ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Plautus Titus Maccius (*251 př.n.l - †184 př.n.l)

­­­­

Komedie o strašidle

Hra vznikla někdy kolem roku 200 př. n. l. a každý se musí sklonit nad uměním autora vytvořit lehkou komedii, která má spád a diváka bude zajímat, jak to dopadne.
Základní postavou je Štipka, otrok Anifouse, zhýralého syna Bambuluse. Bambulus byl na cestách a mezitím synek prohýřil majetek, za cenu domu si koupil otrokyni a spolu s ostatními svého společenského postavení jen hýřil. Do toho přijede otec a otrok ho má zabavit, aby společnost syna mohla nenápadně opustit dům zadní cestou. Štipka je vychytralý, prospěchářský darebák, který si dělá z hloupého Bambuluse drzou legraci, což je pointou celého příběhu. Nejprve ho nepustí dovnitř, protože tam má chodit strašidlo – duch člověka, kterého zabil předchozí majitel domu. Bambulus dojde k tomu, od koho dům koupil a ten mu řekne, že nikoho nezabil. Jde to říct Štipkovi a k domu ve stejnou dobu přijde Nechcigroš – lichvář a chce úrok z půjčky, peníze si půjčil Anifous na nákup otrokyně a Štipka přesvědčí Bambuluse, že jeho syn potřeboval peníze pro koupi sousedního domu pana Fiškuse, ten za ním jde a chce svůj dům. Když vyjde najevo, že žádný dům nekoupil, chce Bambulus spráskat otroka, ale přítel Anifouse Milius ho uprosí, aby mu odpustil, že ho stejně spráská kvůli něčemu jinému za chvíli.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petra Mishka, 27.11.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Titus Maccius Plautus - Komedie o strašidle

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­