybělo mnoho a chytli ho.

Jednou takto utíkal před Němci. Vtom u lesa zahlédl stát nějakou osobu. Rozběhl se k ní a nemohl uvěřit vlastním očím, před ním stál jeho otec! Jakmile jej otec poznal, řekl mu, ať od této doby říká, že se jmenuje Jurek Staniak. Otec se obětoval, aby Jurka zachránil...

Jurek utekl a schoval se u paní, jež ho naučila modlit se a která jej u sebe nechala přes zimu.
Pak ale Jurek musel odejít, jelikož do vesnice přišli Němci.

Když Jurek opět pracoval na jednom velkém statku, přišel při práci o pravou ruku. Zůstal v nemocnici do té doby, než znovu přišli Němci. Utekl a zase vyhledával práci na statcích. Jurek navzdory tomu, že mu chyběla ruka, pracoval ještě pilněji než kdy dřív.

Jednoho dne seděl u vody a zahlédl nacisty, jak rozmisťují na mostě miny. Neváhal a hned varoval obyvatele vesnice, kteří mu řekli, ze se blíží Rusové a Němci se stahují.
Poté, co Rusové opravdu přijeli, se Jurek seznámil s jedním z vojáků jménem Saša. Ten ho opatroval do té doby, než museli dobýt Berlín.

Po skončeni války se dostal Jurek do sirotčince, kde už zůstal. V dospělosti se pak odstěhoval do Izraele, kde pracoval jako učitel.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: propigeon, 23.01.2017

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Běž, chlapče, běž
-Ostrov v Ptačí ulici
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Uri Orlev - Běž, chlapče, běž







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)