ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Williams Tennessee (*26.03.1911 - †25.02.1983)

   
­­­­

Tramvaj do stanice Touha

Originální název: The Streetcar Named Desire
Přeložil: Bedřich Becker

Další drama proslulého amerického dramatika z roku 1947. Děj se odehrává v jednom domě chudinské čtvrti New Orleansu. Dům má dvě poschodí, v prvém bydlí Stanley se Stellou, nahoře Eunice se Stevem. Hru podbarvuje černošská hudba, která se line z baru za rohem.
Stejně jako Kočka na rozpálené plechové střeše je hra založena na perfektně propracovaných charakterech postav. Hlavními hrdiny jsou Stanley – polský přistěhovalec (věk kolem 30 let), tupec duší i tělem, který myslí pouze svým mužstvím a ví, že jen takto může svou ženu ovládat. Jinak pracuje v továrně, hraje karty a souloží s cizími ženami. Rodinu chce naprosto ovládat, neumí si představit jiný způsob fungování rodiny, než že žena ho bude ve všem poslouchat. I když je Stella těhotná, zbije ji, rozbije v bytě věci jen proto, že vyslovila vlastní názor. V době, kdy Stella rodí prvního syna, na kterého se Stanley velmi těší, neváhá znásilnit její sestru, která s nimi bydlí.
Jeho manželka Stella pochází z vyšších kruhů než Stanley, on z toho má mindráky. Za Stanleyho se provdala z velké lásky, je na něm sexuálně závislá, i když ji těhotnou zbije, stačí mu jí dát ruku kolem pasu a zbytek noci stráví opět ve shodě. Stella by se dala charakterizovat jako zmanipulovatelná puťka, která i když sestru velmi miluje, po té, co se dozví, že spala se Stanleyem, neváhá ji nechat zavřít do blázince. Na druhou stranu ale děj není tak jednoznačný a svou úlohu v tomto jejím postupu sehrály i další vlivy.
Třetí hlavní postavou je Blanche, stárnoucí svobodná žena, která nemůže pochopit, jak sestra může žít v tak nuzných poměrem, jak může mít za manžela Stanleyho. Blanche ztratila jako mladá manžela, protože byl homosexuál, ona ho přistihla s mužem a když mu to po čase opilá na zábavě připomněla, zastřelil se. Od té doby žije sama a velmi vehementně shání chlapa. Po té, co ztratila honosné rodinné sídlo Belle Reve, pracovala jako učitelka na střední škole v Laurenu, odkud ji vyhodili pro románek se 17letým studentem. Jinak chlapy sháněla po hotelích, její pokoj byl vyhlášený svou sexuální svobodou, takže i odtud ji vyhodili a musela opustit městečko. Nemá kam jít, sestry nemají žádné další příbuzné a nemá ani dolar. Její touhou je ulovit muže, za kterého by se provdala a živil by ji. Svou honbu za muži prokládá alkoholem a ke konci hry po znásilnění se z ní stává blázen. Očekává, že pro ni přijede bohatý naftový magnát, který dýchá jen pro ni, ale který ve skutečnosti ji nikdy neviděl.
Další postavy: sousedka Eunice, karbaníci Mitch, Steve, Pablo – hrají jen okrajovou roli.
Blanche, po té, co musela opustit Laurene, neměla kam jít, proto odjela do New Orleansu za sestrou, kterou ale neviděla od doby, co se Stella odstěhovala z Belle Reve. Přijíždí tramvají a vystupuje ve stanici Touha (odtud název hry), je překvapená až zděšená tím, jak chudě sestra žije. Byt má jednu místnost a po celou dobu svého pobytu musí Blanche od manželů spát pouze oddělená látkovým závěsem. Od počátku cítí, že Stanley je primitiv, který ji nenávidí, ale ona nemá jinou volbu než zůstat. Nemá kam jít a nemá ani peníze. Zjistí, že jeden z karbanické party švagra – Mitch je naivní chlapeček, proto se ho snaží ulovit, dokonce má šanci, že by si ji Mitch vzal. Mitch pečuje o svou starou umírající matku a bojí se toho, že by po její smrti zůstal sám. Stanley mu však z mužské ješitnosti a solidarity řekne, co všechno o Blanche zjistil, jak se v Laurenu chovala a Mitch jí dá najevo, že by se s ní vyspal, ale nikdy si jí nevezme, protože by to mamince nemohl udělat. To Blanche velmi urazí.
Stella je těhotná, očekává narození prvního dítěte, ale Blanche se nechce z jejich bytu hnout, nic nedělá, jen pije Whisky a stále se koupe. To už Stanley nevydrží a přes odpor Stelly koupí Blanche lístek na autobus zpátky do Laurenu a dá jí to jako dárek k narozeninám. Jeho jednání Blanche velmi zraní a Stellu odvezou s porodními bolestmi do porodnice. Blanche zůstává v bytě sama se Stanleyem, ten se jí chce za každou cenu zbavit, proto jí říká vše, co se o ní dozvěděl. Blanche to rozzuří, rozbije láhev a se střepem jde proti němu. Stanley ji přemůže, probudí se v něm mužství a Blanche znásilní.
V dalším obraze přichází do bytu lékař s ošetřovatelkou, které zavolala Stella a odvážejí Blanche do blázince. Eunice chlácholí Stellu, že jinak nemohla jednat po tom znásilnění, když dál u nich Blanche nemůže zůstat a nemá kam jít. Blanche ještě není ani v lékařově voze a Stanley laská Stellu a jdou spolu do postele...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petra Mishka, 30.04.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Tennessee Williams - Tramvaj do stanice Touha

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­