ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Meyerová Stephenie (*1973)

­­­­

Stmívání (5)

- díl v sérii Isabella Swanová: 1

Isabella Swanová (Bella) se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, jenž doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, ani Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Milenci však balancují na ostří nože - mezi touhou a hrozným nebezpečím...

Isabella Swanová se přestěhuje do Forks, deštivého městečka ve státě Washington, kde má žít se svým otcem Charliem, a dát tak své matce volnost pro cestování se svým novým přítelem.

Zpočátku městečko nesnáší - nemůže spát, neustálý déšť je jí protivný, nemůže si zvyknout na zimu a chlad. Hned první den ve škole její pozornost během oběda upoutá pětice studentů sedících u jednoho stolu. Jsou jako vystřižení z módního časopisu, velmi krásní a bledí. Na první pohled se od ostatních studentů liší. Nová spolužačka Belle prozradí, že se jedná o adoptované děti doktora Cullena a jeho ženy - Jaspera a Rosalii Haleovi; Alice, Emmeta a Edwarda Cullenovi. Tato rodina je velmi zvláštní a straní se ostatním. Dokonce mezi sebou tvoří i páry - Rosalie chodí s Emmetem a Jasper s Alicí. Jen Edward je zatím sám.

Po obědě Bellu čeká hodina biologie. Shodou okolností jediné volné místo je právě vedle Edwarda Cullena. Celou hodinu se Edward chová velmi podivně, sedí co nejdále od Belly, ruce má sepjaté v pěst, ani jednou na ni nepromluví. Bella nemůže pochopit, z jakého důvodu si vypěstoval odpor k někomu, koho ani nezná. Proto se rozhodne, že se mu postaví, jenže následujících několik dní Edward ve škole chybí. Po určité době se ale zase objeví a najednou se chová úplně jinak. Mile ji pozdraví a zahájí s ní rozhovor.

Bellu Edward začne samozřejmě zajímat, ale čím více času s ním tráví, tím více zjišťuje, že je na něm něco velmi zvláštního. Při nehodě, kdy do Belly málem narazí dodávka, se před ní najednou objeví on - i přesto, že stál daleko od ní - nastaví své ruce jako štít a dodávku holýma rukama zastaví. Všechny okolnosti Belle napovídají, že s Edwardem něco není v pořádku, ale ona si vytvoří mylnou domněnku o tom, že je superhrdina. To ji ovšem neodradí, jsou spolu stále častěji, sedí spolu u jednoho stolu při obědě, také v biologii, občas je k sobě svede náhoda. Postupem času se do sebe zamilují.

Bella ale nakonec neodolá a snaží se zjistit, co je Edward zač. Při jedné návštěvě v rezervaci si vyslechne pár historek o kmeni Quileutů a o upírech, spojených také s Cullenovou rodinou. Poté se vydá do města Port Angeles a navštíví zde knihkupectví, kde si koupí knihu s legendami o kmeni Quileutů. Po cestě zpět ji napadne skupina kluků. Když už si Bella myslí, že je ztracená, objeví se velmi známé stříbrné Volvo a z něj vyskočí Edward. Kluky zažene a pozve Bellu na večeři, kde si povídají a on na sebe omylem prozradí, že umí číst myšlenky všem ve svém okolí, pouze s jedinou výjimkou, a to je Bella. Po cestě domů Bella odhalí jeho tajemství - Edward je upír. Už není co skrývat. Ani to, že se do sebe zamilovali.

Začnou spolu chodit. Edward ji zasvětí do světa upírů, vypráví jí o jeho rodině, jejich příběhy. I přestože se jeho rodina živí pouze zvířecí krví, její blízkost je pro něj stále nebezpečná. Je tu to velké riziko, že se Edward přestane ovládat. Jejich vztah tím ale netrpí, jeden druhého miluje víc než vlastní život. Později Edward Bellu přivede i do rodiny, kde si ji všichni, až na Rosalii, oblíbí.

Když má přijít bouřka, je Bella pozvána Cullenovými na baseball. Zprvu nechápe, proč je bouřka nutností, ale jakmile hra začne, okamžitě pochopí. Jejich odpaly vydávají rámus jako hrom. Hru ale musí přerušit, jelikož Alice spatří přicházet další tři upíry (má schopnost vidět do budoucnosti), kteří ale nejsou "vegetariáni" jako její rodina. Celá rodina se shlukne kolem Belly, ale James - jeden z příchozích upírů, ji stejně ucítí a chce se na ni vrhnout. Edward skočí před Bellu, aby ji bránil, ale jeho reakce Jamese ještě víc vyprovokovala. Doktor Cullen situaci zmírní a zlí upíři odejdou, jenže James je stopař a Edwardova reakce udělala pro něj lov ještě daleko zajímavější. Nehodlá se Belly vzdát. Rodina tedy musí něco velmi rychle podniknout. Odvezou Bellu pryč z města a snaží se ji skrývat před Jamesovým čichem. Alice a Jasper odvezou Bellu do hotelu, kde čekají na další instrukce od zbytku rodiny Cullenů. Při jedné nestřežené chvíli zazvoní telefon, Bella jej převezme, protože s ní chce mluvit její matka. Zní zmateně a vyděšeně, ale hned vzápětí se ozve další hlas - Jamesův. Ten jí sdělí, že drží její matku v zajetí a pustí ji jedině tehdy, pokud za ním dojde do baletního studia. Bella, rozhodnutá obětovat se pro svoji matku, využije toho, že se mají přesouvat na jiné místo letadlem a na letišti se jí podaří utéct. Vydá se sama za Jamesem, kde nakonec zjistí, že únos její matky byl pouze zinscenovaný. To už ale Cullenovi díky Alici ví, co se děje, a vydávají se za nimi. Nejdříve přiběhne Edward a strhne se boj mezi ním a Jamesem. Nakonec se jim podaří Jamese zabít. Bella, která utrpěla několik zranění (mimo jiné ji pokousal James, jed musel vysát Edward, aby u ní nedošlo k přeměně v upírku; jako vždy se ukázalo, že Edwardovo ovládání je velmi silné), je odvezena do nemocnice. Tam se setká se svojí matkou, která jí nabídne, aby odjela s ní a jejím novým mužem, ale Bella odmítne. Městečko Forks už není zdaleka tak zlé, jak bývalo.

Poslední kapitolou je epilog. Po uplynulé době se Bella s Edwardem chystají na stužkovací slavnost, kdy Bella vysloví své přání - stát se upírkou. Edward jejímu přání ale nevyhoví.

IDEA DÍLA:

Hlavní myšlenkou díla je opravdová a oddaná láska hlavní hrdinky a upíra, dále nebezpečí, které představuje James.

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Autorka využívá hovornou i spisovnou řeč, také zastaralých slov a výrazů pro zdůraznění stáří upírů (Edward je sedmnáctiletý už skoro sto let). V knize se objevují popisy, bohaté dialogy, metafory ("A tak se lev zamiloval do jehňátka?" - "To je ale hloupé jehňátko." - "To je ale zvrácený, masochistický lev."). Román je psán v ich-formě. Závěr knihy tvoří epilog, který se váže k ději, vypráví události po uplynulé době.

VLASTNÍ NÁZOR:

Velmi se mi líbil popis a vykreslování lásky těchto dvou mladých lidí, která je obohacena o skutečnost, že jeden z nich není člověk. Tímto se příběh stává docela neobyčejným.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Hannách, 12.05.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephenie Meyerová - Stmívání (5)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­