ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Misery (2)

Hlavní postavou je Paul Sheldon - oblíbený americký autor, který se proslavil řadou lechtivých románů o přitažlivé, "promiskuitní" ženě jménem Misery. Ta se díky své kráse a čistotě srdce dostane na životní výslunní. Autor brzy začne tento brak nenávidět a rozhodne se, že s Misery skoncuje. V jeho posledním románu Misery zemře při porodu a autor sám začne psát nový román zcela jiného žánru, o mladém zloději aut. Je přesvědčen o tom, že "Rychlé vozy" (tak se román jmenuje) jsou jeho životním dílem a získá tak nejednu literární cenu. Poté, co román dopíše, oslaví dokončení knihy šampusem a sedá za volant. V kruté sněhové vánici řízení nezvládá a bourá...
Probírá se ve starobně zařízeném pokoji. Má nesnesitelné bolesti. Zmítá se v horečkách...je na pokraji smrti, když se poprvé setká s Annie.

Annie Wilkesová je žena mezi třicátým a čtyřicátým rokem života. Nevkusně oblečená, na nohou má bílou nemocniční obuv a v očích šílený výraz. Celým svým vzezřením Paulovi připomíná madonu afrických kmenů. Všech detailů Anniina vzhledu si Paul S. samozřejmě nevšimne hned, ale postupně, jak horečka a bolest ustupují, je poznává.

Annie je tedy Paulovou "fanynkou číslo jedna" a s láskou o svého nejoblíbenějšího a citlivého autora pečuje; vždyť je to bývalá ošetřovatelka a rozhodně nemá v úmyslu poklad, který našla, dávat všanc doktorům. Když se jí do rukou dostane výtisk Miseryina dítěte - román, ve kterém Misery zemře - zuří. Zemře ta Misery, která byla idolem všech ošklivých a chudých žen. Ta Misery, která jim dávala naději, že je potká stejně růžový osud tak, jak se to stalo jí. A přesně tahle Misery je mrtvá a vrahem je Paul Sheldon. Annie začne Paula tyranizovat; přestane mu dávat dávky léků proti bolesti, na kterých se stal během stavu bezvědomí závislý apod.

Pak se Annie uklidní a usoudí, že Bůh rozhodl o tom, že ho zachrání z vraku auta právě ona, aby mu mohla ukázat správnou cestu. Nová ošetřovatelka jej donutí spálit "Rychlé vozy" a koupí mu psací stroj, na kterém napíše pokračování románu o Misery.

Autonehoda rozdrtila Paulovy nohy a nejen že není schopen chůze, ale zpočátku skoro žádného pohybu páteří. Proto je na Annie zcela závislý, podpálí svůj stěžejní román a pustí se do pokračování Miseryina příběhu. Poté, co se jeho zdravotní stav zlepší, mu Annie koupí invalidní vozík.

V průběhu děje se Sheldon vcelku naučí s Annie mluvit tak, aby byla co nejméně podrážděná. Přesto si Paul s šílenou myslí své ošetřovatelky neví vždy rady a to má za následek například to, že mu Annie usekne palec u ruky, odřeže nohu od kotníku, nutí jej vypít mýdlovou vodu, se kterou čistila stěny pokoje, nenosí mu prášky, atd.
Paul se také naučil vlásenkou otevírat zamčený pokoj, ve kterém byl uvězněn. Najde tajné zásoby léků a odveze si je do pokoje pro případ dalšího Anniina záchvatu.

Jak měsíce plynou, Paul se stává stále apatičtějším. Zcela automaticky píše román, a sem tam přetrpí nějaký Anniin sebedestruktivní záchvat, v horším případě pak záchvat nebezpečný pro něj. Na jednom ze svých tajných výletů z pokoje objeví Paul sešit s novinovými výstřižky. Z nich Paul pochopí, že Annie je masový vrah. Šílenec. Je jen ironií osudu, že Annie nebyla prokázána ani jedna z desítek vražd v různých sanatoriích, ve kterých pracovala.

Mezitím pokročí pátrání po oblíbeném autoru P.S. Kolem Anniina domu se začínají potloukat policisté. Jednoho to stojí život, když se Paul pokusí na sebe upozornit. Annie tuší, že je otázkou dnů, než ji a jejího vězně odhalí státní orgán. Přesvědčuje Paula, aby urychlil dopsání Miseriyna návratu. Pak plánuje zabít jej, následně pak sebe.

Paul požádá Misery o poslední cigaretu a sirku, kterou by si ji mohl zapálit. Když je román dokončen, Paul zavolá na Annie a před jejíma očima tlustý stoh papíru zapálí. Když se jej Annie snaží zachránit hodí po ní psací stroj, čímž jí dost ošklivě poraní páteř, nacpe jí hořící papíry do úst a z pokoje uteče. Po napínavém souboji je zraněná Annie zavřena v pokoji a zmrzčený a unavený spisovatel na chodbě. Leží tam ve strachu, že madona je nesmrtelná a příjde sankce. V hloubi duše doufá, že její zranění byla smrtelná. Vyčerpáním usne. Probudí jej dva policisté, kteří tvrdí, že Annie z pokoje zmizela. Pak mu zavolají sanitku a Paul omdlí.
Mnoho let po hrozivé zkušenosti a po vydání Miseryina návratu (shořel falešný stoh papíru) má P.S. stále halucinace, ve kterých figuruje Annie se sekerou a seká mu hlavu. Ale Annie je mrtvá, v ten den, kdy byl osvobozen, ji našli mrtvou ve stodole naproti domu.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha je perfektně psychologicky zpracována, ať už to jsou odborně popsány náznaky Anniina šílenství, nebo absolutní odevzdání její oběti. Podvědomé výlety Paula Sheldona do Afriky, popřípadě do jeho dětství, dokreslují hrozivý emocionální dojem z příběhu. Během čtení Vám nejednou přeběhne mráz po zádech, přestože se v tomto hororu nevyskytují nadpřirozené příšery a duchové. Hlavní obludou je jen člověk, někdo, kdo může bydlet třeba vedle Vás a Vy o tom nemáte ani ponětí...tedy až do určitého okamžiku.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: mortal.sin, 17.11.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Misery (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­