ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

   
­­­­

Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)

  • díl v sérii: 20 (předchozí: Nohy z jílu; následuje: Hrrr na ně!)

Humorné fantasy se odehrává na Zeměploše v předvečer Svátku prasečí hlídky - svátku, který velmi připomíná Vánoce.
V dalším příběhu z Úžasné Zeměplochy se setkáváme opět se Smrtěm a jeho vnučkou Zuzankou. V předvečer svátků, na které se těší všechny děti, se začnou dít divné věci - objevují se různá strašidla a strašidýlka - stačí na ně pomyslet. Dělá to starost i mágům. Nastala však daleko větší pohroma - ztratil se Otec prasátek (obdoba Santa Clause), jenž naděluje dětem. Smrť, vědom si nebezpečí pro celý svět, pokud děti ztratí víru v existenci Otce prasátek, se ujme nadělování dárků. Jeho vnučka Zuzana se snaží přijít na kloub tomu, proč si její dědeček počíná tak divně a v rozporu se svými povinnostmi.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 1998 (1. vydání). Z anglického originálu Hogfather (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Počet stran: 445. ISBN: 80-7197-077-8.

PROSTŘEDÍ:

Ankh-Morpork, země zoubkových víl, země Smrtě

NÁMĚT:

Příběh svátku prasečí hlídky (zeměplošské alternativy Vánoc) o záchraně Otce prasátek a lidech (potažmo tvorech), kteří měli v úmyslu dopustit, aby už nikdy žádný Otec prasátek nebyl.

DĚJOVÁ LINIE:

Zuzana si žije docela normální běžný život v sirotčinci, kde se stará o ty méně šťastné děti, které nepoznaly svou pravou rodinu. Má tu práci docela ráda, protože je všední. Nemusí se zaplétat do změny světa a magických rovin, jako tomu bylo v minulosti (viz kniha Těžké melodično). Tehdy ale byla ještě mladá, nezkušená a - pravda - dokonce i naivní. Teď je mnohem starší a již chápe, že v mnohém měli její zesnulí rodiče pravdu. Tu největší v tom, že je lepší na svého dědečka zapomenout. Její dědeček je totiž Smrť. Její matku adoptoval, když byla dítětem a vychoval ji ve své říši. Později si do ní přivedl učně Morta (viz kniha Mort), za něhož se provdala. Ne nadarmo jí o dědečkovi mnohé neříkali. Ne nadarmo u něj byla jen párkrát jako malé dítě.

Dobrodružství s nesmrtelným dědečkem pro ni bylo již v minulosti nebezpečné. Poučila se. Teď si tu žije spokojeným životem - a na to, že je z urozeného bohatého rodu a pracuje v sirotčinci jako vychovatelka, i obyčejným. A předně všedním. Sem tam vytáhne nějakého bubáka zpod postele, protože to mají děti rády (především Gábin) a přetáhne ho pohrabáčem, aby se víckrát nevracel, ale jinak nic zvláštního.
Až doteď. Teď přišly svátky Prasečí hlídky (zeměplošské obdoby našich Vánoc) a s tím k ní zavítali dva jí z minulosti známí poslové. Mluvící havran a Krysí Smrť. Ti dva už odedávna znamenali pro ni jenom trable. I tentokrát tomu není nijak. Sdělí jí totiž, že Smrť se rozhodl vydávat za Otce prasátek a obdarovat tak všechny děti hračkami. Albert, jeho sluha, který byl kdysi mágem a který se s ním spřáhl, aby nemohl umřít, mu v tom pomáhá jako skřítek.

Pak se s ním Zuzana sama setká, když přijde do sirotčince, aby dal do punčoch dětem dárky. Tehdy se tak ukáže, že měl Krysí Smrť a mluvící havran pravdu. I tak se do ničeho nechce pouštět. Přesto jí to nedá a brzy se tak ukáže na Neviditelné univerzitě, kde žijí mágové, kteří vědí mnohé o magii a různých zákonitostech.

Zde se začnou dít divné věci. Objevují se různí magičtí bůžkové a tvorové, kteří jsou zde z jediného důvodu - aby zaplnili místo po zmizelém Otci prasátek. Zjeví se tak kupříkladu víla Fajnálada, jež neustále pláče, protože nikdo nepropuká ve veselí, a proto je ji nutné neustále nějak zabavovat; ať už žonglováním, hraním slovního fotbalu či jinými společenskými hrami.

Nejdůležitější je ale pro Zuzanu Žlučoblij, takzvaný "oh bůh kocoviny", s nímž se setkala a dala do řeči s tím, že se shodli na tom, že ji bude doprovázet. Právě tady na Neviditelné univerzitě pomohou oběma. Pro "oh boha kocoviny" Žlučblije namíchají experimentální drink, aby neustále nezvracel a nebylo mu mdlo. Ten nakonec zabere. Pro Zuzanu pak za pomoci Ctibuma a jeho vynálezu, Hexe (počítače), zjistí, že Otec prasátek zmizel.

Zuzana pátrá po Otci prasátek a cesta ji nakonec zavede až k Viole - víle Zuběnce. Přesněji řečeno do jejího domu, kde však není. Jak brzy zjistí ze záznamů, už delší dobu zde nebyla, a tak je velice pravděpodobné, že byla kýmsi unesena.

Zuzana pátrá dál a s pomocí Žlučblije se dostane do říše víl. Zde se setká také s povedenou bandou, kterou vede vrah Časnačaj (čti Ča-snač-aj) s jedním skleněným okem, který dostal od cechu Vrahů za úkol zabít Otce prasátek. Tuto zakázku předtím dostal Cech zlodějů od neznámého v temném plášti, jímž byl jeden z Auditorů (můžeme je také znát z knihy Sekáč) - tvorů, které jsou nad rámec lidského chápání a které mají moc rozhodovat nad reáliemi Vesmírů.

Postupně se jednotliví členové této bandy střetnou se svými dětskými nočními můrami, neboť tím je toto místo proslulé. Jejich noční můry je tak dostanou, a proto se zakrátko odsud vytratí, když se střetnou se Zuzanou, Žlučblijem a Violou, již mezitím dvojice vysvobodila.

Dojde tak ke střetu mezi Časnačajem a Zuzanou, načež vyhraje Zuzana, avšak pouze díky lsti. Časnačaje pohltí zvláštní síla, která ho přemístí na Neviditelnou univerzitu, kde spadne z veliké výšky na stůl plný jídla. K velkému překvapení však přežije.

Ve stejnou chvíli zůstane jako jediný z bandy pouze Banjo. Velký hromotluk, jenž všechno dělal vlastně pouze proto, že mu to někdo přikázal. Zuzana se rozhodne, že odteď se tu bude o tuhle záležitost se zoubkovými vílami starat on. On bude rozhodovat a nikdo jiný. K ruce mu pak svěří Žlučblije a Violu, aby mu vypomáhali.

Pak se setká znovu se svým dědečkem, který mezitím dělal záskok Otce prasátek a který stačil obletět širý svět, aby obdaroval kdejaké dítě či jiné tvory (Noby Nóblhocha luxusním samostřílem, Knihovníka orangutana různými potřebami nebo žebráky skvělým jídlem). Jak se dozví, kanec, který právě utíká (před zdivočelými psi v zasněžené pláni), je Otec prasátek.

Smrť rozhodne, že to musí vyřešit ona. Zuzana. Protože pokud tak neučiní, nikdy znova nevyjde slunce. Proto Zuzana seskočí ze Smrťova koně Truhlíka (můžeme jej znát i z jiných dílů) na kance, jehož ukočíruje a dostane do bezpečné části.

Pak se kanec přemění na zraněného starého pohublého muže, který se čímsi dusí. Zuzana mu pomůže a z úst se mu tak dostane černá fazole. Poté se začne celkově měnit, mohutnět, tloustnout a na jeho těle se objeví červené kožešiny. Stane se z něj skutečný Otec prasátek.

Následně Smrť zaveze Zuzanu zpět do sirotčince, avšak ani zde nemají vyhráno, protože na ně čeká rozhořčený Časnačaj, který předtím Zuzaně ukradl Smrťův meč. Strhne se potyčka, která vyústí v to, že Zuzana mrští pohrabáč (její oblíbenou zbraň) po Smrťovi, jímž projde a probodne tak Časnačaje, který se mezitím ukryl za něj.

Věci se vrací pomalu do normálu a různí tvorové mizí, neboť místo, jež předtím vyplnili z toho důvodu, že zmizel Otec prasátek, bylo zase zaplněno Otcem prasátek.
Tím kniha končí.

POSTAVY:

Zuzana Stohelitská (Susan Sto Helit) - vnučka Smrtě; chytrá, logicky uvažující, odvážná, odměřená, opatrná, přímá a ostrá; po svém dědečkovi v genech získala mnohé vlastnosti - má například úžasnou paměť nebo talent na sporty, kde drží nějakou hůl (ta tak nahrazuje v tomto případě kosu); rovněž dokáže procházet zdmi, být neviděnou (pokud si to přeje) nebo také částečně nesmrtelnou
Smrť (Death) - chytrý, poněkud svůj, nejistý, kostěný, nevyzná se příliš v lidských emocích, miluje kočky, rád kosí, sleduje lidi a snaží se je napodobit (a je nutno říci, že mnohdy mu to nejde); též jediným povolaným, co se správy nad dušemi týče; občas (ačkoliv to v mnoha knížkách není zmíněno) hraje na housle
Krysí Smrť (Death of Rats) - Smrť pro krysy a jakékoliv jiné hlodavce; často říká jen Kvík či Kník, přesto mu je rozumět (je to obdobné jako u knihovníka); nenávidí kočky, čímž se liší od obyčejného Smrtě; zvědavý, zlomyslný a legrační; často se tahá s havranem Jářku, na kterém létá
havran Jářku (Quoth) - poprvé jsme se s ním mohli setkat v knize Těžké melodično; přítel Krysího Smrtě; často kouká, co by dobrého sežral; chytrý, zatrpklý, umí mluvit lidskou řečí a dovede chápat víc než kdejaký mág
Jonatán Časnačaj (Jonathan Teatime) - vrah z Ankh-Morporku, jehož by si nespletlo snad ani dítě, neboť má jedno oko slepé a druhé s tak úzkou zorničkou, že to nahání strach; tento vrah uvažuje nadmíru logicky (a to i v takových místech, kde by ostatní prohlásili, že je to nemožné či nesmyslné), deduktivně a opatrně; je nebezpečný, umí to se zbraněmi a dokáže snadno lidi zmanipulovat
Albert (Alberto Malich) - kdysi slavná legenda-mág, zakladatel Neviditelné univerzity, dnes již sluha Smrtě, pro něhož pracuje jen, aby neumřel, protože mu do konce života už moc času nezbývá; chytrý, vystrašený, starý a často cynický; někdo by mohl prohlásit, že i nedůtklivý a negativní - ne však zlý (ač by tak mohl na někoho zpočátku působit); mezi jeho zlozvyky patří kouření a věčné nadávání; umí docela dobře vařit, třebaže nikdo doposud neochutnal jeho kaši
Žlučblij (Bilious) - bůh, neboli "oh bůh kocoviny"; věčně ho proto bolí hlava a je mu špatně; vystrašený, opatrný a negativní; nenávidí boha všech radovánek a veselí, protože věčně pije a hlavně kvůli němu je mu špatně
Banjo (Banjo Lilywhite) - silný pořízek, kterého většinu jeho života kontrolovali a ovládali druzí, neboť se tomu snadno podřídil; silný, odvážný a jednoduchý

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Věřit je důležité.

MOTIVY:

Svátek prasečí hlídky, mágové, Smrť

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi líbila, neboť byla vtipně podaná a docela přesně parodovala zavedené stereotypy především americké a britské kultury, která se točí okolo Vánoc.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 10.12.2014

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­