ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Running Man

- vydalo nakladatelství Beta, Praha 2005

DĚJ:

Hlavním hrdinou knihy je Ben Richards, který žije se svou manželkou a malou dcerkou v chudinské čtvrti města ve Spojených státech roku 2025. Jeho dcera má zápal plic, jenže Ben s manželkou nemají peníze na léky ani na to, aby zaplatili holčičce lékaře. Ben se proto rozhodne vydat se na cestu s mnoha překážkami, na jejímž konci ho může čekat smrt, aby dceru zachránil. Televizní společnost VéVé na svých četných kanálech vysílá soutěže, ve kterých obyčejní lidé bojují o velké peníze. Spolu s obrovským množstvím dalších chudých mužů se tedy vydává do budovy, kde sídlí VéVé, projde řadou fyzických i psychických testů, aby nakonec skončil v nejnebezpečnější hře, nazvané Běžec.
V této hře je smrt téměř jistá. Ben musí měsíc prchat před svými pronásledovateli (jednak muži najatí televizí a jednak obyčejní lidé) a pořizovat na kameru záznamy, které televize večer vysílá. Stává se uprchlíkem, kterého honí celé státy. Za každý den, který přežije, získá jeho manželka spoustu peněz, za které může koupit léky pro dceru. Richards vydrží v soutěži nejdéle ze všech běžců, kteří kdy soutěží prošli.
Peníze může jeho rodina taky získat, pokud Ben na útěku zabije policistu, což se mu několikrát podaří. Na útěku využívá pomoci lidí z chudých čtvrtí měst, pomůže mu rodina černochů, kteří žijí v Bostonu, dále mu potom paradoxně pomůže bohatá žena, kterou Ben unese v jejím vlastním autě a použije ji jako rukojmí. Zajde však příliš daleko, když si vyžádá letadlo a přibírá další rukojmí - 2 detektivy. Oba zastřelí, ale sám je zraněn střelnou ranou do břicha. Od umírajícího detektiva se potom dozvídá hrůznou skutečnost - že jeho manželka i dcera se staly obětmi násilného vloupání a obě byly zavražděny. Už pro něho tedy nemá smysl dál tuto hru hrát. V místě mezipřistání propustí ženu, která mu prokázala laskavost, zastřelí oba piloty a přebírá řízení letadla.
Naoko přistoupí na výhodnou peněžitou nabídku ředitele VéVé, ale ve skutečnosti má úplně jiné plány. Jeho život i život ředitele televize končí v momentě, kdy Richards s letadlem narazí do hlavní budovy VéVé, budova vybuchne a Ben tak dobrovolně končí svůj život, který by bez jeho blízkých stejně neměl cenu.

Tento příběh jsem viděla i zfilmovaný pod názvem Běžící muž s Arnoldem Schwarzeneggerem v hlavní roli.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Gabča Opatřilová, 11.04.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Running Man

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­