ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

   
­­­­

To (2)

- vydalo nakladatelství Melantrich, Praha 1993

DĚJ:

Děj příběhu se odehrává v americkém městě Derry ve státě Maine. Šestice malých dětí se zde seznámí za velice nepříjemných okolností, na každém kroku je jim totiž v patách Henry Bowers, chlapec, který si neustále utahuje ze svých slabších vrstevníků a dokonce je fyzicky napadá. Mika Hanlona nesnáší, protože je černoch, Eddie Kaspbrak má astma, Bill Denbrough koktá, Richie Tozier má obrovské brýle, Beverly Marshová je z velice chudé rodiny, Ben Hanscom je tlouštík a Stan Uris je žid. Kdykoliv se parta těchto "smolařů" setká s Bowersem a jeho partou, snaží se je porazit, protože rvačce se vyhnout nikdy nedá. A tak se někdy stane, že smolaři nad Bowersovou partou zvítězí ne fyzickou silou, ale zdravým rozumem.
Kromě problému s Bowersem však mají smolaři ještě jeden, daleko závažnější problém. V období jejich života v Derry se tam dějí podivné věci, někdo vraždí malé děti a studenty. Parta chce vypátrat, kdo se za tím vším skrývá, proto podniká nebezpečné výpravy do kanálů pod městem, kde se domnívají, že To žije. Mnoho svědků vypovědělo že na místech, kde se našla těla zavražděných, viděli klauna s balónky v ruce. Policie si s vraždami také nevěděla rady, jen děti byly schopné vypátrat příšeru, která se v kanálu schovávala. Jenže jakmile začaly do vražd strkat nos, To je začalo pronásledovat. Vybíralo si proto místa, na kterých mohlo zastihnout smolaře jednotlivě, protože vědělo, že dohromady proti nim nic nezmůže a navíc se jich To začalo bát. Na Beverly vystříkla krev z odpadu v umyvadle, po Benovi šla mumie, Mika chtěl chytit obrovský pták... Právě proto smolaři zjistili, že To mění podobu a že je to něco nadpřirozeného, každý z nich totiž To viděl jinak. Málem přišli o život, když se vypravili do kanálů připraveni zabít To, ale příšeru pouze zranili a mysleli si, že už je konečně po všem.
O 28 let později se však To vrátilo. Všichni bývalí smolaři měli perfektní zaměstnání a žili si nad poměry, kromě Mika Hanlona. Ten se totiž jako jediný neodstěhoval z Derry a pracoval v tamní knihovně. Ostatní se po hrůzných vraždách pod vlivem svých rodičů z města odstěhovali a teď žili klidný život. Na Derry si vzpomněli teprve poté, co jim zavolal Mike Hanlon, že To se vrátilo... Ihned se jim vybavil slib, který si dali jako děti - pokud se To vrátí, budeme proti němu společně bojovat. Všichni se tedy vydali zpět do svého rodného města v hrůzném očekávání. Jeden však mezi nimi již nebyl, a tak byla porušena šťastná sedmička - chyběl totiž Stan Uris, který spáchal sebevraždu pod nátlakem děsivých vzpomínek hned poté, co mu zavolal Mike Hanlon.
Kamarádi z dětství se tedy opět setkali a společnými silami opět zaútočili na To, které se skrývalo v temnotách kanalizace. Už to nejsou malé děti, jsou dospělí, chytřejší a jen tak něco by je nemělo zastrašit, ale To je naplňuje nesmírnou hrůzou. V kanálech stráví 2 hrůzostrašné dny a během jejich boje s Tím se přes Derry přežene živelná pohroma - zemětřesení, vichřice a velice silný déšť. Propadá se hlavní silnice a mizí v ní okolní domy, které se nachází spoustu metrů nad doupětem Toho. Smolaři z tohoto boje vyváznou jen taktak, ale zvítězí. Eddieho Kaspbraka však již zachránit nedokážou, stal se totiž poslední obětí Toho a To bylo zničeno navždy.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Gabča Opatřilová, 11.04.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - To (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­