ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Pratchett Terry (*28.04.1948 - †12.03.2015)

­­­­

Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)

  • devatenáctý díl série Úžasná Zeměplocha (předchozí: Maškaráda; následuje: Otec prasátek)

Další díl humorné fantasy série Úžasná Zeměplocha, v níž Ankh-morporští pátrají po neviditelném vrahovi.
Ve městě kdosi vraždí neškodné starce a pokouší se otrávit Patricije. Městská hlídka musí vystopovat nebezpečného zločince, ale krom toho má další problémy: s desátníkem Nóblhóchem, jehož posedla noblesa, s golemy - tvory z hlíny, kteří najednou začnou páchat sebevraždy nebo s vlkodlačicí, jež trpí pre-úplňkovou tenzí.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 1999 (1. vydání). Z anglického originálu Feet of Clay (Discworld) přeložil Jan Kantůrek. Počet stran: 429. ISBN: 80-7197-164-2.

PROSTŘEDÍ:

Ankh-Morpork

NÁMĚT:

Vyšetřování případu městskou hlídkou, týkajícího se podivuhodných okolností kolem golemů.

DĚJOVÁ LINIE:

Ve městě je zavražděn kněz a posléze i správce trpasličího muzea válečného pečiva, a proto musí opět zasáhnout městská hlídka v čele s velitelem Elániem a kapitánem Karotkou.

Do řad policejní hlídky navíc nastupuje podivný nováček. Alchymista Pleškot Řiťka, jenž má na starosti vše kolem chemické analýzy. Ten chlápek je celý divný. Až na to, že to není chlápek, nýbrž ženská. U trpaslíka se to moc nepozná, a tak je to o to těžší.

S Pleškotem se naštěstí spřátelí Angua, která se jí stane dobrou kamarádkou, protože ví, že je žena. Pleškot navíc má tendenci oproti ostatním trpaslicím chovat se víc žensky, a proto díky kamarádské výpomoci brzy nosí náušnice a dokonce i rtěnku. Ve městě to každopádně trpaslíky pobuřuje, ale ona si z toho nic nedělá. Spíše ji tíží případ, který se jí zdá podivný. Stejně tak i zbytku hlídky...

Podle všeho to vypadá, jako kdyby byl vrah neznámým. Na místě byl pokaždé nalezen bílý jíl a mrtvý měl v ústech papírek s podivným textem. Ten se posléze sice rozluští, ale i tak to nedává smysl.

Vyšetřování pokračuje a do toho se přimísí další záležitost ohledně Patricije. Toho se pokusil někdo otrávit. Otrávit ne proto, že by ho chtěl zabít, nýbrž proto, že ho chtěl oslabit. Přesto se nezjistí, co ho otrávilo, ačkoliv se z Patricijova pokoje vše vynese.

K tomu se zjistí, že Noby Nóblhoch je z urozeného rodu. Toho se rozhodnou využít různí představitelé cechu, protože chtějí mít krále. Proto jej pozvou na drobnou party u lady Žralounové. Noby ovšem vycítí trable a nejistota ho donutí k tomu, aby utekl.
Pak se opije se svým kamarádem seržantem Tráčníkem kvůli tomu, že je z toho celý smutný, neboť na urozenou třídu pokaždé nahlížel s předsudky. Teď by se podle cechovních představitelů měl stát on, Noby Nóblhoch, jejich hlavounem. Hlavounem, kterým by za normálních okolností pohrdal a pomlouval jej.

Vyšetřování poněkud postoupí, když se zjistí, že je tu bílý golem. Podle všeho je to nepovedená verze golema-krále, jehož stvoří golemové, aby jim vládl a vyřešil jejich bezpráví. Golemové totiž nemají žádná práva. Jsou to "nástroje" lidí, kteří musí neustále pracovat - bez nároku na přestávku, bez šance na vlastní úsudek. Jsou jenom loutkami, nástroji pro jejich blaho. Proto také stvoří golema-krále, a proto si také berou život, když je zklame, zešílí a zabije dva lidi. Proto.

Případ pokračuje a kdosi se pokusí odstavit velitele Elániuse, když se na něj pokusí hodit celý případ okolo otravy Patricije. Jelikož je ale Elánius dostatečně opatrný a prozře, zabrání v tom a pokračuje dále ve vyšetřování.

Během toho zemřou dva lidé z nejchudší části města (chudší než Stínov). Zajde si tam tedy a zjistí, že služebný si vzala z Patrícijova paláce (konkrétně z jeho místnosti) nedohořené svíce, protože je chudá a na vlastní nemá. Jelikož je zapálí, když je doma jenom stařenka a malé dítě, žena i malý chlapec zemřou.

Kvůli smrti dvou dalších nevinných to Elániovi docvakne. Jed byl ve svíčkách. Proto se vypraví ke svíčkaři.
Tam je ale bílý golem, jenž se ho pokusí zastavit. Mimo jiné jsou zde i další členové hlídky, kteří přispěchají na pomoc (někteří se sem dokonce náhodou dostanou dřív než velitel). Svede se proto bitka s golemem, do níž na pomoc přispěchá řezníkův červený golem Dorfl, který si uvědomil, co udělal díky tomu, že mu dal kapitán Karotka do hlavy slova o tom, že je svobodný.

Bílý golem je sice poražen, ale Pleškot Řiťka je odmrštěna nad káď s bublajícím voskem, kde visí za trám. Skočit nemůže, a tak to s ní vypadá bledě.
Jelikož není moc šancí na její záchranu, promění se Angua do vlčí formy a zachrání ji, ačkoliv měla předtím trpaslice ne příliš pěkné řeči o vlkodlacích.

Elánius mezitím pronásleduje svíčkaře, jenž se jim kupodivu ztratí do mlhy zahalené ulici, v níž je obklíčen z obou stran.

Tak mu dojde, že pachatel nebyl jeden. Druhým pachatelem byl upír Drak. Ten ho už dlouho naháněl kvůli jeho erbu, jelikož ho nenápadně chtěl upozornit na rod Nóblhochů, aby mu Elánius řekl o tom, že Nobyho zná a tím díky "šťastné náhodě" objevili dávno ztraceného královského dědice, ačkoliv o něm už nějakou tu dobu ví a snaží se ho nenápadně dosadit na Patricijovo místo, kterého otrávil, aby ho oslabil.

Jelikož ho Dorfl doprovází, má svědka na to, že za pomoci lsti z Draka dostal přiznání. Díky tomu ho také vezme do hlídky, protože jej kněží bohů chtějí zničit.

Město, nebo spíše Patricij, je tak pojednou zachráněno, čímž šťastně končí knížka...

POSTAVY:

Karotka Rudykopalsson - adoptovaný syn trpasličí rodiny, který přežil hrůzný masakr jeho skutečné královské rodiny a který údajně pocházel z urozeného vladařského rodu; rozumný, nevinný, statečný, naivní, zkušený s mečem, bojechtivý a striktně přísný, co se pravidel týče; přátelský, milý a každý ho má rád (dokonce i hrůzní vyvrhelové města jej mají v úctě)
Elánius - odvážný velitel Noční hlídky; chytrý, rozumný, náladový, zádumčivý, rozmrzelý, statečný a kreativní; občas cynický a má melancholické myšlenky; miluje lady Sibylu Berankinovou
strážník Postihnout - náboženský fanatik a nadšenec; pochází z Omnie a myslí si, že velký Om je jediným právoplatným bohem a ostatní, že nejsou tak důležití; fanatický, nábožensky založený a v mnohém připomíná Jehovisty (obzvláště jejich praktikami)
seržant Navážka - troll každým coulem; bláznivě miluje Rubínu; statný, odvážný, silný; neocenitelný a nepostradatelný člen hlídky; díky helmě, kterou pro něj připravil jeho zesnulý přítel trpaslík, se mu přemýšlí lépe, a proto není tak hloupý (to kvůli chladícímu systému)
Alfréd Tračník - seržant Noční hlídky; tlustý, statečný, přemýšlivý, vzdělaný, chytrý, zdatný; kdysi dávno býval skvělým lukostřelcem; má roztěkaná malá očka a velký červený nos; jak autor knihy píše, vyšší pozice by pro něj mohla být nebezpečná, protože by ji pravděpodobně nezvládl a sesypal by se z ní
Noby Nóblhóch - člen Noční hlídky; mazaný, chytrý, ulpělý k tradicím, věčně špinavý (často odpudivého vzhledu), prohnaný, mazaný, mrštný; autor to v knize nikde přímo neprohlásil, ale zdá se, že se rovněž přiživuje krádežemi; ačkoliv na to moc nevypadá, má úředně potvrzeno, že náleží do lidské rasy; dívá se spatra na veškerou šlechtu
strážnice Angua - strážnice Noční hlídky a zároveň vlkodlak, a proto se při úplňku mění na vlka; milá, přátelská, s dlouhými zářivými žlutými/zlatavými loknami; zamilovaná do desátníka Karotky, s nímž často chodí na toulky městem
Pleskot Řiťka - trpaslice analytička-alchymista; oproti ostatním trpaslicím má tendenci se projevovat více jako žena (například nosí náušnice, rtěnku apod.); statečná, drobná a víceméně feministicky smýšlející
Drak - upír a také hlava cechu, jenž se zaobírá tvorbou a správou erbů a jejich jednotlivých rodin, které je nosí; lstivý, mazaný, intrikářský a chce mermomocí krále místo Patricije; záporná postava
Havelock Vetinari (Patricij) - jakýsi pomyslný král Ankh-Morporku; chytrý, rozumný, vypočítavý, manipulativní, přemýšlivý a chladný, avšak není ctižádostivý, chamtivý, podlý nebo zlý; díky tomuto vyváženému charakteru jakési neutrality vůči všemu je ideálním vladařem na takovém prohnaném a zkaženém místě, jako je město Ankh-Morpork
golem Dorfl - golem, který pracuje zpočátku u řezníka, než dostane svobodu; chytrý, přátelský, rozumný a zodpovědný; z náboženského hlediska je ateistou; jednu nohu má poněkud kratší než tu druhou

HLAVNÍ MYŠLENKA:

Dalo by se říci, že se jedná o první propracovanější zločin pro městskou hlídku.

MOTIVY:

Hlídka, král, rody, golemové

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Knížka je psána převážně spisovným jazykem v kombinaci s nespisovným, který převládá v dialozích vedených městskou hlídkou a obyvateli Ankh-Morporku.

VLASTNÍ NÁZOR:

Knížka se mi vcelku líbila, neboť zde nešlo zejména o hlídku jako takovou. Ta nám byla dopodrobna představena v předchozích dílech. V tomto se zaměřil autor spíše na případ a vyšetřování jako takové. Dalo by se říci, že šlo o jakýsi pokus o detektivku a musím konstatovat, že se to nevyvedlo zase tak úplně špatně. Rozhodně to byla pro mne pozitivní změna.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Pavel Dovhanič, 30.09.2014

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (3), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha), Carpe Jugulum (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (2), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (3), Čarodějky na cestách (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (2), Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha), Dámy a pánové (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Erik (Úžasná Zeměplocha), Erik (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Faust Erik (Úžasná Zeměplocha)
-Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha), Hrrr na ně! (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Klobouk s oblohou (Úžasná Zeměplocha)
-Kobercové
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (2), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (3), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (4), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (5), Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha) (6)
-Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (2), Magický prazdroj (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Malí bohové (Úžasná Zeměplocha), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (2), Malí bohové (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Maškaráda (Úžasná Zeměplocha), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (2), Maškaráda (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Moře a malé rybky
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2), Mort (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha), Muži ve zbrani (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Na cestu (Vyprávění o nomech)
-Nadělat prachy (Úžasná Zeměplocha)
-Nevídaní akademikové (Úžasná Zeměplocha)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha)
-Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha), Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Obléknu si půlnoc (Úžasná Zeměplocha)
-Otec prasátek (Úžasná Zeměplocha)
-Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (2), Pátý elefant (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Pod parou (Úžasná Zeměplocha)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha), Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (2), Pohyblivé obrázky (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Poslední hrdina (Úžasná Zeměplocha)
-Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha), Poslední kontinent (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha), Pravda (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Pyramidy (Úžasná Zeměplocha), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (2), Pyramidy (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (2), Sekáč (Úžasná Zeměplocha) (3)
-Smrt a co přijde pak
-Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (2), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (3), Soudné sestry (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (2), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (3), Stráže! Stráže! (Úžasná Zeměplocha) (4)
-Svobodnej národ (Úžasná Zeměplocha)
-Šňupec (Úžasná Zeměplocha)
-Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha), Těžké melodično (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Trollí most
-Úžasná Zeměplocha
-Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha), Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Vložte medvídka (Divadlo krutosti)
-Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha), Zajímavé časy (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Zaslaná pošta (Úžasná Zeměplocha)
-Zimoděj (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha), Zloděj času (Úžasná Zeměplocha) (2)
Čítanka-Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha), Barva kouzel (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Buch! (Úžasná Zeměplocha)
-Čaroprávnost (Úžasná Zeměplocha)
-Jasnovidné gumbo paní Gogolové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Kuchařka stařenky Oggové
-Lancreské sedátko lásky (Kuchařka stařenky Oggové)
-Lehké fantastično (Úžasná Zeměplocha)
-Manželství (Kuchařka stařenky Oggové)
-Mort (Úžasná Zeměplocha), Mort (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Nefalšované klačské karí paní Tračníkové (Kuchařka stařenky Oggové)
-Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha), Noční hlídka (Úžasná Zeměplocha) (2)
-Podivný regiment (Úžasná Zeměplocha)
-Pravda (Úžasná Zeměplocha)
-Sekáč (Úžasná Zeměplocha)
-Zloděj času (Úžasná Zeměplocha)
­­­­

Diskuse k výpisku
Terry Pratchett - Nohy z jílu (Úžasná Zeměplocha) (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­