ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Pytel kostí (2)

Ústřední postavou tohoto strhujícího románu je spisovatel Mike Noonan. Ztratil tragicky ženu a s ní i nenarozené dítě. O to urputněji se ujme mladé ženy Mattie, která ovdověla a jejíž movitý tchán jí chce připravit o dcerku. Po celou tu dobu je trýzněn nočními můrami a jeho dům se mění v čím dál tím záludnější past. Je na vině Noonanova žena, která mu zatajila, že čeká dítě, či někdo, kdo bydlel v domě kdysi dávno? Odpověď je skrytá v umně provázaném ději, jenž spojuje horor s love story a nalézá přirozené řešení v propojeném osudu děvčátek, jejichž jména začínala, či měla začínat písmenem "K".

JAZYKOVÝ PLÁN:

Literární druh - epika; žánr - román; Kniha je psána spisovným hovorovým jazykem. Autor používá styl vyprávěcí, často i úvahový. Vyskytují se zde převážně dialogy, ale i poměrně hodně monologů.

TÉMATICKÝ PLÁN:

Příběh je smyšlený, odehrává se v USA v malém státě Maine.
Hlavní postavy - Mike a Johanna Noonanovi; Mattie, Kyra a Max Devorovi; John Storrow a Sára Tidwellová
Vedlejší postavy - Geoge Kennedy, Rogette Whitemorová, George Footman
Prostředí - městečko Derry ve státě Maine a chata "Smějící se Sára"

KOMPOZIČNÍ PLÁN:

Děj je chronologický, gradační. Autor používá ich-formu.

OBSAH:

Hlavním hrdinou románu je spisovatel Mike Noonan, kterému tragicky zahynula žena a s ní i nenarozené dítě, o kterém nevěděl. Když se pak snaží znovu začít psát knihy, zjišťuje, že má spisovatelský blok a nemůže nic vymyslet. Vydává se proto do svého "letního sídla", kam s Johannou, jeho zesnulou ženou, často jezdili. Tam narazí na mladou ovdovělou ženu Mattie, kterou se snaží její bohatý tchán Max Devor obrat o dceru. Mike se jí ujme, zaplatí jí právníka a snaží se zabránit jejímu tchánovi, aby se zmocnil své vnučky. Celou tu dobu je trýzněn nočními můrami a jeho dům se mění v zálůdnou past. Postupem času zjistí, že na vině jsou kdysi dávno spáchané vraždy malých děvčátek, jejichž jména začínaly na písmeno "K". Jedna z nich má být i Kyra, dcera Mattie. Tu ale Mike zachrání a odvede do bezpečí.

CITÁT Z KNIHY:

Ale člověče, taková hloupá otázka. Moje žena možná přede mnou měla nějaké tajemství, možná i nějaký poměr, v domě byli možná duchové, půl míle na jih žil možná bohatý stařec, který toužil do mě zabodnout ostrý klacek a pak ho ulomit, já měl ve svém skrovném přístěnku pár hraček, když na to přijde. Ale jak jsem tam tak stál v zářivém svazku slunečních paprsků a díval se na svůj stín na protější stěně, zdálo se, že záleží jen na jedné události: vyšel jsem ven do manželčiny pracovny a přinesl si starý psací stroj, a něco takového mohlo mít jenom jeden smysl.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: FS, 03.04.2008

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Pytel kostí (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­