ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Misery (3)


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Stephen King, z anglického originálu Misery, vydaného nakladatelstvím Penguin Group, Penguin Books, USA Inc., (Signet), New York 1988, přeložil Miroslav Jindra, vydalo nakladatelství MELANTRICH, Praha 1994, první vydání.

HLAVNÍ POSTAVY:

Annie Wilkesová, Paul Sheldon

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

McKnight, Wicks, Duane Kushner (mrtvý)

ROMÁNOVÉ POSTAVY:

Misery Chastainová, Geoffrey Alliburton, Ian Carmichael, Hezekiah

STYL:

Ich-forma z pohledu Paula, popis spisovatelovy mysli

DĚJ:

Paul, světoznámý spisovatel proslavený románovou sérií o Misery z 19. století, se těsně po dokončení nové knihy Rychlé vozy v podnapilém stavu nabourá. Nalezne ho bývalá ošetřovatelka Annie, která miluje jeho knihy o Misery, odveze ho k sobě domů a i přesto, že Paul má úplně zničené obě nohy, stará se o něj sama. Paul se pomalu vzpamatovává z šoku. Problémy začínají ve chvíli, kdy Annie dočte poslední z dílů o Misery - Miseryino dítě, kde Misery umírá. Paul zjišťuje, že Annie trpí vážnou psychickou poruchou. Chvíli se k němu chová jako matka, jindy je z ní zuřící býk. Annie ho donutí spálit jediný existující výtisk Rychlých vozů a donutí ho psát (a hlavně oživit) další díl o Misery. Paulovi se to ze začátku moc nelíbí, pod tlakem drog se do toho přece jen pouští. Kniha sama se však také stává jeho drogou. Při odjezdu Annie do města se pokusí z domu odejít. Dostane se ze zavřeného pokoje, ale přes hlavní dveře už to nejde. Annie se začíná čím dál tím víc stávat zuřícím býkem. Jediná věc, díky níž je Paul stále naživu, je kniha, kterou píše. I přesto mu Annie v jedněch ze záchvatů zuřivosti usekne nohu sekyrou a poté i prst elektrickým nožem.
Mezitím se však našlo Paulovo auto a je po něm vyhlášeno pátrání. K Annie přijíždí policista Kushner. Paul se snaží policistu přilákat k sobě, ale ví o tom i Annie, a tak policistu zabije sekačkou na trávu.
Policistovo zmizení vyšetřují další dva policisté, ale při první návštěvě u Annie nic nezjistí. Paul se zatím dostane na konec románu.
Když Annie přišla, aby si ho přečetla, Paul ho zapálil (v záloze však měl pravý román, pálil jen prázdné listy). Annie začne běsnit. Paul se pokusí ji zabít, což se mu nakonec povede. Naleznou ho právě ti dva policisté, kteří už tam jednou byli.
Paul se nakonec ze všeho vzpamatuje. Dokonce bude moct chodit o berlích. Jediné, co se mu neustále vrací, jsou vzpomínky. Stále se bojí, že přijde Annie a zabije ho.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petula, 04.03.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Misery (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­