ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

   
­­­­

Pustiny (Temná věž)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Stephen King, z anglického originálu The Wastelands, vydaného nakladatelstvím Penguin Group, New York 1991, přeložila Linda Bartošková, vydalo nakladatelství BETA - Dobrovský, Praha 2000, vydání první.

HLAVNÍ POSTAVY:

Roland z Gileadu, Susannah Deanová, Eddie (Cantor) Dean, John "Jake" Chambers, brumlák Ochu, vlak Blaine Mono

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Talitha (stará matka v River Crossing), Tikyták (Andrew Quick), Gasher, Bezvěký cizinec (Merlin, Maerlyn, Walter)

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává ve Středosvětě (město Lud) několik měsíců po ději Třech vyvolených.

POJMY:

ka = osud
ka-tet = skupina lidí, které spojil osud
khef = sdílení myslí v ka-tet

DĚJ:

Roland, Susannah a Eddie ušli pořádný kus cesty k Temné věži. Roland učí Suze a Eddieho střílet, soustředit se a dalším ctnostem pistolníka. Roland sám však není úplně v pořádku. Začíná přicházet o rozum, protože má rozdvojenou paměť. Myslí se mu táhnou dvě paralelní linie myšlenek, které se však navzájem vylučují a nechtějí se smířit. Rozdvojení začíná v době, kdy Roland došel na dostavníkovou stanice, kde potkal Jakea a končí pádem Jakea ze skály. Druhá linie popírá, že nějaký Jake vůbec byl. To vše se děje proto, že Roland (v Mortově těle) do Jakea v New Yorku roku 1977 nestrčil a Jake tak ve svém světě nezemřel.
Suze a Eddie to poznají a promluví si s Rolandem. V tom Roland hodí do ohně čelistní kost, kterou sebral z kostry mrtvého muže v černém. Jediný Eddie si všimne, že kost (předtím než shořela) se proměnila v klíč. Eddie si ten tvar zapamatuje a později ho vyřeže ze dřeva.
Mezitím dorazí pistolníci k palouku, kde na ně vyběhne velký robo-medvěd. Suze ho zničí a Roland jim vysvětlí, že Medvěd je strážcem jedněch z dveří podobných těm, kterými prošli do Středosvěta Suze a Eddie. Od těchto dveří směřuje Paprsek k dveřím protilehlým, které střeží Želva. Je víc těchto cest a v průniku všech z nich leží Temná věž. Vydají se tedy podél Paprsku (plují podle něj mraky i se naklánějí stromy) až dorazí na dohled města velmi podobného New Yorku - Ludu. Ještě než tam dojdou, staví se na místě, kde sídlí sukubus (podobné jako to, kterým prošel Roland s Jakeem). Eddie vycítí, že tady jsou dveře, které mohou do Středosvěta přivést Jakea.
Jake ve svém světě trpí podobným rozdvojením mysli jako Roland. Navíc napíše prapodivnou závěrečnou práci do školy, o které ani neví. Ka ho přivede na místo, kde objeví ten samý klíč, který vyřezal Eddie a navíc se setká s malým Eddiem, který ho dovede až k domu, kde se nachází dveře do Středosvěta. V domě žije duch, který se pokusí zabránit Jakeovi v průchodu, ale Jake se nakonec přece jenom do Rolandova světa dostane.
Po průchodu se Rolandovi i Jakeovi paměť opět zacelí a mohou tak pokračovat v cestě k Věži.
Projdou malým městečkem River Crossing, kde žijí jen staří lidé a dozví se něco málo o městě před nimi - bojují tam dva znepřátelené klany Pubů a Šedých. Pistolníci s Jekeem se tam přesto vydají i s malým brumlákem, který umí trochu mluvit (jako papoušek) a který se zamiloval do Jakea.
Na mostě do Ludu je přepadne Gasher a odvede s sebou Jakea. Eddie a Suze se vydají do Kolíbky (nádraží) hledat Blaina Mono, o kterém jim řekl Jake a který by je měl odvézt nadzvukovou rychlostí přes pustiny blíž k Věži.
Roland a Ochu se vydají po stopách Jakea, který je odveden až k veliteli Tikytákovi. Jakeovi a Ochovi se je podaří přemoct a spolu s Rolandem se dostanou až do Kolíbky, kde se sejdou se Suze a Eddiem.
(Tikyták však není mrtev, jak si Jake a Roland mysleli. Přišel za ním Walter a pomohl mu zachránit se.)
Zatímco Blaine aktivoval výbuch jedovatých plynů pod městem, dal pistolníkům hádanku a pokud ji vyřeší správně, vezme je s sebou na cestu přes pustiny (další podmínkou je však, že pistolníci a Jake mu budou cestou dávat hádanky - Jake má s sebou dokonce knihu Hádej! Hadači!).
Suze ji vyřeší a těsně před výbuchem všichni opouští Lud.
Jake správně usoudí, že Blaine je chce na konci cesty zabít, a tak se domluví, že mu budou dávat hádanky a když na některou Blaine neodpoví, zůstanou naživu...

POZNÁMKA:

Velmi moc podobností s naším světem.

ÚRYVEK:

JAK CHÁPU PRAVDU
John Chambers
"Ukážu ti strach v hrsti prachu."
- T. S. "Butch" Eliot

"Moje první myšlenka zněla, že každé jeho slovo je lež."
-Robert "Sundance" Browning

Pistolník je pravda.
Roland je pravda.
Vězeň je pravda.
Paní stínů je pravda.
Vězeň a Paní se stali manželi. To je pravda.
Dostavníková stanice je pravda.
Mluvící démon je pravda.
Prošli jsme pod horami a to je pravda.
Pod těmi horami byly příšery. To je pravda.
Jedna z nich měla mezi nohama benzínové čerpadlo Amoco
a předstírala, že je to penis. To je pravda.
Roland mě nechal zemřít. To je pravda.
Pořád ho mám rád.
To je pravda.
Kdy brána není brána? Když je dána, a to je pravda.
Blaine je pravda.
Blaine je pravda.
Který vůz nic neuveze? Velký vůz, a to je pravda.
Blaine je pravda.
Musíš stále sledovat Blainea, Blaine je svízel, a to je pravda.
Jsem si docela jist, že Blaine je nebezpečný, a to je pravda.
Co je celé černé a bílé a červené? Červenající se zebra, a to je pravda.
Chci se vrátit a to je pravda.
Musím se vrátit a to je pravda.
Zblázním se, jestli se nevrátím, a to je pravda.
Nemůžu jít znovu domů, pokud nenajdu kámen růži dveře, a to je pravda.
Šš-šš, a to je pravda.
Šš-šš. Šš-šš.
Šš-šš. Šš-šš. Šš-šš.
Šš-šš. Šš-šš. Šš-šš. Šš-šš.
Bojím se. To je pravda.
Šš-šš.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Pustiny (Temná věž)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­