ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Janssonová Tove (*09.08.1914 - †27.06.2001)

­­­­

Čarovná zima (Mumini)

Muminek se jako první z celé rodiny probudil ze zimního spánku a našel okolí domku, které tak důvěrně znal, k nepoznání změněné. Bylo pod hlubokou sněhovou peřinou. Zpočátku se v pustých sněhových pláních cítil trošku ztracený, ale brzy poznal, že muminí údolí je obydleno i v zimě. Jenže jinými tvorečky než těmi, které potkával v létě. Díky tomu si našel nové přátele a zažil spoustu nového, co dosud neznal - vánici, pukání ker, polární záři a jarní tání. Máte-li chvilku čas, můžete zimní radovánky a vítání jara s muminkem prožívat společně.

V zimě skřítci mumini spí až do jara, ale tato zima byla výjimkou. Skřítek Muminek se tuto zimu probudil. Stalo se to poprvé v jeho rodu. Když se probral, našel celý dům opuštěný a uklizený. Objevil také dopis od Šoupálka, jenž mu nechává vzkaz, že se za ním na jaře zastaví. Přečítal si tento dopis do kola, než se zastavil a zpozoroval dvě očka, která na něj koukají zpod mycáku. A pak najednou zmizela. Později se ukázalo, že tam bydlela Radamsa.
Muminek se rozhodl, že se vydá na procházku po okolí. Spatřil vše, co mu bylo známé, pod kupou sněhu. Připadal si ztracený a opuštěný. Po chvilce poznává, že toto údolí je obydleno jinými tvory. Při procházce potkal Tiki s chlupatými tlapkami, která si udělala svůj domov v Muminkovu letním koupacím pavilónu. S Tiki Muminek uviděl poprvé polární záři a taky spolu postavili sněhového koně, kterému Tiki zpívala písničky. Polili ho vodou a Tiki doufala, že až zmrzne a stane se z něho led, tak odcválá pryč.
Muminek měl divný pocit, že se musí něco stát a stalo se. Někdo ho srazil k zemi. Byla to malá Mia na stříbrném tácu. Veverka ji probudila ze zimního spánku, a tak využívá situace a jezdí z kopce jakoby na bobech. Malá Mia byla malá Šňupálková sestra. Mia se později setká s Babulem, který ji naučí lyžovat a bruslit na zmrzlé hladině.
Muminek má po čase už té černé zimy dost. Chce sluníčko a teplo. Pak přišla Morana a s ní chladivá mlha. Chtěla se jen ohřát od ohně, ale svým tělem ho uhasila, byla zklamána. Muminek poznáva další zvířátko, a to muminiho předka, který se moc šetrně nechová k nábytku a všemu vybavení salónku, vše si přizpůsobil k sobě, aby mu to nejlépe vyhovovalo. K muminům přišel další host - hladový Pink. Říkal, že jim došla potrava, a tak mu Muminek nabídne zavařeniny, aby ho mohl pohostit aspoň trochu.
Přicházelo jaro, Babul odešel z muminiho údolí. Pink se vrátil ke svému rodu. S jarem přicházelo i teplo, led na moři pukal. Muminek jednoho dne zachránil Miu z rozpukaného ledu. Mia si chtěla ještě zabruslit, než odejde zima. Když se Muminek vrací domu, spatří tam už probuzenou maminku. Vše jí začne vypravovat. Maminka si řekla, že příští zimu se musí taky probudit, aby ty zážitky mohla taky zažít.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: sun.care, 06.03.2008

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Čarodějův klobouk (Mumini)
-Čarovná zima (Mumini)
-Kometa (Mumini)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Tove Janssonová - Čarovná zima (Mumini)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­