ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Williams Tennessee (*26.03.1911 - †25.02.1983)

­­­­

Kočka na rozpálené plechové střeše (3)

Rodina úspěšného plantážníka pořádá oslavu jeho narozenin, přičemž se během rostoucího napětí mezi jejími členy odkrývají všechna temná rodinná tajemství...
Když se úspěšný plantážník vrací domů z léčebného pobytu, rodina již na něj čeká s oslavou narozenin. V řadách jeho blízkých však bují alkoholismus, nevěra a další nešvary. Ukáže se, že jejich vztahy jsou velmi narušené. Korunu všemu nasadí vyzrazená pravda o otci rodinného klanu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dillia v Praze roku 1965. Z anglického originálu Cat on a Hot Tin Roof přeložili Rudolf a Luba Pellarovi. Počet stran: 183.

OBSAH:

Brick a Margareta jsou sice manželé, ale už dávno jim to nefunguje. Brick je alkoholik, navíc má zlomenou nohu, kvůli pití nechal kariéry fotbalového komentátora.
Děj se odehrává v domě Brickových rodičů, plantážníků, kde je zrovna na návštěvě i Brickův bratr Cooper s ženou Mae a pěti dětmi. Taťka slaví narozeniny a právě dostal zprávu od lékaře, že nemá rakovinu tlustého střeva - ostatní kromě něj a mamky však ví, že to není pravda a on opravdu umírá. Taťka je naštvaný - kvůli Cooperovým nezvedeným dětem, kvůli Brickově alkoholismu i kvůli mamčině naivitě a přehnané starostlivosti. Jejich vztah je dost smutný - zatímco mamka žije jen pro něj, taťka už jí má plné zuby, nemiluje ji a nikdy nemiloval.

V průběhu hry se odhaluje důvod neshod mezi Brickem a Margaret - Brick měl přítele Skippera, jenž byl gay a byl do něj zamilovaný. Jsou dokonce určité náznaky, že to nebyl tak docela platonický vztah. Margareta, která na Skippera žárlila, mu jednou večer předhodila své podezření ohledně jeho orientace a on se s ní vyspal proto, aby dokázal opak. Když potom Brickovi zavolá, aby mu vše vysvětlil, Brick mu telefon položí a Skipper se zabije. Brick pije proto, že si klade vinu za jeho smrt a Margaretě vyčítá, že k tomu Skippera dohnala. Margareta, ačkoliv by se jí Brick rád zbavil, ho má ráda a také jí vyhovuje život v rodině boháče. Říká k tomu, že si připadá jako kočka na rozpálené plechové střeše - a jejím cílem je vydržet na ní co nejdéle.

Taťka má s Brickem delší rozhovor mezi čtyřma očima. Taťka Politte se synovi vyzná ze všech svých starostí, jak se bál, že umírá, jak nemůže vystát vlastní ženu, ale potom mu začne vyčítat jeho pití a přiopilý Brick mu vyzradí pravdu - taťka opravdu má rakovinu. Je touto zprávou velmi zasažen a uteče z pokoje.

Cooper a Mae zatím tutéž zprávu řeknou mamce - mají už pěkný plán, jak se ujmou taťkova majetku po jeho smrti. Margareta však oznámí, že s Brickem čeká dítě. Ačkoliv to není pravda (což Cooper i Mae, kteří mají pokoj hned vedle Margaretina a Brickova, dobře ví), je to jediný způsob, jak získat dědictví po taťkovi pro Bricka a ji. Podaří se jí přesvědčit o tom všechny přítomné, a když s Brickem osamějí, rozhodne se jednat - vezme mu klíč od baru a slíbí jeho vydání jen pod podmínkou, že se s ní vyspí...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Katuš, 21.04.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Tennessee Williams - Kočka na rozpálené plechové střeše (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­