ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Prokletí Salemu (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Stephen King, z anglického originálu 'Salem's Lot (1975), překlad Linda Bartošová, vydalo Nakladatelství Laser jako svou 81. publikaci, Plzeň 1994, vydání první.

HLAVNÍ POSTAVY:

Benjamin Mears, Susan Nortonová, Richard Trockett Straker, Matt Burke (učitel), Mark Petrie (dítě), Barlow, doktor Jimmy Cody

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Parkins Gillespie (konstábl), Floyd Tibbits (Susanin kluk), Daniel Francis Glick, Hubert Marsten († 1939), Lawrence Crockett (právník), Donald Callahan (pastor), Lišák Craig

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Děj se odehrává v roce 1975 v Jerusalem's Lotu ('salem), Maine

DĚJ:

Spisovatel Ben Mears se po letech vrací do Lotu, kde - jak doufal - se zbaví svých nočních můr o Marstenově domě. V parku se potkává se Susan a zamilují se do sebe.
Zároveň s Benem do města přijel i jistý pan Straker s Barlowem, kteří koupili dávno opuštěný Marstenův dům a usídlili se v něm.
Začínají se objevovat první zmizelí a nevysvětlená úmrtí. Dan Glick se po své smrti stává upírem a nakazí postupně další lidi.
O těchto podivuhodných událostech se dozví Ben a spolu s Mattem a Susan přijdou na to, že to jsou upíři. Přizvou si na pomoc doktora Codyho a otce Callahana.
Susan se sama vydá k Marstenovu domu. Cestou potká malého chlapce, Marka Petrieho. V domě jsou však chyceni. Sue se stává upírem, ale Markovi se podaří zabít Strakera a utéct. Hlavním upírem je však Barlow.
Mark jde za Benem a ostatními a přidává se k nim. Postupně však začínají odpadávat. Benovi se sice podaří zabít Sue (nyní upír), ale brzy poté umírá Cody (spadne na nože nastražené Barlowem) a Matt (v nemocnici, kde studoval knihy o upírech). Otec Callahan se stal upírem. Ben s Markem zjišťují, že Barlow se přestěhoval do hotelu, kde bydlí Ben. Vydají se tam a Barlowa zabijí (kolíkem). Mark je zděšen a spolu s Benem odjíždějí z města. Město je zcela opuštěné. Lidé buď utekli nebo jsou z nich upíři.
Po dlouhé době se Ben s Markem vracejí a zapalují město, aby vyhnali upíry z úkrytů a mohli je pak snáze pozabíjet.

POZNÁMKY:

Marstenův dům - nad městem - sídlo upírů
Všechny postavy jsou chvíli hlavní (pohled na příběh jejich očima)
Porovnání mysli dítěte a dospělého (Mark x Ben, Matt) - dítě je schopno tomu lépe uvěřit a je schopno i poté dobře usnout. Dospělý ne.

CITÁT Z KNIHY:

"Sešel do sklepa, aby vyzvedl Jimmyho tělo, a to byla nejhorší výprava. Rakev ležela tam, kde předchozí noc, nebyl v ní už ani prach. Ale... nebyla tak úplně prázdná. Zůstal v ní kolík - a ještě něco. Cítil, jak se mu zvedl žaludek. Zuby. Berlowovy zuby -- to bylo všechno, co po něm zbylo. Ben po nich sáhl, zvedl je -- a zuby mu v ruce poskočily jako drobná bílá zvířátka, snažily se sevřít a kousnout.
Se zhnuseným výkřikem je odhodil, jen na podlaze zachrastily.
"Bože," zašeptal a otíral si ruku o košili. "Ach, pane Bože. Prosím tě, ať je už konec. Ať už je s ním konec."

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Prokletí Salemu (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­