ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Hardy Thomas (*02.06.1840 - †11.01.1928)

   
­­­­

Tess z d'Urbervillů (2)

  • podtitul: Čistá žena

Román, zachycující baladicky laděný příběh venkovské dívky Tess, je obžalobou puritánské viktoriánské morálky.
Dívčin osud poznamenal bezcharakterní syn zbohatlické rodiny. Autor vylíčil hrdinku - svedenou a brutálně opuštěnou dívku - jako mravně silné a čisté stvoření. Jako pravé původce hrdinčiny životní tragédie označil amorální společnost, jež jí znemožnila najít záchranu v poctivém a vroucím vztahu k jiné lidské bytosti a která dívku nakonec ve jménu morálky odvleče na popraviště.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Odeon v Praze roku 1975 (3. vydání tamtéž). Z anglického originálu Tess of the d'Urbervilles přeložila a vysvětlivkami opatřila Marta Staňková. Počet stran: 435.

OBSAH:

Ve vesnici Marlott žije John Durbeyfield se svou rodinou. Nedaleko od nich bydlí žena jménem d'Urbervillová a John se domnívá, že je jejich vzdálenou příbuznou. Vyšlou tam svou nejstarší dceru Tess, aby se zde ucházela o nějaké zaměstnání. Ta se tam seznámí s jejím synem Alekem d'Urbervillem, jenž jí zařídí místo v matčině drůbežárně. Tess se mu velice zalíbí a on ji v její naivitě zneužije.

Tess je příliš hrdá, aby zde zůstala a vrátí se proto domů. Porodí chlapce, ale ten brzy zemře. Tess odchází z domova, aby se vyhnula řečem. Zaměstnají ji v jedné mlékárně, kde se seznamuje s Angelem Clarem, synem faráře, který se rozhodl stát se farmářem. Angel se do Tess zamiluje a chce si ji vzít. Tess jej také miluje, ale nechce ho kvůli své minulosti. Miluje jej však více než sebe, a proto svolí k sňatku.

Po obřadu odjedou na pronajatý dům, kde se chce Angel věnovat mlynářství na nedalekém mlýně. O svatební noci mu Tess řekne o své temné minulosti. Angel je zlomený a chce se rozejít, Tess se vrátí domů a Angel odjíždí do Brazílie.

V Marlottu se opět řeší Tessina minulost a ona opět odchází z rodného kraje. Práci najde na jednom statku, dře bídu s nouzí, proto jde k Angelovým rodičům, aby je požádala o pomoc. Ale odhodlání ji opustí, při návratu na statek zaslechne kázání napraveného Aleka d'Urbervilla. Pozná Tess a spěchá za ní, dozví se o dítěti a chce jí pomoci. Bolest a hrdost jí to ale nedovolí, je věrna Angelovi.

Pořád tvrdě pracuje, jeden večer za ní přijde sestra Liza-Lu a sdělí jí, že matka i otec jsou nemocní. Tess se vrací domů postarat se o rodiče, otec ale po pár dnech umírá. Musí se vystěhovat z domu, pronajmou si pokoje v dalším městě. Jejich pokoje jsou ale pronajaté někomu jinému a Tess se obrací na Aleka.

Angel se po nemoci vrací domů z Brazílie, po přečtení láskyplného dopisu od Tess si uvědomí, že jí nespravedlivě ublížil. Vydá se ji hledat, najde ji ve městě Sandbourne po boku Aleka d'Urbervilla...
Tess nemůže uvěřit, že se Angel vrátil a chce ji zpět. Vyčítá si, že Alekovi znovu podlehla. Tess pošle zlomeného Angela pryč, v hádce Tess Aleka zabije. Poté spěchá za Angelem, prchají spolu a Tess je na těch pár dní opravdu šťastná.

Tess prosí Angela, aby si vzal za ženu její sestru Lizu-Lu. Brzy je najdou a Tess zatknou. Za pár dní je za svůj čin popravena...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Angelika, 21.10.2015

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Tess z d'Urbervillů, Tess z d'Urbervillů (2)
-Tři pocestní
Čítanka-Lesáci
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Thomas Hardy - Tess z d'Urbervillů (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­