ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Pavučina snů


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Stephen King, z anglického originálu Dreamcatcher, vydaného nakladatelstvím Scribner, New York v roce 2001, přeložil David Petrů, vydalo nakladatelství Pavel Dobrovský - BETA ve spolupráci s nakladatelstvím Euromedia Group k.s. - Knižní klub, Praha 2002, vydání první.

HLAVNÍ POSTAVY:

Peter Moore, Joe "Bobr" Claredon, Henry Devlin (psychiatr), Gary Jonesy (profesor), Douglas Cavell (Duddits, Duds), pan Šedý, Abraham Peter Kurtz, Owen Underhill

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Richard McCarthy, Archie Perlmutter (Pearly), Richie Grenadeau, Josie Rinkenhauerová

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v okolí města Derry, stát Maine; dvě linie - 1978 a 2001 (podzim)

NÁZEV KNIHY:

Pavučina snů = něco jako koberec utkaný z různobarevných provázků. Původně indiánský amulet proti nočním můrám.

DĚJ:

Když byli Pete, Bobr, Henry a Jonesy malí kluci, postavili se Richiemu Grenadeauovi, který trýznil malého retardovaného chlapce. Jmenoval se Duddits a kluci si ho okamžitě zamilovali. Doprovázeli ho do školy, hráli s ním různé hry a hlavně se u toho dobře bavili. Duddits se jim odvděčil zvláštním darem, darem vidět nit a číst myšlenky. Jednou dokonce díky tomu zachránili retardovanou dívku Josii, která spadla do jakési štoly a nemohla ven.
Jak ale čas plyne, z chlapců vyrostli muži, každý podzim jezdí do Díry ve zdi (chata), loví jeleny, mají své vlastní starosti a na Dudse začínají zapomínat. Vzpomněl si na něj až někdy na jaře 2001. Henry a zavolal Jonesymu, jestli by se za ním nemohli jet podívat. Jonesy souhlasí, ale když vyjde z budovy, přejede ho auto a na Dudse znovu zapomenou.
Jonesy se uzdraví (i když nemůže dost dobře chodit, protože má "rozmašírovaný" bok) a společně se svými přáteli Petem, Henrym a Bobrem se vydá na lovecký týden do Díry ve zdi. Pete a Henry si vezmou auto a jedou nakoupit. Bobr se vydá na lov a Jonesy číhá na posedu. K posedu zabloudí muž jménem Richard Mc Carthy. Je mu špatně, hodně "prdí" a krká a je cítit jako nemrznoucí kapalina. Jonesy ho vezme do chaty a udělá mu něco k jídlu. Vrátí se i Bobr, a tak Rickovi ustelou v jednom z pokojů. Jdou na chvíli ven, a když se vrátí, vidí dveře do pokoje otevřené a dveře do koupelny zavřené. Jdou se podívat do pokoje. Na posteli a cestou ke koupelně je spousta krve. Rick jim však odmítá otevřít dveře. Po chvíli je vyrazí, ale je už pozdě. Rick je mrtvý a z jeho těla "vypadlo" něco do záchodové mísy. Bobr tam rychle přiskočí a zaklapne víko. Naráží to však do víka, a tak si na to Bobr sedne. Jonesy zatím běží do garáže pro lepicí pásku, aby mohli záchod zalepit. Bobrovi se při tomto incidentu vysypala párátka. Rád je žvýká, a tak když Jonesy dlouho nejde, nadzvedne se a vezme si jedno ze země. To co je v záchodě (byrum) to však vycítí a vyskočí ven. Zabije to Bobra, a když se Jonesy vrátí, pokusí se to napadnout i jeho. V tom se však objeví pan Šedý a exploduje mu hlava. Vylétnou z něj "výtrusy" a Jonesy některé vdechne. Tím se pan Šedý dostává do něj. Jonesymu se naštěstí podaří "zabarikádovat" v jednom koutku mysli, odkud se snaží otravovat život uzurpátorovi jeho těla. Pan Šedý se i přesto vydává na jih, směrem k Derry.
Mezitím se Pete a Henry vracejí z obchodu. Zhruba v polovině cesty se však vybourají. Oba jsou zraněni, ale Pete víc, a tak se Henry vydává pěšky k asi 12 mil vzdálené chatě pro pomoc. Než tam dojde, potká na skútru jedoucího Jonesyho (pan Šedý), který si ho však ani nevšimne. Úplně vyčerpaný se Henry dostane až k chatě. Najde tam mrtvého Bobra a Ricka a celý dům porostlý jakousi červenou houbou (byrus/Ripleyová). Zapálí chatu a vydává se zpět k Petemu. Pete tam už však není. Vyzvedl ho pan Šedý, protože ho potřeboval jako kompas. Když se dostal k silnici, pan Šedý "dovolil" Petemu zemřít. Henry se vydává směrem k obchodu. Ten je obklíčen vojáky, kteří dostali za úkol zničit UFO, které zde přistálo. Utekl jim jen pan Šedý (o tom ale neví). Henry je zajat a dán k ostatním lovcům, některým již napadeným byrem. Henry se díky telepatii, ještě posílené byrem, seznámí s Owenem a dozví se, že všichni mají být postříleni. Owen mu pomůže uskutečnit únik vězňů a spolu se vydají po stopách Jonesyho. Byrus sice odumírá, ale pokud pan šedý unikne, mimozemská civilizace ovládne planetu.
Po stopách Owena se však vydává jeho nadřízený Kurz s nakaženým Pearlym.
Pan Šedý potřebuje zdroj pitné vody, kudy by se byrum vylíhlé ze psa mohlo dobře šířit. Vydá se tedy k přehradě pitné vody. Cestou projede Derry.
Po Jonesyho stopách se do Derry dostává Owen s Henrym. Zajedou za Dudditsem. Jeho telepatie je nejsilnější, ale je vážně nemocný - má leukémii. I přesto ho berou s sebou na nebezpečnou cestu za "Tyfovým Jonesym". Dostanou se až k přehradě. Nemají však šanci dohonit pana Šedého, jediný, kdo mu v tom, co chce udělat, dokáže zabránit, je Jonesy. Henry se s Dudditsovou pomocí dostává do minulosti, do nemocnice, kde tehdy Jonesy ležel po srážce s autem. Tam Jonesy viděl pana Šedého v jednom z pokojů. Jonesy a Henry se tam setkají a na poslední chvíli se jim podaří pana Šedého udusit. Oba se probouzejí - Henry na mrtvole Duddse a na Jonesyho míří pistolí Owen. V tom se z nakaženého psa vylíhne byrum, ale Owen ho zastřelí. Jonesy mu krátce vysvětlí, co se stalo. Owen vyjde ven a je zastřelen Kurtzem, který ho stále sledoval. Kurtz je zastřelen řidičem jeho auta. Když se řidič vrátí zpět do hummeru, zaútočí na něj byrum vylíhnuté z Pearlyho. Naštěstí to vidí Henry a auto zapálí. Pak dojde k Jonesymu a spolu se dostanou do bezpečí.
Oba se z tohoto nepříjemného podzimu vzpamatují a žijí si dál svými životy.

"BOBROVINY":

PPDD (Pořád na prd, den jako den); To mě poser, Freddy; Polib mi drdol, kámo

CITÁT Z KNIHY:

"Gerriten začínal s předpokladem, že se nám dostalo odpovědi na dvě otázky: že nejsme ve vesmíru sami a že nejsme ve vesmíru jediné inteligentní bytosti. Tvrdě jsem pracoval na tom, abych ho přesvědčil, že ten druhý postulát je postavený na chybné logice, takový domek na pohyblivém písku. Nejsem si jistý, jestli jsem uspěl, ale možná jsem alespoň zasel semínko pochybnosti. Ať jsou byrum cokoli, rozhodně to nejsou stavitelé kosmických lodí, a rasa, která ty lodě postavila, už nemusí existovat. Anebo se klidně mohla proměnit v byrum."
"Pan Šedý nebyl hloupý."
"Jakmile se ti dostal do hlavy, tak ne, s tím bych souhlasil. Pan Šedý byl ty, Jonesy. Ukradl tvoje emoce, tvoje vzpomínky, tvoji chuť na slaninu -"
"Dnes už bych ji nepozřel."
"To mě nepřekvapuje. Ukradl v podstatě celý základ tvé osobnosti. Včetně nejrůznějších podvědomých vrtochů. Tu část tvého já, která zbožňuje horory Maria Bavy a westerny Sergia Leoneho, která si libuje ve strachu a násilí ... a musíš uznat, že pan Šedý tyhle věci miloval. Proč by taky ne? Jsou to primitivní nástroje, vhodné k přežití. A on, jakožto poslední svého druhu uprostřed nepřátelského prostředí, se snažil využít všeho, co se mu dostalo pod ruku."

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Pavučina snů

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­