ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Mrtví se někdy vracejí


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Stephen King, z anglického originálu Night Shift (Doubleday, New York 1978) vybral a přeložil Pavel Medek, vydal Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, jako svou 4990. publikaci v redakci krásné literatury, Praha 1992, vydání první

Noční směna
Doba a místo děje: Děj se odehrává v Gates Falls, Maine, červen - červenec
Hlavní postavy: Hall, Warwick, Harry Wisconsky

Děj:
Sklepení staré továrny se hemží krysami. Harry, Hall a několik dalších mužů je vysláno Warwickem, aby sklepení vyklidilo. Když se jim však začne vysmívat, Hall řekne, že pod sklepením je ještě jedno patro, kam by se mohli nedávno zmizelé krysy schovávat. Spolu s Harrym a Warwickem se tam vydá. Harry však po půli cesty utíká zpět. Warwick je napaden velkými zmutovanými krysami a netopýry. Hall jim utíká, ale těsně před východem je také dostižen.

Šroťák
Místo děje: Děj se odehrává v prádelně Blue Ribbon
Hlavní postavy: hadley - Watsonův rychložehlicí a skládací stroj model 6 (Šroťák), John Hunton, Mark Jackson
Vedlejší postavy: Stanner, Bill Gartley (majitel), Adelle Frawleyová (zabita), Sherry Oueletteová (tou to začalo), Roger Martin, Annette Gillianová

Děj:
Vše začalo nevinným škrábancem Sharry Oueletteové o šroub mandlu. Mandl posedl démon. Zabil Adelle a zde se do příběhu dostává John Hunton, policista, který vše řekne svému příteli Marku Jacksonovi a spolu se vydají démona zničit. Přehlédli však, že při zrodu démona byl i rulík zlomocný (oči krásné paní), který způsobil, že démon je silnější. Mark je zabit a John utíká. Démon je však už na svobodě a chce vraždit...

Bojiště
Hlavní postavy: John Renshawe, vojáčci
Vedlejší postavy: Cal Bates, Hans Morris

Děj:
John Renshawe je profesionální zabiják. Po vraždě Hanse Morrise mu Hansova matka pošle krabičku s vojáčky. Ti jsou však živí a snaží se Johna zabít. John je zahnán do koupelny. Bydlí však hodně vysoko, než aby mohl seskočit oknem dolů. Vyleze tedy z okna a venkem se dostane do obýváku, odkud se chce dostat dolů a potom na letiště a pryč. Zapálí byt, aby kryl svůj průchod, ale ozve se velký výbuch. Součástí vojáčků byl i miniaturní model termonukleární bomby.

Mrtví se někdy vracejí
Místo děje: Děj se odehrává na střední škole Harolda Davise
Hlavní postavy: Jim Norman, Wayn Norman, Robert Lawson, David Garcia, Vincent Corey
Vedlejší postavy: Fenton, Simmons, William Stearns, Katherine Slavinová

Děj:
Když byl Jim malý, v jeho přítomnosti byl zabit jeho bratr Wayn. Po několika letech se z Jima stává učitel angličtiny. Postupně se z jeho třídy ztratí tři studenti a nahradí je Waynovi vrazi Robert, David a Vincent, stále jsou však velmi mladí (umřeli těsně po vraždě Wayna). Jim vyvolá démona, aby je zničil, protože ho chtějí také zabít. Povede se mu je zničit (pomocí uříznutého prstu se mu povede opravdu vyvolat démona). Pak si ale vzpomene na varování z Vyvolávání démonů: "Možná se vám je podaří přivolat, možná je i přesvědčíte, aby splnili to, co po nich chcete. A možná se jich dokonce zbavíte.
Někdy se ale vracejí.
Pokračoval po schodech dolů a přemýšlel o tom, jestli ta noční můra doopravdy skončila."

Římsa
Hlavní postavy: mafián Cressner, Stan Norris
Vedlejší postavy: Marcia, Tony (pistol)
Forma: Ich-forma z pohledu Stana

Děj:
Stan a Marcia se do sebe zamilují. Ona je však žena mafiána. Ten si jednou k sobě pozve Stana a dá mu na vybranou. Buď obejde po venkovní římse dům ve 43. patře, získá dvacet tisíc, svobodu a Marciu, anebo Cressner zavolá známému, aby ohlásil, že Stan má v autě kokain. Stan se rozhodne pro tu římsu. Po dlouhých útrapách (klování holuba, silný vítr) se mu to podaří. Když se však vrátí, řekne mu Cressner, že Marcia je mrtvá. Stan donutí Cressnera, aby také obešel dům. Stan čeká. I kdyby se to Cressnerovi podařilo, stejně ho zabije.

Nekuřáci, a.s.
Místo děje: Děj se odehrává v New Yorku
Hlavní postavy: Dick Morrison, Jimmy McCann, Vic Donatti (poradce)

Děj:
Dick na letišti potká svého bývalého spolužáka Jimma. Dick hodně kouří, a tak mu Jimmy poradí agenturu, kde ho to odnaučí. Dick tam zajde, ale už to nelze vzít zpět. Pokud od té doby vezme do úst cigaretu, následuje elektrický šok jeho ženě. K dalším přestupkům naštěstí nedojde. Poté ještě musí snížit svou váhu, jinak jeho ženě uříznou malíček. Po zhruba dvou letech se potká s Jimmem a jeho ženou. Jeho ženě chybí malíček.

Poslední příčka žebříku
Místo děje: Děj se odehrává v Hemingfordu
Hlavní postavy: Katrina (Kitty), její bratr (autor)
Forma: Ich-forma z pohledu bratra

Děj:
Jako malé děti lezli Kitty a její bratr po žebříku asi dvacet metrů nad zemí a odtamtud skákali dolů do sena. Jednou se pod Kitty žebřík zlomil, ale bratr pod ni nanosil kupu sena a tím ji zachránil.
Když vyrostli, přestali se vídat a žili samostatně. Až jednou jejímu bratrovi přišel dopis, ve kterém mu Kitty psala, že by bylo lepší, kdyby ji nezachránil. Kvůli tomu, že jí neřekl o změně adresy, mu přišel dopis téměř zároveň se zprávou z novin: SEBEVRAŽDA PROSTITUTKY: SKOK PO HLAVĚ Z OKNA. Kitty se po neúspěšném životě raději zabila.

Na dobrou noc
Místo děje: Děj se odehrává v Jerusalem's Lotu
Hlavní postavy: Booth, Herb Tooklander, Gerald Lumley
Vedlejší postavy: Janey, Francie
Forma: Ich-forma z pohledu Bootha

Děj:
Za velké sněhové bouře do Tookyho baru vpadne Lumley a poví Tookeymu a Boothovi o tom, že nedaleko od města zapadl a v autě zůstala jeho žena s dítětem. Když tam přijedou, auto je prázdné. Lumley se vydá po stopách, nalezne svou ženu, ale z té je už upír a Lumley umírá. Booth a Tooklander se vydávají zpět. U auta ještě Bootha napadne sedmiletá Francie. Tookey ji však zažene, a tak oba z této noci vyváznou živí.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petula, 23.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Mrtví se někdy vracejí

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­