ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Štítný ze Štítného Tomáš (*1331/1335? - †1401/1409?)

   
­­­­

Knížky šestery o obecných věcech křesťanských (Klementinský sborník)

Jedná se o nejstarší sborník autorových traktátů, který vznikl kolem roku 1376. Je tvořen dvěma předmluvami, šesti traktáty a doslovem.

Předmluvy
První je adresována dětem, druhá čtenářům vůbec. Štítný v nich poukazuje na výchovný cíl svého spisu - vzor křesťanského života. Obhajuje se zde za to, že píše, i když je laik, o věcech náboženských. Pokud se dopustí nějakých chyb v otázkách věroučných, věří, že jej církev a učení lidé opraví.

1. traktát: O vieře, o naději a milosti
Pojednává o víře, naději a lásce, o třech ctnostech, které jsou základními znaky křesťanského života a zárukou cesty ke spasení. Ke konci traktátu je připojen Výklad Páteře (Otčenáše).

2. traktát: O trojiech staviech - panenském, vdovském a manželském
Jedná se o jakousi rukověť morálky. Autor tyto stavy hodnotí a dává jim praktické rady k řádnému životu.

3. traktát: O hospodáři, hospodyni a čeledi
Řeší vztahy hospodáře, hospodyně a čeledi. Autor používá přirovnání: hospodář má být hospodyni a čeledi světlem, jako slunce je světlem měsíci a hvězdám. Uplatňuje zde svůj sociální cit. Uvědomuje si, že poměr pána k čeledi není vždy takový, jaký by měl být. Vkládá sem myšlenky, které ukazují, že i poslušnost má své hranice. Bůh je ten, kterého bychom měli poslouchat nejdříve, pak teprve hospodáře, otce...

4. traktát: Kak se zdejší stavové lidští připodobnávají k andělským kuoróm
V přirovnání k devíti andělským kůrům probírá Štítný 9 stavů lidských v jejich vzájemné závislosti na sobě. Jsou to: duchovní, řeholníci, učenci, páni, vladykové, soudci, rolníci, řemeslníci a kupci. Každému tomuto stavu věnuje zvláštní úvahu, jak si má vést v řádném životě.

5. traktát: Ostnec svědomie a o pokušení ďábelském
Vysvětluje, jak se má člověk po stupních andělských kůrů přiblížit k Bohu, má si vycvičit svědomí. Dále je zde pojednání o tom, jak ďábel pokouší k hříchu.

6. traktát: Kak se očistijem toho, že hřešíme
Je to výklad o prostředcích jak dosáhnout odpuštění hříchů a věčné milosti.

Doslov: Dokonánie kněh těchto
Autor se opět vrací k otázce, zda je kompetentní psát o věcech náboženských. Otázku řeší odkazem na to, že pravda spočívá ve věci, nikoli v osobě a jednotlivých slovíčkách.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Market.9, 26.03.2008

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Tomáš Štítný ze Štítného - Knížky šestery o obecných věcech křesťanských (Klementinský sborník)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)