ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Nespavost (2)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Stephen King, z anglického originálu Insomnia, vydaného nakladatelstvím Viking Penguin Group, Penguin Books, USA Inc., New York 1994, přeložil Gabriel Gössel, vydalo nakladatelství MELANTRICH, a.s., Praha 1, v roce 1997, jako svou 5387. publikaci, vydání první.

HLAVNÍ POSTAVY:

Ralf Roberts, Edward Deepneau (Přátelé života), Bill McGovern, Lois Chasseová, Helena a Natálie Deepneauovi, doktůrek č.1 - Klotho (Účel), doktůrek č.2 - Lachesis (Účel), doktůrek č.3 - Atropos (Náhoda)

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Carolyn Robertsová, John Leydecker, Susan Dayová (Péče o ženu), Dorrance Marsteller (básničky), Joe Wyzer (lékárník), Král Krkavec, Patrik Danvill (čtyřletý chlapec - Velký)

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v Derry od roku 1992 do 1. spnového týdne roku 1998.

BARVY AUR:

Zelená - strach, černá - zlost, modrá - vražda

ČTYŘI KONSTANTY:

Smrt, Život, Náhoda a Účel

"4 PATRA DOMU":

Smrtelní (Lois, Ralf), Dlouhověcí (doktůrci 1,2,3), Nesmrtelní (Vyšší Náhoda, Vyšší Účel), ???

DĚJ:

Ralf je důchodce a v roce 1992 mu zemřela manželka Carolyn. Od konce léta 1993 začíná mít poruchy spánku. Chodí spát stále ve stejnou dobu, ale budí se čím dál dříve.
Po nějaké době začíná vidět kolem všech živých věcí jakési aury různých barev a navíc každému tvorovi stoupá od hlavy "balónkový přívěsek".
Jednou v noci Ralf znovu nemůže spát, a tak jde k oknu. V tom uvidí z protějšího domu vyjít dva holohlavé "doktůrky". Jeden z nich drží v ruce nůžky, a tak Ralf zavolá na policii. Žena, která v tom domě bydlela, byla sice mrtvá, ale dveře i okna byly zavřeny zevnitř.
Ralf si myslí, že začíná šílet. Navíc má strach o Eda a jeho rodinu, protože Ed zmlátil svou ženu, a když nato Ralf přišel, šel si s Edem promluvit. Ten mu však začal vyprávět nějaké bláboly o Králi Krkavci a jeho setnících.
Ralfa to vše tíží a chce si o tom všem s někým promluvit. Zvolí svého přítele Billa. Ten mu však řekne, že je blázen a hodně se pohádají (Bill později umírá pod vlivem Náhody-Atropa). Ralf jde do parku, kde potkává Lois, a také jí všechno řekne. Lois ho pochopí, protože to samé se stává i jí - nemůže spát, vidí aury i doktůrky, o nichž Ralf ví, že jsou tři - dva "dobří" a jeden "zlý" a pojmenuje je podle sudiček.
Lois se jde s Ralfem projít a společně dorazí k plácku, kde se scházejí "páprdové z Harris Avenue". Nikdo tam však není. Jen vzkaz, že jeden z páprdů je v nemocnici a umírá. Vydají se tedy tam.
V nemocnici potkají doktůrky č. 1 a 2, kteří je naučí dostávat se na vyšší úroveň. Navíc jim řeknou, že Lois a Ralf musí zachránit zhruba dva tisíce lidí ze Společenského domu, kde se koná přednáška Susan Dayové na podporu interrupcí. Má je zabít Ed, který do domu vletí s letadlem plným výbušnin. Lois ani Ralf to moc nechápou, ale nemají moc času, protože na vyšší úrovni čas ubíhá rychleji. Navíc se nesmí přiblížit k Edovi ani doktůrkovi č. 3, který ho svým způsobem ovládá (on je ovládán Králem Krkavcem). Jednička a Dvojka patří k Účelu a Trojka k Náhodě. Pod tyto dvě konstanty patří všichni lidé na Zemi, ale Ed je výjimka, která nepatří nikam.
"Smrtelným" to však nedá a i přes varování se vydají do brlohu doktůrka č. 3. Najdou tam Edův snubní prsten, Wyzerův hřeben a Heleninu botu a vezmou je s sebou. Objeví se však Atropos a napadne je. Ralf na něj skočí a Atropos mu ukáže kousek budoucnosti - Natálie pod koly dodávky. Ralf ho pořeže a utíká pryč. Najde doktůrky 1 a 2 a mluví s nimi bez Lois. Dozvídá se, že ty dva tisíce lidí nezachraňují jen tak, ale kvůli čtyřletému chlapci, který je tam také. Je to jeden z Velkých, který má v budoucnu vykonat něco velkého a nesmí teď zemřít. Ralf se s nimi domluví, že zabrání smrti toho chlapce, ale oni zachrání Natálii (Ralf za ni položí svůj život).
Ralfovi se podaří dostat do letadla, tam se ho ale zmocní Král Krkavec. Ralfovi se díky Loisiným náušnicím (zabodne je do Krkavcova oka) podaří utéct a zabránit Edovi, aby vrazil do budovy. Spadnou kousek vedle.
Zahyne sice pár stovek lidí, ale Velký to přežije.
2.1.1994 si Ralf vezme Lois za ženu a už budou moci i v klidu spát a začnou zapomínat na to, co se stalo. V polovině roku 1998 se však Ralfovi začne znovu zkracovat spánek a začne slyšet tikání hodin smrti. Pochopí, že čas výměny jeho života za Natáliin nadešel. Povede se to, a tak Ralf 1. srpnový týden roku 1998 umírá na následky nárazu dopravního auta.

CITÁT Z KNIHY:

A co se tedy vlastně stalo, Ralfe? Nevystoupili třeba zpoza nějakého neviditelného štítu? Nebo neprošli zavřenými dveřmi - jako ti duchové, co v jednom starém televizním seriálu pronásledovali Cosmo Toppera?
Ovšem nejšílenější je to, že právě nejspíš takhle to bylo.
Cože? Že prošli zavřenými dveřmi? Ach, Ralfe, ty už fakt asi potřebuješ doktora. Potřebuješ už někomu svěřit, co všechno se ti zjevuje.
Ano. To je jedna z věcí, kterou si uvědomuje: potřebuje se někomu svěřit - a to ještě dřív, než z toho všeho zešílí. Ale komu? Nejlepší by pochopitelně byla Carolyn, ta je ale po smrti. Leydecker? Tady je ovšem menší problém: Ralf mu už zalhal o tom telefonátu na číslo 911. Proč? Protože pravda by vyzněla jako šílenost. Leydecker by měl určitě dojem, že se od Eda Deepneaua nakazil duševní chorobou. A nebylo by to vlastně nejlogičtější vysvětlení, pokud by celou záležitost člověk posuzoval nezúčastněně?
"Jenomže tak to není," zašeptal. "Byli skuteční. I jejich aury."

POZNÁMKA:

Hodně narážek na Pána prstenů - Ralfův snubní prsten.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petula, 23.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Nespavost (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­