ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

    Brigda
­­­­

Prokletí Salemu

Kniha pojednává o maloměstečku Jerusalem's lot a jeho obyvatelích. Hlavní postavou knihy se stává spisovatel Ben Mears. Vracel se do města, kde prožil několik let pěkného dětství až na jednu událost, která se stala v Marstenově domě. Tato událost ho pronásleduje v nejhorších snech a proto se do Salemu vrací s vírou, že pominou jeho noční můry.
Do Salemu však proniknce cizinec, který si pronajme Marstenův dům a neukazuje se na veřejnosti. Cizinec s tajemstvím, nebezpečnější než sám ďábel.
Ben Mears se během prvních dnů stačí spřátelit s lidmi a zamilovat se do dívky Susan, která jeho city opětuje. V Salemu se však začnou dít divné věci. Vše začne znetvořeným psem zapíchlým na hlavní bráně od hřbitova. Poté se však začnou ztrácet lidé. Postupem času Ben se svým přítelem Mattem příjdou na to, že za vším stojí majitel Marstenova domu. Jediní Ben, Matt, Susan, Jimmy, kněz Callahan a chlapec Mark jsou schopni čelit zlu, které dostalo všechny ostatní ve městě. Z ostatních se stali bytosti podobné upírům.
Jednoho odpoledne se Susan rozhodla skoncovat s tvorem sídlícím v Marstenově domě, který si nechal říkat Straker. Udělala chybu a Straker ji dostal. Další chybu udělal kněz s Markem, když se oddělili od ostatních, aby domluvili Markovým rodičům. Callahan neodolá zlu a odvrací se od své víry v boha. To byla jeho životní chyba a Straker se pustil do něho a do Markových rodičů. Marka nechá utéct, protože ho chlapec fascinuje.
Za deního světla má Ben vyrábět dřevěné kolíky a Mark spolu s Jimmym mají prohledat domy a najít nové doupě Starkera. Když však naleznou jeho doupě, tak je nenapadlo, že na ně byla připravena past a Jimmy umírá probodnut noži, které byly přidělané na podlaze, kde měly být schody do sklepa. Matt, který byl už několik dní připoutaný k lůžku také umírá.
Jediný Ben s Markem mohou zabránit dál se šířícímu zlu. Vydají se opatrně do sklepa, kde chybí schody a odtáhnou Jimmyho mrtvolu, aby ji později mohli důstojně pohřbít. Nakonec se Benovi podaří porazit Starkera, i když to bylo velmi obtížné.
Knížka končí kapitolou, kde Ben podpálí Jerusalem's lot a nechá jej shořet spolu se všemi obyvateli, kteří za denního světla spali.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: dajuskaaa, 21.12.2004

­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Prokletí Salemu

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­