ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Svědectví

Jednoho večera probudil Charlese Campion svou manželku a malou dcerku. Zabalili to nejnutnější a vyrazili. Strážím nepozorovaně uprchlli a ujížděli po lesních cestách. Když dojeli až k benzínové pumpě kousíček od Arnette, nabourali se. Kolem auta se shluklo pár přítomných lidí včetně Stuarta Redmana. Řidič umřel krátce po nehodě a jeho manželka s dcerou už byly mrtvé delší dobu. Krky jim otekly jako duše z pneumatiky a kůže měla purpurově černou barvu. Řidič auta na tom byl stejně.
Campion pracoval pro armádu. Toho večera, co odjel, se stala nehoda a do budovy, kde pracovali na projektu blue, se dostala jimi testovaná látka – super chřipka. Je to uměle vytvořená, smrtelná chřipka. Než se stačila celá oblast dát do karantény, Campion unikl, a tuto vysokonakažlivou nemoc rozšířil do celé ameriky.
Po celé americe lidé začali umírat. Ale neumřeli všichni. Byli tu taky lidé, na které tato nemoc nepůsobila. Část těchto imunních lidí se sjela do Nebrasky, protože sem jim ve snech zjevovala matka Abagail a přivolávala je. Matka Abagail bydlela v chatrči na kraji kukuřičného pole. Byla to černoška a měla už přes stoosm let. Věřila v boha a ten ji dál za úkol vést tyto lidi. Lidem se však nezdálo jenom o matce Abagail, ale také o temném muži. O Flaggovi. Byly to noční můry, kterých se lidé děsily a přáli se jich zbavit.
A tak se tito lidé spolu s matkou Abagail vydaly do Boulderu na úpatí hor. Protože lidí stále přibývalo, chtěli založit nějakou formu. Proto založily prozatimní výbor, který měl rozhodovat o krocích města. Ve výboru byl Stu Redman, Frannie Goldsmithová, která byla těhotná, Glen Bateman, Larry Underwod, Susan, Nick Andros, ktrerý byl hluchoněmý a Ralph Brentner. Nejvyší slovo měl Nick. V Boulderu již bylo skoro tisíc lidí a potřebovali zavést pořádek. Pracovalo se na znovu zavedení elektřiny a taky se musely odklidit mrtvoly, aby nenastala infekce. Jednoho dne matka Abagail odešla a zanechala za sebou jenom lístek, na kterém bylo napsáno, že příjde, až nastane čas. Všem lidem se znovu začali zdát sny o temném muži. Všichni byli nervózní a domáhali se nějakého rozhodnutí, které by vyřešilo věc s Flaggem. Flagg na druhé straně hor v Las Vegas také shromažďoval lidi. A měl velký náskok o proti matce Abagail. Sliboval jeho lidu, že Boulder bude zničen a on bude jediným vládcem.
Frannie a Stu se do sebe zamilovali a bydleli spolu v jednom domě. Harold, Franin kamarád ze stejného města, se znal s Fran ještě před chřipkou a byl do ní zamilovaný. Ona ho ale měla jen za kamaráda. Když se Fran seznámila se Stuem Redmanem, tak to Harold nesl velmi těžce. Začal myslet na pomstu a do jeho mysli zavítal Flagg, který mu dával příkazy o tom, co má dělat. Nejen Harold, ale i Nadine byla zpřáhnutá s Flaggem. Ona však byla jeho vyvolenou a v nejbližší době by se s ním měla poprvé setkat. Už se jí mnohokrát zjevil ve snech a promlouval k ní. Věděla, že bude nosit jeho dítě.
Mezitím se členové prozatimního výboru rozhodly, že nominují tři zvědy, které pošlou na území Flagga. Larry navrhl soudce, Susan zase Daisy a Nick Andros navrhl svého retardovaného přítele Toma. Všichni tuto volbu s jistými obavami schválili. V nejbližší době byli tito tři lidé informováni a vyslání na nebezpečnou cestu. Toma připravili na cestu pomocí hypnózy. Neradi posílali Toma, ale byla to dobrá volba.
Soudce i Daisy byli odhaleni a zabiti. Jenom Tom zůstal živý, protože díky tomu, že byl retardovaný, do něho Flagg neviděl. Nedokázal ho odhalit.
Jednoho dne měli všichni členové výboru další schůzi, která se konala u Ralpha. Nikdo však nevěděl, že v šatníku je ukrytá bomba, kterou tam nastražil Harold a Nadine. Oba již byli na útěku, protože byli odhaleni Haroldovým deníkem. Když Harold stiskl tlačítko a bomba vybuchla, uvnitř domu byl jen Nick a Susan. Ostatní vyběhli ven, protože se vrátila matka Abagail a Fran měla zlou předtuchu.
Matka Abagail se vrátila v hrozném stavu. Byla v komatu už několilk dní. Jednoho dne se probudila a povolala k sobě všechny zbývající členy výboru. Sdělila jim, že zbývající čtyři muži z výboru, se musí vydat k Flaggovi. Bez zásob jídla a v šatech, které mají na sobě. Mají jít pěšky. Fran nechtěla Stua pustit, ale nakonec svolila. Matka Abagail zanedlouho zemřela.
Když Harold a Nadine jeli přes hory k Flaggovi, tak Haroldovi podjela na olejné skvrně motorka a spadl do propasti, ze které se už nedostal. Flagg ho potrestal, protože nezabil všechny ve výboru. Na Nadine počkal v poušti, kde počal dítě. Nadine se po noci s ním zbláznila a proměnila se v chodící mrtvolu. Když se oba dva dostavili do Las Vegas, začal se Flagg dovídat nepříjemné věci. Jak matka Abagail zemřela, začalo se všechno hroutit. Všichni jeho piloti zemřeli, nedokázal najít třetího špiona, lidé od něho utíkali a dokonce v záchvatu zlosti shodil svojí ženu i s dítětem ze střechy vysokého domu a zabil ji.
Stu se svými společníky šel už několik dní a stále měli ještě půl cesty před sebou. Když se Stu snažil vyjít břeh řeky, podklouzla mu noha a sjel až dolů. Nohu měl nadvakrát zlomenou. Jeho cesta tady skončila. Glen, Larry a Ralph se s ním rozloučili a pokračovali. Věděli, že musí jít dál. Se Stuem zůstal jenom pes Kojak. Ten mu nosil dříví na oheň a někdy zakousl králíka. Stu začínal být nemocný, protože dostal do nohy infekci.
Protože Larryho, Glena a Ralpha už Flagg zahlédl, poslal pro ně hlídky. Ti je naložily a odvezli do Las Vegas. Flagg ješte toho dne zabil Glena. Pro Larryho a Ralpha měl překvapení. Celý večer probíhali přípravy. Druhého dne je vyvedli ven a spatřili, co si pro ně Flagg přichystal. Nechá roztrhat jejich těla. Jejich ruce a nohy budou připoutány řetězy a na druhém konci řetězu byly auta. Dříve než Flagg stačil dát povel, přijel jeho služebník, který pro něho našel atomovou bombu. S tímto Flagg nepočítal. Najednou se z nebe snesla božská ruka, která odpálila atomovou bombu. Z Las Vegas zbyl jenom černý kráter.
Stu už byl na kraji sil, když viděl ten záblesk na obloze. Chtěl vstát a podívat se na to. S Kojakovou pomocí se dobelhal na kraj koryta a viděl atomový hřib. Znovu upadl a zaposlouchal se. Slyšel nějaké kroky. Ale než se dozvěděl, kdo to je, omdlel. Byl to Tom, který byl na cestě do Bouldere. Vyhledal pro Stua pitnou vodu a pomáhal mu. Ve snech si vyprávěl se svojím přítelem Nickem, který mu radil, co má dělat. Když se Stu s posledními silami dostal do jednoho města, vypětím padl. Nick Toma zavedl do lékárny a vybral mu prášky, které má Stuovi podávat. Stu se po několika dnech vyléčil. Nemohl Tomovi uvěřit, že mu ty prášky dal Nick. Nick byl přece mrtvý. Po nějakém čase se vydali na cestu do Boulderu. Jejich cestu ale značně zkomplikoval sníh. Jednou je dokonce zavalila lavina. Ale do Boulderu se dostali.
Když se Stu vrátil, tak Fran ležela na nemocničním pokoji. Porodila. Ale její syn Peter byl nemocný. Měl kapitáne tripse (smrtelnou chřipku). Fran byla velice nešťastná. Ale Peter se z toho dostal. Získal od své matky imunní látky a dokázal vzdorovat této nemoci. Tak lidé tedy nevymřou...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: dajuskaaa, 20.12.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Svědectví

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­