ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Tři vyvolení (Temná věž)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Stephen King, z anglického originálu The Drawing of the Three, vydaného nakladatelstvím Penguin Group, New York 1987, přeložila Linda Bartošková, vydalo nakladatelství BETA - Dobrovský, Praha 1999, vydání první.

HLAVNÍ POSTAVY:

Roland, Eddie Dean (vězeň), Odetta Susannah Holmesová + Detta Susannah Walkerová = Susannah Deanová (Paní stínů), Jack Mort (Ten, kdo postrkuje), humroidi

MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává ve Středosvětě.

DĚJ:

Děj začíná nedlouho poté, co skončilo Rolandovo střetnutí s Walterem. Vyčerpaný pistolník se probudí uprostřed noci na pobřeží moře a zjistí, že se stoupajícím přílivem se objevilo i hejno masožravých příšer - "humroidů". Než jim pistolník stačí uniknout z dosahu, utrpí vážné zranění - přijde o dva prsty na pravé ruce. Navíc ho otráví jed, který měli humroidi v zubech, a když se Roland znovu vydá na cestu na sever po břehu Západního moře, onemocní.
Postupně najde na břehu moře troje dveře, které se otevírají pouze pro Rolanda, do našeho světa, přímo do města, kde žil Jake (New York).
Eddie Dean je Vězeň, narkoman navyklý na heroin, z New Yorku konce 80. let. Roland projde dveřmi na pláži a vkročí do mysli Eddieho, zrovna když Eddie sedí v letadle a pokouší se propašovat drogy přes celnici. Roland mu pomůže (vezme drogy zpět do Středosvěta). Společně se dostanou k Eddieho šéfovi Balazarovi, kde se dostanou do přestřelky, kterou oba přežijí (Balazar však zabije Eddiemu bratra). V koupelně najdou nějaká antibiotika a vrátí se do Středosvěta.
Rolandovi se po prášcích udělá lépe, a tak pokračují v cestě k Věži. Jen Eddie je naštvaný, že tady nejsou drogy ani pečená kuřata (musí jíst humroidy).
Druhé dveře zavedou Rolanda k Paní stínů - ve skutečnosti ke dvěma ženám v jednom těle. Roland se ocitne v New Yorku počátkem 60. let a střetne se s černoškou Odettou/Dettou, upoutanou na invalidní vozík. Roland se dostane do mysli pod vládou zlé Detty a odveze ji do svého světa. Odetta věří, že všechno je jen sen. Detta, surová a přímočará, však napne veškeré síly, aby zabila Eddieho i Rolanda, ve kterých vidí mučitele. Naštěstí se jí to nepodaří. Rolandovi se znovu začínají objevovat příznaky otravy, a tak musí Eddie odvézt na vozíku k dalším dveřím nejdříve Dettu/Odettu a poté se vrátit pro pistolníka.
Za třetími dveřmi se skrývá Jack Mort, sériový vrah z New Yorku let 70., Smrt. Mort dvakrát způsobil velkou změnu v životě Odetty/Detty, i když to ani jeden z nich neví. Když byla Odetta malá, Mort jí shodil na hlavu cihlu a holčička upadla do kómatu, ve kterém se zrodila také Detta Walkerová. Po letech, v roce 1959, Mort znovu na Odettu narazí a strčí ji do cesty přijíždějícího vlaku metra v Greenwich Village. Vlak jí uřízl obě nohy v kolenou a jen díky přítomnosti lékaře přežila.
Oběť, na kterou Mort číhá v době, kdy pistolník vkročí do Mortova života, není nikdo jiný než Jake, chlapec, kterého Roland ztratil v horách. Co když do Jakea tehdy strčil Jack Mort a ne Walter a on tomu teď zabránil? A pokud Jake žije ve svém městě, jak je možné, že si ho Roland stále pamatuje?
Roland zjistí, že v těla Paní je Detta, ketrá svázala Eddieho a nechala ho napospas humroidům. Roland dostrká Morta do metra a donutí Dettu a Odettu, aby na sebe pohlédly. Z nich se stane nová, třetí žena: Susannah Deanová. Susannah a Eddie se do sebe zamilují, pistolník získá náboje do pistolí a také léky na otravu.
Všichni, nyní již tři pistolníci, pokračují v cestě za Temnou věží.

CITÁT Z KNIHY:

Byla to Věž. Temná věž.
Stála na obzoru širé pláně barvy krve v násilnické záři umírajícího slunce. Neviděl schody, které se uvnitř cihlové skořepiny točily vzhůru a vzhůru, ale viděl okna, která stoupala spirálou spolu se schodištěm, a za nimi viděl procházet duchy všech lidí, které kdy znal. Pochodovali nahoru a nahoru a vyprahlý vítr k němu nesl hlasy, které volaly jeho jméno.
Rolande ... přijď ... Rolande ... přijď ... přijď ... přijď ...
"Já přijdu," zašeptal a probudil se, trhnutím se zpříma posadil, celý zpocený a roztřesený, protože horečka stále ještě rozpalovala jeho tělo.
"Rolande?"
Eddie.
"Ano."
"Zlý sen?"
"Zlý. Dobrý. Temný."
"Věž?"
"Ano."
Podívali se na Susannah, ale ta spala nerušeně dál.
Roland ji měl rád, protože se nebála boje a nikdy se nevzdá, Bál se o ni, protože věděl, že ji obětuje - stejně jako Eddieho -, aniž si položí otázku nebo se ohlédne.
Kvůli Věži.
Té Bohem zatracené Věži.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Tři vyvolení (Temná věž)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­