ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

­­­­

Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)

  • jedenáctý díl série Úžasná Zeměplocha (předchozí: Pohyblivé obrázky; následuje: Čarodějky na cestách)

Smrť je nezvěstný. Předpokládá se, že jaksi...odešel. Pravdou však je, že dostal výpověď. To samozřejmě působí určitý zmatek, jaký ostatně vznikne pokaždé, když zrušíte nějakou hodně využívanou službu veřejnosti. Zeměplochu pomalu naplňují nejrůznější duchové, a skupina bojovníků za práva mrtvých má najednou víc práce než kdykoliv předtím.
Zatím se kdesi daleko na venkově objeví podivný, velmi skromný cizinec, jenž - jak se ukáže - umí skvěle zacházet s kosou. Jeho obrovský bílý kůň se skvostným postrojem sice vypadá jako kradený, nicméně začínají žně a každé ruky je zapotřebí. Cizinec nastoupí jako vítaný pomocník na farmě slečny Zahořalé a pustí se do práce, i když chvílemi tak nějak po svém...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 1998 (dotisk 1. vydání). Z anglického originálu Reaper man (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Počet stran: 364. ISBN: 80-7197-005-0.

PROSTŘEDÍ:

Ankh-Morpork a bydliště slečny Zahořalové

NÁMĚT:

Příběh Smrtě, Viléma Kliky

DĚJOVÁ LINIE:

Smrť je zbaven svojí funkce a tím i smyslu života třemi mezigalaktickými auditory, kteří byli pověřeni tím nejvyšším z nejvyšších - Azraelem. To se neobejde pochopitelně bez komplikací, neboť na Zeměploše rázem přestanou umírat lidi, ačkoliv by měli.

To postihne i stařičkého stotřicetiletého nedoslýchavého mága na vozíčku, Rumpála Žičku. Na jeho počest úmrtí byl dokonce přichystán i parádní večírek na rozloučenou a už už se zdálo, že Rumpál skutečně umřel. Ke smůle mágů se ale vrátil k životu následujícího dne jako zombie. Alespoň to si mágové myslí. Proto zkouší sprovodit ze světa Rumpála vlastními způsoby. Jednou česnekem, podruhé tříhlavou rybou, avšak marně. Nakonec jej zkusí zakopat na nejrušnější křižovatce v Ankh-Morporku s kolíkem probodnutým srdcem. Jelikož je ale Kvestor nejvíce na prášky z toho, že Rumpál neumřel, popletl to a nesehnal kolík, nýbrž mrkev. Proto pohřbí Rumpála se svazkem mrkve.

Rumpál čeká na smrt, ale přestane ho to bavit. Proto si zapálí a uvidí lístek, kde je napsáno, že nemrtví mají možnost začít nový život. To ho zaujme, a proto se svépomocí vyhrabe z rakve i hrobu a navštíví ono místo. Setká se tak s lidodlakem Lupinem, upírským párem Nosfernetů, z nichž je upír pouze Albert, bubákem, co se bojí vylézt a komukoliv se ukázat, vedoucím zombie Reginaldem Půlbotkou a mužským bánšhí, který neumí mluvit, a tak vše píše na papírky. Ti se nakonec za společné iniciativy dovtípí, že musí navštívit madam Bochánkovou, což také udělají (učiní tak Lupine, Rumpál a bubák). Zde se dozví odpovědi, že sněhová těžítka s pamětihodnostmi Ankh-Morporku se mění v užitečné věci a posléze provádí jakýsi zvláštní druh magie (který, jak mágové říkají, není magie).

Rozhodnou se vydat na Neviditelnou univerzitu, konkrétně do knihovny, aby zjistili více. S nimi se vydává i mladá dcera madam Bochánkové, jež se vždy za úplňku mění ve vlkodlaka. Zde s nimi zpočátku knihovník nechce spolupracovat a pustit je dovnitř knihovny, ale brzy pochopí, že je to marné, a proto se přizpůsobí a je nápomocen. Cestu jim zkříží jedno z proměněných sněhových těžítek, co na sebe vzalo podobu nákupního vozíku, aby mohlo ukrást knihy.

Pak zjistí, že se všude kolem rozléhá hudba, která se ozývá z místa, kde se shromáždily všechny nákupní vozíky (jakési obchodní centrum). Sem se vydává kompletní shromáždění Rumpálových starých známých nemrtvých společně s Reginaldem. Uvnitř najdou mágy v transu a společnými silami je z něj dostanou a posléze opustí místo před tím, než se místo začne bortit. Rumpál to ale nestihne.

Mágové s nemrtvými usoudí, že jej musí zachránit, což také učiní. Bubák při tom ztratí svou ostýchavost a pokoří tak jednu ze svých fobií. Děkan Neviditelné univerzity pak odpálí ono místo (obchodní dům), čímž je celé město zachráněno.

Vše se pak vrátí do zaběhlých kolejí a lidé opět začnou normálně umírat. Rumpál pochopí, že i on umře, až nadejde úplněk.

Mezitím Smrť zažívá vlastní dobrodružství. Nechává se zaměstnat u slečny Zahořalé jako sekáč obilí. Nemůže ale vystupovat jako Smrť, a proto si vymyslí vlastní jméno. Zpočátku chce říci, že má příjmení Nebe, ale pak si to rozmyslí a změní to na Kliku. Jeho novou identitou se mu tak stane Vilém Klika, s oblibou si začne říkat Vilík Klika.

Baví se v hospodě s místními, soutěží v jejich hrách a snaží se být co nejhorší, aby si udělal co nejvíce přátel a s některými i pracuje na poli. Přesto ví, že mu utíká čas z jeho přesýpacích hodin, protože se stal smrtelníkem.

Jednoho dne nastane požár a shodou okolností se to stane v hospodě. V hospodě, kde se setkal s malou dívenkou Sol, jež viděla jeho pravou podobu jako kostěje (kostlivce). Zželí se jí, a ačkoliv to je proti pravidlům života, zachrání ji z hořícího domu a dá jí půlku svého času, aby přežila. Začne tak s ním sdílet jeho čas.

Ten se krátí rychleji, než by měl. Smrť se rozhodne, že se postaví novému Smrťovi s tou nejlepší kosou. Tu pak za pomoci slečny Zahořalé vyrobí. Pak ale změní plány. Usoudí, že je nezvratné měnit historii, a tak zajde za místním kovářem, aby ji zničil. Ten na oko kývne, ale neudělá to, protože se jedná o tu nejostřejší kosu na světě.

Tu noc toho dne, kdy místní kovář zhotovil a použil první zeměplošký senoseč (kombajn), přijde nový Smrť. Vilém Klika si to opět rozmyslí a zkusí mu vzdorovat. Nakonec ho porazí za pomoci slečny Zahořalé a tím se postaví i auditorům. Ti si ho pak předvolají až před samotného Azraela.

Po nějakém rozmýšlení nakonec uzná, že by se měl původní Smrť, Vilém Klika, vrátit do své předešlé funkce Smrtě.

Smrť pak musí vyřídit ještě několik věcí. Jednak navštívit s dárky slečnou Zahořalovou (s bonboniérou, květinami a největším a nejcennějším diamantem na světě - Slzou boha Offlera), zatancuje si s ní a vrátí se s ní do minulosti do hor, aby ji zde dal dohromady s její dávnou láskou, která se zde zabila za přičinění jedné laviny.

Navštíví ještě Rumpála, aby ho sprovodil konečně ze života, než se vydá zpět do své říše. Zde udělá několik změn ve svém prostředí, z nichž tou nejdůležitější budou zlatá pole klasů, které mu budou připomínat jeho minulost jako Viléma Kliku.

Kniha končí tím, že se Smrť dohaduje s myším, potažmo krysím Smrtěm o tom, na čem by měl vlastně jezdit.

POSTAVY:

Vilém Klika - Smrť; chytrý, poněkud svůj, nejistý, kostěný, nevyzná se příliš v lidských emocích, miluje kočky, rád kosí, sleduje lidi a snaží se s nimi žít; rovněž jediným povolaným, co se správy nad dušemi týče a také jediným, kdo dokáže vytvořit perfektní nejostřejší kosu na Zeměploše; je také první hlavní postavou knihy
Rumpál Žička - druhá hlavní postava knihy; zpočátku je starý, na vozíčku, nedoslýchavý, téměř slepý, pomalý a poměrně nemotorný; po smrti je čilý, má výborný zrak, sluch, chuť, čich a všechny jiné smysly; hbitý, silný, statný a rozumný, tudíž odporuje veškerému chování běžného mága; teprve po smrti zjistí, co to znamená skutečně žít
slečna Renata Zahořalová - dcera pasažéra a zaměstnavatelka Smrtě alias Viléma Kliky; rovněž majitelkou farmy, kohouta Cecila a obilného pole; stará, svébytná, odvážná, citlivá, skromná, trochu hamižná, avšak přátelská a milá
arcikancléř Výsměšek - celým jménem Vzoromil Výsměšek je arcikancléř, jenž odporuje všem předchozím, neboť je věčně v pohybu spjat s přírodou, chová draky, gryfy a jiné divoké tvory; je pravým opakem běžného mága, který si dopřává kdejakého veselí a posléze tak i vypadá; on je naopak statný, svěží a zdravý; a mimoto nosí kalhoty, což žádný jiný mág nedělá
kvestor - kvestor Neviditelné univerzity; často vynervovaný, naštvaný, rozrušený, zmatený, tajnůstkářský; dělá věčně poskoka arcikancléři, ačkoliv z toho nemá moc velkou radost; má pohublou postavu a myslí si, že trpí anorexií, protože vždy vidí v zrcadle obtloustlého chlápka (ve skutečnosti je to ale arcikancléř, který dává Kvestorovi pořádné kapky)
děkan - děkan Neviditelné univerzity; bojechtivý, statečný, energický, impulzivní, odvážný a svébytný
pAsák - učitel na Neviditelné univerzitě, jenž zná mnoho zajímavostí ze všech oborů, kterými často nudí svoje kolegy; chytrý, zadumaný a starý
lektor Zapomenutých run - učitel na Neviditelné univerzitě; chytrý, zadumaný a starý; jediným, čím se liší od pAsáka, je to, že nezná tolik životních mouder a zajímavostí
Reginald Půlbotka - nemrtvý, konkrétně zombie, který pracuje v pohřebním ústavu; trvá si na svém a snaží se prosazovat práva mrtvých, kteří jsou podle jeho názoru utlačováni a nedostává se jim stejných podmínek jako živým; svérázný, odvážný, nudný a zanícený skoro až fanaticky pro svou věc (prosazování práv nemrtvých)
manželé Nosfernetovi - Arthur, manžel tohoto páru, je mírně obtloustlý mužík, který nechtěl nic jiného, než zůstat majitelem obchodu se zeleninou a dále pobývat ve střední třídě; je hodně skromný, utlačovaný a ve všem poslouchá svou ženu; nesnáší být upírem; zato jeho žena je přímo posedlá tím, že jsou upíry, a proto nutí svého manžela v tom, aby byli oba perfektními upíry; je tedy svérázná, puntičkářský a trochu přísná
bubák - zpočátku se bojí ukázat se lidem, ačkoliv jako správný bubák by je měl vystrašit; pak už se nebojí natolik, že zase zapomene být schován, aby je mohl vystrašit; je to trochu trumbera; přátelský, veselý, hodný a společenský
Lupine - lidodlak, což znamená, že jeden týden ze čtyř se z něj stává něco jako člověk, jinak je celou dobu vlkem; přátelský, trochu radikální a silný
madam Bochánková - matka slečny Bochánkové, jasnovidka; věčně starostlivá, co se týče její dcery; nebylo by chrámu, který by byť jedinkrát ve svém životě nenavštívila
slečna Bochánková - vlkodlačí žena; v jednom týdnu ze čtyř se mění na vlkodlaka; přátelská, milá, veselá a trochu naivní

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Uvědomění si, jak moc je Smrtě potřeba.

MOTIVY:

Přátelství, smrt, život, Smrť, Vilém Klika, Rumpál Žička, Mágové, nemrtví

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka není špatná, jen mi připadá, že kdyby byla rozdělená na dvě, vše by bylo daleko přehlednější a smysluplnější, neboť se zde prolínají dva rozdílné příběhy Rumpála Žičky a Vilíka Kliky, které spolu souvisí jen úzce.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.06.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­