ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Harris Thomas (*1940)

   
­­­­

Mlčení jehňátek (5)

Dobře napsaný thriller o mladičké policejní inspektorce, která hledá úchylného vraha žen. Při svém pátrání využívá pokynů vězněného psychopatického psychiatra, geniální lidské bestie odsouzené za kanibalismus.
Kniha, podle níž byl natočen stejnojmenný úspěšný film (1991, režie Jonathan Demme), zaráží svou dobrou literární úrovní a vynikající psychologickou kresbou, které obě jsou v hrozivém kontrastu se zvráceností líčeného příběhu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Alpress ve Frýdku-Místku roku 2007 (2. vydání). Z anglického originálu The Silence of the Lambs přeložila Jana Odehnalová. Počet stran: 368. ISBN: 80-7218-434-2.

ÚVOD:

Konkrétně knihu Mlčení jehňátek jsem četla jako první z knih od Thomase Harrise, i když jí předchází Červený drak a dějově i Hannibal - zrození, kniha z celé řady nejnovější. Kniha mě doslova uchvátila, je velmi čtivě psaná a podle mého názoru i tak akorát popisná (když slyším slovo "popisný", okamžitě si vzpomenu na Victora Huga a jeho Chrám Matky Boží v Paříži). Hlavní záporná postava, tedy Hannibal - kanibal, v mých očích totálně ztrácí punc negativity a stává se někým, koho nelze neobdivovat pro jeho inteligenci a sofistikovanost, i když na druhé misce pomyslných vah stojí kanibalismus. Není to ten klasický "záporák", je to někdo, kdo ukazuje pravé hodnoty, pouze používá tak trochu originální způsob.

OBSAH:

Ve Spojených státech opět řádí sadistický a zdánlivě nedopadnutelný psychopat. Tentokrát to ale není již dopadený Hannibal Lecter (popsáno v knize Červený drak), ale vrah, jemuž dala veřejnost trefnou přezdívku Buffalo Bill. Vrah si vybírá mladé, velké a tlusté ženy, které nějakou dobu mučí hladem, poté je zabije, část jejich těla stáhne z kůže a torzo hodí do řeky.

Zvláštní agent Crawford si myslí, že by nějaké informace o Buffalo Billovi mohl získat od psychologa a rovněž vraha Hannibala Lectera, který je společnosti znám jako Hannibal - kanibal. Je mu předem jasné, že nadmíru inteligentní doktor Lecter nedá informace jen tak někomu, proto za ním pošle mladou a poněkud naivní, ale cílevědomou agentku jménem Clarice Starlingová. Ta, aniž by tušila, jakým způsobem se jí to podařilo, naváže jako jediná s Hannibalem kontakt.

Doktor Lecter se však, jak se zdá, hodlá na účet celé FBI nejdříve královsky pobavit. Dává informace o vrahovi, jenž byl jeho bývalým pacientem, pouze výměnou za informace o Clarice a o jejím dětství, čímž se jí dostává více a více pod kůži.

Mrtvol po Buffalo Billovi stále přibývá, ale Hannibalovy rady jsou nesrozumitelné a velmi záludné. Díky jedné z jeho rad Clarice najde hlavu první Billovy oběti. Když psychopat zajme dceru senátorky, nutnost její záchrany donutí Clarice jednat. Doctor Lecter jí dá poslední zakamuflované rady a následně unikne z vězení. Při útěku zabije dva strážné a dva zaměstnance sanitky.

Clarice se soustředí na vyšetřování a sestaví portrét pachatele. Zjišťuje šokující věc - vrah není muž, alespoň co se psychické stránky týče. Je to transsexuál, který kvůli své zdrcenosti z toho, že ho odmítli lékaři přeoperovat na ženu, vraždí příslušnice něžného pohlaví ve své velikosti a z jejich kůže si šije něco jako druhou kůži - masku, díky níž se stane ženou.

Z údajů klinik, jež se specializují na operace lidí narozených ve špatném těle, získá agentka jedno jméno - Jame Gumb. Vydá se k němu domů a po menší potyčce ho zastřelí. Dcera senátorky je zachráněna.

CITÁT Z KNIHY:

"Nic se nepřihodilo. Já jsem se přihodil. Nemůžete mě redukovat na soubor vlivů. Zaměňujete lidské chování za pojmy dobro a zlo. Nic není nikdy něčí vina."

"Mám okna. Orion je teď nad horizontem a blízko něj je Jupiter, jasnější než by mohl být. Domnívám se, že vy vidíte totéž. Některé hvězdy máme společné."

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Lilithen, 24.10.2011

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Mlčení jehňátek, Mlčení jehňátek (2), Mlčení jehňátek (3), Mlčení jehňátek (4), Mlčení jehňátek (5)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Thomas Harris - Mlčení jehňátek (5)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­