ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hardy Thomas (*02.06.1840 - †11.01.1928)

­­­­

Tři pocestní

Typicky hardyovská atmosféra ponurého vřesoviště, precizní miniportréty lidí, jež zde žijí, překrásný jazyk, náznaky a symboly, množství odkazů a lehké ironie při charakterizaci jednotlivých postav - to vše provází tajemný příběh o slavných křtinách na samotě u pastýře Fennela, příběh záhadného uprchlíka, kterého všichni obdivovali pro jeho chladnokrevnost, ale který nebyl nikdy dopaden.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Z anglického originálu The Three Strangers přeložila Monika Vosková. Vydalo nakladatelství a vydavatelství VOLVOX GLOBATOR. Vydání první. Praha 2001.

DĚJ:

Pastýř Fennel pořádal večírek k příležitosti křtin své druhé dcerky. Měl stavení na kopci Higher Crowstairs. Bylo tam velmi veselo a hodně se tančilo. Ačkoli uvnitř stavení byla příjemná uvolněná atmosféra, venku byl velký nečas. Déšť přilákal do stavení prvního pocestného. Protože byl pastýř v dobré náladě, pocestnému poskytl přístřešek. Zanedlouho na dveře zaklepal druhý pocestný, který zde také hledal úkryt před deštěm a nevlídným počasím. I jemu poskytl pastýř přístřeší. Druhý pocestný vypil celý džbán medoviny a tázal se po dalším. To se nelíbilo pastýřově ženě, která měla starost o hospodářství, ale Fennel byl k pocestným velmi vlídný. Zajímalo ho však, jaká je jejich profese. Z prvního pocestného se vyklubal kolář a druhý byl popravčí, který měl druhý den v nedalekém městečku Casterbridge popravit hodináře, jenž nemohl zabezpečit rodinu, a tak ukradl ovci a přemohl farmáře i s jeho čeledíny. Veselí u Fennelů bylo přerušeno klepáním třetího pocestného. Ten však jen nahlédl do stavení a hned se vydal na útěk. Najednou byly slyšet rány z děla. Ty symbolizovaly, že vězeň utekl. Všichni si mysleli, že vězeň je právě třetí pocestný, a tak se za ním všichni muži vydali. Když ho dopadli, zjistili, že to je pouze bratr onoho vězně. Sám vězeň byl první pocestný, který byl tak statečný, že se bavil s popravčím a v mnohém mu přitakal. Tím si získal přízeň všech lidí. Nikdo ho od té doby neviděl, avšak příběh o něm koloval po generacích dál.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Malenicka, 20.01.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Tess z d'Urbervillů, Tess z d'Urbervillů (2)
-Tři pocestní
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Thomas Hardy - Tři pocestní

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­