ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Holčička, která měla ráda Toma Gordona (3)

Příběh devítileté Trishy, která se ztratila v lese a nechce pomyslet na to, co by se jí mohlo stát.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Beta-Dobrovský a Ševčík v Praze roku 2000 (1. vydání). Z anglického originálu The Girl who Loved Tom Gordon přeložila Linda Bartošková. Počet stran: 188. ISBN: 80-86278-74-3.

OBSAH:

Devítiletá Trisha je zprvu vcelku nadšená, když se dozví, že ji čeká den s její neúplnou rodinou v krásné a divoké přírodě. Jenže to skončí jako obvykle. Matka a bratr se neustále hádají, zatímco ona se s nimi snaží držet krok. Chce se jí odskočit si a vyprázdnit přeplněný močový měchýř, ale na její žádosti nikdo nebere zřetel. Rozhodne se tedy jednat "na vlastní pěst" a využít pohodlí keře nedaleko cesty, po které turisté putují. Jenže ouha. Jakmile se chce vrátit do nepříjemné společnosti svých hádavých rodinných příslušníků, zjistí, že je jednoduše již nemůže najít.

Zatímco bloudí po lese a snaží se najít cestu zpět, stíny se prodlužují a s nimi přibývají různé děsivé zvuky. Trisha cítí, že ji někdo pozoruje, a ten někdo nebude mít zrovna dobré úmysly. Neznámý nepřítel není její jediný problém - dochází jí jídlo a z vody z potoka má zažívací potíže. Alespoň že je tu Tom Gordon, její imaginární přítel, ve skutečnosti nadhazovač Red Sox, jehož si dívčina přetížená mysl vyfantazírovala. Dokáže malé děvčátko přežít všechna úskalí divočiny a vrátit se zpět domů?

O KNIZE:

Tento román od Stephena Kinga je jedním z mála titulů z jeho tvorby, které můžete přečíst za jedno odpoledne. Má sice jen dvě stě stran, ale i přesto dokáže mnohým překvapit. Pro ty čtenáře, kteří milují Kingův talent pracovat s krví, to však bude překvapení spíše nepříjemné. Holčička, která měla ráda Toma Gordona je spíše o pocitech ztraceného dítěte, jež se snaží přežít v neznámé divočině pouze s pár věcmi v batohu, než o hororových scénách.

Ačkoli jde o román, jenž se drží převážně v mezích reality, i kousek nadpřirozena lze v knize lehce nalézt. Trishu při její cestě hlubokým lesem provází nechtěný krvelačný společník, který se běžnému světu rozhodně vymyká. Otázkou však je, zdali nejde jen o výplod dětské fantazie.

Do hlavní dějové linie, kterou tvoří samozřejmě malá dívenka a její nevšední putování, zasahuje i kratší vyprávění, které zachycuje pátrání dívčiny rodiny. Trochu jsem litovala, že příbuzní Trish se v knize vyskytovali velmi pomálu, z jejich postav by se dalo do příběhu získat daleko více.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Lilithen, 20.09.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Holčička, která měla ráda Toma Gordona (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­