ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

To


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Stephen King, z anglického originálu IT, vydaného nakladatelstvím Viking Penguin, Inc., New York 1986, přeložil Gabriel Gössel, vydalo nakladatelství Melantrich, v Praze roku 1993, stran 1056, vydání první.

HLAVNÍ POSTAVY:

To, Mike Hanlon (černoch), William Denbrough (Koktavý Bill), Richard Tozier (imitátor), Ben Hanscom (dříve tlustý, teď architekt), Eddie Kaspbrak (†, astmatik), Beverly Marshová - Roganová (návrhářka), Henry Bowers, Stanley Uris (žid)

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

"Krkavec" Huggins, Viktor Criss, Audra Phillipsová (žena Billa), Tom Rogan (†, manžel Beverly), George Denbrough

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v Derry v letech 1958 a 1985, dvě paralelní linie (výtečné prolínání, stálé udržení napětí)

DĚJ:

1958
Šest chlapců a jedna dívka se spolu postupně seznamují díky tomu, že jsou pronásledováni Henrym a jeho kamarády, kteří je terorizují. Bill, jemuž před rokem zemřel bratr George a který se stále obviňuje z jeho smrti, se stává vůdcem jejich klubu "Smolařů". V té době se znovu objevují neobjasněné vraždy převážně malých dětí. Tento cyklus se opakuje každých přibližně 27 let a vražda George byla jedním z prvních případů nového cyklu.
Smolaři jsou stále pronásledováni Henrym a spol., ale zároveň se objevuje i To v různých svých podobách (klaun Pennywise, malomocný, krev z výlevky). Děti si vyprávějí o všech těchto hrůzách a více se sbližují. Bill je přesvědčen, že To zabilo George a vydá se k domu číslo 29 na Neibolt Street, kde si myslí, že má To úkryt. Dojdou až do koupelny, kde uvidí To v podobě vlkodlaka. Beverly má naštěstí prak a stříbrné kulky, které si udělali sami už předtím. Díky víře, že by To mohli zabít nebo alespoň zranit, se jim to podaří a To poprvé ve své historii cítí bolest a strach.
Jednoho dne, když se Beverly vrátí domů, její otec ji napadne a ona utíká, ale uvědomuje si, že ji nehoní otec, ale To. Podaří se jí utéct, ale shodou okolností vletí do zorného pole Henryho Bowerse, Krkavce a Viktora. Ti se jí a ostatním členům klubu Smolařů chtějí pomstít za ponižování, které jim ty malé děti udělily. Jak Beverly jde, potká i ostatní členy klubu a všichni jdou do Lad. Tam na ně ale Henry čeká a začíná je pronásledovat. Smolaři běží k nedaleké přečerpávací stanici, kterou se dostanou do kanálů pod Derry, kde žije To.
Henry s kamarády je pronásleduje dál, a tak musí postupovat hlouběji. Najednou za sebou uslyší výkřiky. To To dostalo Viktora a Krkavce. Henry pokračuje v pronásledování. Smolaři se dostanou až do místnosti obrovských rozměrů. V patě jedné ze zdí naleznou dvířka s podivnou značkou: každý si pod ní představuje něco jiného. Vejdou dovnitř a tam uvidí To v jeho nejpřirozenější podobě - v podobě Pavouka. Bill použije rituál Chüd (pomyslné zaklesnutí jazyků do sebe). Bill je Tím přenesen do vesmíru, odkud To pochází. K Billovi mluví Želva, která mu pomůže přemoci To. Trik je v tom, že Bill musí překonat sám sebe (v jeho případě musí říct jazykolam Tlačí pěstmi na ty sloupy a přesto tvrdí že vidí duchy). To je přemoženo, Bill se vrací zpět do kanálu a To mizí. Nakonec se dostanou z kanálů ven a slibují si, že pokud by se to, co se stalo, mělo opakovat, že se všichni vrátí zpět. To totiž není mrtvé. Nakonec v Derry zůstává jen Mike, aby sledoval události, ostatní odjíždějí pryč, zapomínají na Derry a to, co se tam stalo, a stávají se úspěšnými osobami.

1985
Mike už nějakou dobu se znepokojením sleduje sérii nevysvětlených vražd (úmrtí), které se začínají objevovat a nakonec se rozhodne, že obvolá své přátele, aby se vrátili. To se totiž vrátilo také.
Přijedou všichni až na Stana, který se tolik bál vrátit nebo porušit přísahu, že si raději podřezal žíly. Od "znovusetkání" Smolařů nabírají události rychlý spád. Začínají se pomalu rozpomínat na dětství, a na boj proti Tomu. Nikdo si však nepamatuje všechno. Postupně zjišťují, že To je volá zpět, aby se s nimi mohlo znovu setkat. Nejdříve se Smolaři sejdou u Mike v knihovně, kde vzpomínají. Poté všichni kromě Mike odcházejí do hotelu, aby se vyspali.
Mike si píše do deníku, když uslyší kroky. Otočí se a u dveří uvidí stát Henryho Bowerse, živého a celkem i zdravého. Henry na Mike zaútočí s nožem a prořízne Mikovi stehenní tepnu. Mike se nevzdává, Henry je také raněn a utíká pryč. Mike si z posledních sil zavolá sanitku a upadá do bezvědomí.
Henry se nyní vydává - pod vlivem Toho - zabít i ostatní členy klubu Smolařů. Začíná u Eddieho, u kterého však také skončí. Eddie ho zabije a svolá ostatní. Bill se rozhodne, že se musí vydat do kanálu, musí zabít To.
Když lezou do přečerpávací stanice, nalezne Bill kabelku své ženy Audry. Jako smyslů zbavený se vydává do kanálu sám. Naštěstí dostane rozum a nakonec počká na ostatní. Vydají se znovu ke dvířkům v obrovské místnosti. Znovu vchází dovnitř a vidí Pavouka. Znovu se Bill pouští do rituálu Chüd. Tady však nastává změna. Želva je již mrtvá a Bill je dospělý. Začíná padat moc hluboko do vesmíru. Na jeho volání o pomoc zareaguje pouze Richie a také se vrhá do rituálu Chüd. Chvíli se přetahují o vítězství, ale Pavouk začíná mít znovu navrch. Eddie to vše pochopí a zaútočí svým respirátorem proti Pavoukovi. Bill a Richie jsou zpátky, ale Eddiemu ukousne Pavouk celou paži. Eddie umře a Pavouk utíká. Bill, Richie a Ben se vydávají za ním. Po cestě naleznou hromadu pavoučích vajíček. Ben zůstává, aby je zničil. Bill a Richie pokračují dál až k Pavoukovi, kterého se Billovi nakonec podaří zabít.
Nahoře v centru Derry se ozývají výkřiky - centrum se propadá do země. Smolaři zatím berou Audru, kterou našli v brlohu, a vydávají se ven z tunelů. V pořádku se dostanou ven a vracejí se do hotelu. Audra je odvezena do nemocnice. Je fyzicky zdráva, ale duševně je stále ve vesmíru. Bill ji vezme na Stříbrňáka (kolo) a obrovskou rychlostí se prohání po ulicích Derry. Když se zastaví, Audra na Billa poprvé po dlouhé době promluví. Všichni začínají znovu zapomínat na události, které se udály v Derry. Tentokrát je však zapomínají nadobro.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

    Brigda
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - To

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­