ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

­­­­

Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)

  • osmý díl série Úžasná Zeměplocha (předchozí: Pyramidy; následuje: Erik)

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 2002. Z anglického originálu Guards! Guards! (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Počet stran: 415. ISBN: 80-85609-70-3.

PROSTŘEDÍ:

Ankh-Morpork

NÁMĚT:

Příběh o Anhk-Morporském drakovi, který se postaral o pořádný rozruch.

DĚJOVÁ LINIE:

Karotka dospěje do věku, kdy se musí dozvědět zdrcující pravdu. Není trpaslík. Ačkoliv má dva metry, to oznámení z úst jeho adoptivních trpasličích rodičů je pro něj zdrcující. Ba co víc, má se prý vydat do světa, nechat na pokoji svou zarostlou vousatou trpasličí přítelkyni Mátu a žít mezi lidmi.

Protože je hodný nezkažený syn, poslechne a vydá se za lidským povozníkem, kam jej poslal jeho otec. Dostane od něj ještě na cestu kazajku od jeho maminky, aby mu nebyla zima a narezlý zubatý meč, který s ním prý byl, když ho v lese našli jako batole u trosek jakéhosi povozu.

Pak dostane ještě železný suspenzor a knížku zákonů Ankh-Morporku, které dostal z toho důvodu, že se domluvil s povozníkem na tom, že se z něj stane člen Noční hlídky.

Otec mu pomůže sepsat dopis o možném členství, na který je mu kladně odpovězeno, a proto se vydává do velkoměsta Ankhu, aby se zde nahlásil do služby.

Tak se stane, že dostane hodnost čekatele. Jelikož je ale kniha zákonů dosti stará, mnohé z ní už neplatí. Přesto se dychtivý rekrut rozhodne sjednat ve městě pořádek, a tak způsobí mnoho změn, vypíše hodně pokut a učiní ještě spoustu jiných rozhodnutí. Z toho jeho nadřízený šílí, a proto ho raději dobře hlídá, aby něco nevyvedl. Jako třeba posledně, kdy zmlátil celou hospodu U Prokopnutého bubnu i s trollem Navážkou.

Pak se začnou dít nepříjemnosti. Osvícené bratrstvo ebenové noci pod vedením jejich nejvyššího vyvolá draka, protože se jim nezamlouvá vláda Patricije, jehož chtějí sesadit a na jeho místo dosadit údajného dědice svrženého krále, jenž by poslouchal rady svého nového rádce, jejich Nejvyššího, a tím by se nastolil nový řád. Tím způsobí škody, které zaujmou Noční hlídku.

Věčně ožralý kapitán Elánius se rozhodne vystřízlivět a pátrat společně se svým týmem strážných, tvořeným z Nóblhócha (přezdívaného zkratkou Noby), seržanta Tráčníka a čekatele Karotky. Dostane se tak až k lady Sibyle Berankinové, jež je zarytou milovnicí draků. Především těch malých nevinných bahenních, kteří nemají víc jak metr do výšky (a to byl ještě ten největší z nich). Ta kapitánovi vysvětlí, že sádrový odlitek, který k ní donesl, musí být stopa obzvláště velkého říčního ptáka (jak ho donedávna nutil tvrdit Patricij) nebo nadpřirozeně obrovského draka.

Pak bratrstvo vyvolá ještě párkrát netvora, jenže potom si drak najde cestu z magické říše sám, tudíž již není kontrolován pod magií tohoto bratrstva, nýbrž pod svou vlastní iniciativou, což má za následek více destruktivní následky, než tomu bylo doposud v podobě zabití několika zločinců ze Stínova a spálení pár budov.

Kapitán Elánius pomůže ubránit Sibyle její milované bahenní dráčky před rozzuřeným davem, který se rozhodne, že jim pořádně zatopí. Nezáleží jim na tom, že jsou prťaví a zanedbatelní oproti obrovskému několikametrovému a několikatunovému netvorovi, ale mohou tak ukojit svůj vztek. Naštěstí se jim to nepovede, tudíž lady probudí v sobě obdiv a lásku ke kapitánovi. Ten pak od ní dostane jako maskota jejich Noční hlídky jejího poněkud nepovedeného draka, jenž podle Nobyho bratrance získá jméno Errol.

Potom žijí všichni v bohaté čtvrti v Yardu, protože jejich původní stanoviště bylo drakem spáleno. Zde sežere Errol všechno možné, včetně hračky gumového hrošíka, kterou mu koupil čekatel Karotka.

Drak se rozhodne, že se stane králem a nastolí změny. Spálí všechny členy i se základnou z Osvíceného bratrstva ebenové noci, krom dvou členů (Nejvyššího a bratra Zapětprstů) a pak si za svého poradce vybere Lupina Zavoněla, který až doposud sloužil jako poradce Petricije a pak nově zvoleného údajného dědice trůnu, který se prý údajně vypořádal (pochopitelně jen na oko) s drakem.

Poté nařídí, že chce každý měsíc urozenou neposkvrněnou pannu, na které by mohl hodovat, čímž padne výběr na Sibylu, která je pak násilím dovlečena na náměstí, kde je připoutána k obrovskému kameni.

Kvůli incidentu v minulosti při korunovaci onoho následníka trůnu (falešného) vyděsí všechny kapitán Elánius tím, že si splete netopýra s drakem, a proto vykřikne, že sem letí drak. Vzhledem ke škodám, které způsobila příšera, je zbaven hodnosti a vyhozen Zavonělem z úřadu, čímž se stane nezaměstnaný. Pokračuje ale ve vyšetřování, které jej dovede až k samotnému Zavonělovi, jenž - jak zjistí - je celou dobu vinen, protože právě on je oním Nejvyšším bratrstva.

Ačkoliv Elánius zjistí celou pravdu, je uvržen na rozkaz Zavoněla do vězení palácovou gardou. Setká se tak s Patricijem, který to tu řídí za pomocí krys, jimž dělá poradce. Díky němu se tak zbavili nebezpečných škorpiónů a jedovatých hadů, tudíž se stali absolutními vládci v těchto místech.

Elánius ví, že musí něco podniknout, a proto začne pracovat na maltě stěn vězení. Než se však stačí dostat ven, objeví se knihovník-orangutan, nováček u Noční hlídky, jenž vyrve železné mříže u okna zvenčí a dostane tak bývalého kapitána ven. Také on se podílel na vlastním vyšetřování, při němž zjistil, že bratr Zapětprstů byl tím, kdo ukradl jednu z jeho knih "Jak přivolati sobě draka". Potom utečou pryč. Elánius ukořistí sekáček a vydá se pomoci zachránit nebohou Sibylu.

Mezitím se rozhodnou členové hlídky, že musí zasáhnout proti drakovi, protože nechtějí dovolit, aby kvůli němu zemřela nevinná lady. Proto se rozhodne, že seržant Tračník zasáhne svým šťastným šípem draka do jeho slabiny a tím se ho zbaví. Je to šance jedna ku miliónu, pokud jsou vhodné podmínky, tudíž by to mělo vyjít. Bohužel nejsou vhodné podmínky, tudíž se jim podaří jen dosáhnout jedné k 999 999, a proto jim to nevyjde.

Naštěstí Errol, který se až doposud zdá být nemocným, vyzve na souboj draka, načež kupodivu vyhraje. Draka však nezabije, jen s ním odletí kamsi pryč, protože se zjistí, že je to saň, ke které propukl láskou.

Pak se všichni vrátí do paláce, kde se Zavoněl pokusí zabít Patricije. Naštěstí ale zasáhne včas Elánius, jenž použije Karotkův jemu zapůjčený meč a střetne se tak s jeho drahocenným mečem, jenž přetne vedví. Zavoněl pak spadne z velké výšky několik pater až do přízemí, načež zemře.

Potom, co byl na své místo opět dosazen Patricij, se koná slavnost, při níž jsou vyzdviženy odvážné zásluhy Noční hlídky, čímž kniha v podstatě končí.

POSTAVY:

Kapitán Samuel Elánius - odvážný velitel Noční hlídky; chytrý, rozumný, náladový, zádumčivý, rozmrzelý, statečný a kreativní; zpočátku je často namol, avšak jisté setkání s lady Berankinovou mu pomohlo alkohol omezit
Alfréd Tračník - seržant Noční hlídky; tlustý, statečný, přemýšlivý, vzdělaný, chytrý, zdatný; kdysi dávno býval skvělým lukostřelcem; má roztěkaná malá očka a velký červený nos; jak autor knihy píše, vyšší pozice by pro něj mohla být nebezpečná, neboť by ji pravděpodobně nezvládl a sesypal by se z ní
Errol - zpočátku drak lady Sibyly Berankinové, později maskot a mazlíček celé Noční hlídky; statečný, roztomilý, trochu ošklivý, malý, veselý, rozdováděný, žravý, neposedný, avšak velice bojechtivý; jeho otec byl velice významným bahenním drakem, avšak on se příliš nepovedl
Havelock Vetinari (Patricij) - jakýsi pomyslný král Ankh-Morporku; chytrý, rozumný, vypočítavý, manipulativní, chladný, avšak není ctižádostivý, chamtivý, podlý nebo zlý; díky tomuto vyváženému charakteru jakési neutrality vůči všemu je ideálním vladařem na takovém prohnaném a zkaženém místě, jako je město Ankh-Morpork
Drak - zpočátku sluhou, později pán a vladař (konkrétně města Anhk-Morpork); nebezpečný, velký, těžký, bojechtivý, podlý, zlý a žravý; jak se později ukáže, drak ve skutečnosti není drakem, ale saní
Karotka Rudykopalsson - adoptovaný syn trpasličí rodiny, jenž přežil hrůzný masakr jeho skutečné královské rodiny; pocházel údajně z urozeného vladařského rodu; rozumný, nevinný, statečný, naivní, zkušený s mečem, bojechtivý a striktně přísný, co se pravidel týče
Knihovník - orangutan-knihovník, který kdysi býval mágem; rozumný, chytrý, sečtělý, šikovný, statečný, nadlidsky silný a věčně nepochopený; miluje knížky jako svoje vlastní děti, stejně tak buráky a pivo, neboť často chodí do hospody U Prokopnutého bubnu; je rovněž členem Noční hlídky
Lupin Zavoněl - hubený, pobledlý, přemýšlivý, chytrý, manipulativní, intrikářský, prohnaný a lstivý; zprvu je rádcem Havelocka Vetinariho, později jím dosazeného vladaře a nakonec draka; je také nejvyšším představitelem bratrstva Osvícené ebenové noci
Sibyla Berankinová - statečná, energická a právoplatná nositelka jména urozeného a bojechtivého rodu Berankinů; chytrá, statečná, odvážná, milá, milující a sečtělá; chová bahenní dráčky a přímo je jimi posedlá (někteří kvůli tomu říkají, že je šílená); také miluje kapitána Elánia
Noby Nóblhóch - člen Noční hlídky; mazaný, chytrý, ulpělý k tradicím, věčně špinavý (často odpudivého vzhledu), prohnaný, mazaný, mrštný; autor to v knize nikde přímo neprohlásil, ale zdá se, že se též přiživuje krádežemi

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Dala by se přenést z rčení o ohni na: "Drak je dobrý sluha, avšak špatný pán."

MOTIVY:

Odvaha, zákon, pravidla, drak

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Kniha je napsána jazykem spisovným v kombinaci s nespisovným, který převládá především v oblastech dialogů, kde se užívá slang. Kniha je jinak velice bohatá na popisný sloh.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi po docela obtížném čtení předchozího dílu Pyramidy líbila. Byla svižná, čtivá, zajímavá, vtipná a především nenudila. Byla tak příjemným osvěžením a ukrácením volné chvíle.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 31.05.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­