ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

­­­­

Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha)

  • díl v sérii: 19 (předchozí: Maškaráda; následuje: Otec prasátek)

Kdo vraždí neškodné starce? Kdo se pokouší otrávit Patricije? V době, kdy podzimní mlhy sevřou město Ankh-Morpork do svých spárů, připadne Městské stráži nelehký úkol vystopovat neviditelného vraha. Možná že něco vědí golemové, ale tihle vážní tvorové z hlíny, kteří pracují celé dny a noci a nikdy nikomu nezpůsobili ani ty nejmenší potíže, najednou začnou páchat sebevraždy. Ne že by Hlídka neměla dost svých vlastních problémů. Tak jsou tady například potíže s vlkodlačicí, která trpí pre-úplňkovou tenzí, desátníkem Nóblhóchem, jehož posedne noblesa a kamarádíčkuje se s hóch společností, a pak ten trpasličí nováček. Něco s ním není v pořádku. Je na něm každopádně něco divného. Když nic jiného, tak jeho náušnice a oční stíny. Komu se dá důvěřovat, když jsou ulice plné lidí, stíny plné spiklenců a všechny stopy ukazují špatným směrem? Vrchní velitel Hlídky sir Samuel Elánius zjistí, že pravda se vůbec nemusí ukrývat v pochmurných a temných ulicích nočního města.

K neznámému muži přijdou večer golemové a mermomocí mu chtějí prodat jednoho ze svých. Protože golem je výkonný pracovník, obchodník ho nakonec za 30 tolarů (směšná cena) koupí.
Velitel Městské hlídky Samuel Elánius se po ránu holí a někdo se ho pokusí zastřelit. Elánius uhne a schytá to pouze zrcadlo. Vybere si tedy největší střep a holení dokončí. Sluhovi Jeefesovi nakáže, ať mu objedná zrcadlo nové a účet pošle Cechu vrahů.
Elánius se odebere ke kotcům, kde jeho žena Sybila chová draky. Tam se na trámu krčí vrah, Elánius z něj vytáhne peníze, které měl dostat za jeho zabití, hodí drakům pár kousků uhlí a nechá mu otevřenou cestu k útěku, aby ho draci moc nepopálili. Jeefesovi pak řekne, ať vraha časem vytáhne ze zahradního jezírka.
Elánius se staví na stanici, kde se od seržanta Tračníka dozvídá, že byl zavražděn nějaký starý kněz. Tračníkovi pak předá peníze od vraha, aby je dal do fondu pro vdovy a sirotky. Přijme rovněž do služeb trpaslíka, který se jmenuje Pleškot Řiťka, jako alchymistu.
Kapitán Karotka s Anguou v její vlčí podobě chytí zloděje, kteří kradou bez licence. Majitel podniku ale zlodějům ještě vynadá, protože Karotka slíbil, že mu pomůže zkontrolovat účetnictví a on ví, že ho nemá v pořádku.
Elánius přijde do společnosti heroldů, kam ho poslala Sybila (jeho manželka). Mluví s Drakem - králem heroldů (starý upír) - a ten mu oznámí, že on erb získat nemůže. Jeho rodina sice už jeden měla, ale protože Elániův dědeček zabil posledního krále, nesmí ho získat zpátky. Padne zmínka o rodině Nóblhóchů (jeden muž takového jména pod Elániem slouží) a Drak pověří Elánia, aby za ním Nobyho poslal.
Karotka chce Anguu vzít do muzea trpasličího chleba, tam ale zjistí, že jeho správce byl zavražděn.
Policisté zkoumají byt zavražděného kněze. Najdou jíl a Řiťka na místě objeví stopy arzenu. Rovněž využije staré pověry, že v očích zavražděného se objeví to, co naposledy viděl, nechá si skřítkem nakreslit zvětšeninu knězova oka a uvidí tam něco jako dva červené body (svítící oči?)
Elánius měl mít schůzku s Patriciem Vetinarim, ale když k němu vešel, zjistil, že je v bezvědomí. Dopraví ho do postele, zavolá hlídky a koňského doktora (který na rozdíl od lidského musí vykazovat výsledky). Zdá se, že Vetinariho se někdo pokusil otrávit. Pleškot zjišťuje, jak se to mohlo stát a Elánius pošle Nobyho do společnosti heroldů.
Angua zjistí při setkání s Pleškot, že to není trpaslík, ale trpaslice (což se v té době nijak zvlášť nerozlišovalo - obě pohlaví měla mohutný plnovous, sekeru atd.). Spolu s Pleškot vyrazí na obchůzku a pokusí se vyslechnout golema Dorfla, který pracuje na jatkách. Moc se toho bohužel nedozví.
Nobymu řeknou, že je hrabě, a tak to jdou spolu s Tračníkem hojně zapít. Elánia přepadne cestou domů golem, ale pak od něj uteče a zmizí.
Na stanici přijde Dorfl, aby se přihlásil k vraždě kněze. Karotka mu však nevěří, a proto mu vyndá šém, takže golem znehybní. Angua ve své vlčí podobě zjistí, že se golemové sešli v nějakém sklepě a zjevně o něco losovali (našla zlámané zápalky), los zřejmě padl na Dorfla.
Golemové ve městě začali ničit sami sebe. Většinou zanechali tabulku, na které bylo napsáno: Jíl mého jílu. Nezabiješ.
Lord Vetinari je znovu přiotráven a Elánius stále nemůže přijít na to, jak se to děje. Zjistí ale, že jedna služka si nosila domů jídlo a její babička i mladší bratr zemřeli.
Pleškot si změní jméno na Pleskot, začíná nosit náušnice a trochu se malovat. Plnovous zůstává.
Vetinari už sám ví, co ho vždycky otráví, ale otravu předstírá dál, aby na to Elánius mohl přijít sám.
Karotka vrátí Dorflovi šém a nechá ho jít. Pleskot si obleče koženou sukni.
Noby je jako hrabě pozván do vybrané společnosti, ovšem zachovává si své buranské způsoby. Místo kaviáru objednává prasečí nožičky atp. Když se ho ale smetánka snaží přesvědčit, že by mohl usilovat o královský post, vyskočí z okna na zahradu, protože oni hledali podle něj dobrovolníka a v tom je vždycky nějaký háček.
Na Elánia někdo nalíčí past. Nechá mu v zásuvce nejlepší whisky (Elánius je vyléčený alkoholik) a do stolu mu podstrčí sáček s arzénem. Na Karotku počkají paní Dlaňová, pan Odkragli a pan Tichošlap a jdou se podívat do Elániovy kanceláře, kde ho očekávají namol zpitého. Elánius však whisky nevypil, jenom rozlil a opilost předstíral, takže jim z pasti vyklouzl.
Tračníka při obhlídce omráčí a sváží. Unikne pomocí skřítka Pošuka Lulu kanalizací.
Pleskot svou sukní vzbudí u zbývajících trpaslíků pohoršení, protože jí jsou vidět kotníky. Z jednoho z nich se ale rovněž vyklube trpaslice a chce si půjčit rtěnku.
Karotka koupí Dorfla od řezníka a vloží mu do hlavy k šému jeho prohlášení, že už není ničí. Dorfl opět uteče.
Tračníka a Pošuka Lulu honí bílý golem. Chytne Tračníka, když šplhá na střechu, ale tomu se zuje bota a golem spadne. Začne se ale zase skládat.
Elánius přijde na to, že arzén u Vetinariho byl ve svíčkách, jak je patricij zapálil, začal se odpařovat a tím ho otrávil.
Dorlf se vrátí na jatka a vypustí všechna zvířata. Na zeď pak napíše - ŽÁDNÝ PÁN. Podobně to provede i na jiných místech.
Tračník skočí v útěku před golemem na ulici a spadne na nějakou ovci, která se tam dostala spolu s ostatními vypuštěnými zvířaty.
Policisté přijdou na to, že golemové pomocí kněze a strážce z muzea udělali svého golema, který je měl vést. Ale chtěli toho po něm příliš mnoho, a tak se golem zbláznil a zabil oba staré muže.
Karotku, Anguu a Pleskot napadne v továrně na svíčky onen nově vyrobený golem. Přiběhne Dorfl a brání je. Nový golem ho skoro rozbije a vytrhne mu šém, takže znehybní. Ale po čase opět obživne, protože má svá slova života zapsaná přímo v srdci a nového golema rozbije napadrť.
Elánius rozkáže, aby byl golem znovu vypálen a byla mu dána řeč. To zajistí Navážka a Karotka.
Když je to hotovo, vezme Elánius Dorfla s sebou tajně za Drakem. Toho obviní, že to všechno narafičil, aby město mělo znovu krále. Dorfl celou rozmluvu vyslechne a Draka zajme. Elánius vypálí všechny Drakovy nashromážděné záznamy o rodokmenech.
Elániovi Vetinari zvýší plat. Z Dorfla udělají policistu a ten se rozhodne vydělávat peníze, aby mohl kupovat a osvobozovat jiné golemy.

CITÁT Z KNIHY:

"Tenhle válečný chléb," zeptala se Angua mírně nezřetelně, "není černý? A hodně větší než obyčejný bochník?"
"Ano, to je přesně on."
"A pan Pohopka... je takový malý? Má špičatou bílou bradku?"
"Ano, to sedí."
" A hlavu má rozbitou na kaši?"
"Cože?"
"Myslím, že bys měl raději jít sem a podívat se sám,ů vypravila ze sebe Angua a začala ustupovat.

"Ale bohové zcela jasně existují," řekl kněz.
"Není To Evidentní." (Dorfl)
Z mraků vyletěl blesk a zasáhl Dorfla přímo do policejní helmy. Zazářil oslňující plamen a ozval se bublavý zvuk. Kov z Dorflovy roztavené zbroje tvořil malé kaluže kolem jeho doběla rozžhavených nohou.
"Tohle Pro Mě Není Žádný Argument," ozval se Dorflův chladný hlas z oblaku kouře a páry.
"Obvykle tenhle argument došel sluchu," řekl Elánius. "Až dosud."

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Vloženo: 30.05.2009

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­