ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

   
­­­­

Hodina děsu


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Stephen King, z anglického originálu Skeleton Crew (Future, London 1991) vybral Pavel Medek, přeložil Jiří Janda, vydal Odeon, nakladatelství krásné literatury a umění, jako svou 5135. publikaci v redakci krásné literatury, Praha 1992, vydání první.


Zkratka paní Toddové

Hlavní postavy: Dave Owens, Homer Buckland, Ophelia Toddová
Místo děje: děj se odehrává v Castle Cake, stát Maine
Styl: ich-forma z pohledu Dave Owense
Citát z knihy:
"Jednou, pokud se svět mezitím nevyhodí do vzduchu, zaběhne někdo na olympiádě míli za dvě minuty. Třeba to potrvá sto let nebo tisíc, ale stane se to. Poněvadž žádná stoprocentní první pozice není. Existuje nula, existuje nekonečno, je počátek a konec, ale nikdy nic není absolutní."

Děj:
Homer vypráví Daveovi o Ophelii Toddové, která strašně ráda jezdila rychle autem a bavilo ji hledat stále nové a kratší cesty. Jednou s ní Homer jede do Bangoru. Cestou však projedou podivuhodným lesem, který je jakoby živý.
Ophelia později oznámí Homerovi, že našla cestu do Bangoru, která je ještě o několik kilometrů kratší než cesta vzdušnou čarou. Homer tuší, že to bude tím lesem. Navíc se zdá, že Ophelia je stále mladší. Několik dní po té, co s ní Homer mluvil, se Ophelia na několik let vytratila.
Po mnoha letech přijde za Davem Homer a řekne mu, že odjíždí pryč. Nasedne do auta k Ophelii a už nikdy je Dave neuvidí.


Prám

Hlavní postavy: Deke + Rachel, Randy + LaVerne
Místo děje: děj se odehrává na jezeře Cascade Lake

Děj:
Čtyři studenti se opijí a rozhodnou se na podzim vyjet si k Cascade Lake, doplout 50 metrů k prámu a zpět. Když se všichni dostanou tam, Randy zpozoruje cosi, co připomíná velký černý olejový flek. Rachel přistoupí ke kraji prámu a ta skvrna ji stáhne dolů a zabije. Skvrna se zvětší a dostane se pod prám. Skrz škvíry mezi prkny zabije Dekea a LaVerne. Randy zůstává sám. Je však zima a on se nesmí ani posadit, aby ho skvrna nedostala. Nakonec se rozhodne do té skvrny skočit.

Poznámka: detailní popis, jak je Deke centimetrovou škvírou vtahován dolů (morbidní)


Textový procesor bohů

Hlavní postavy: Richard Hagstrom + Lina -> Seth, Roger (bratr Richarda) + Belinda -> Jonathan

Děj:
Richard a Roger jsou bratři. Roger byl vždycky ten horší z nich, ale získal za ženu milou Belindu a chytrého syna Jonathana. Jednoho dne se však Roger, Belinda a Jonathan zřítí ze skály a všichni zahynou.
Richard dostane Jonathanův textový procesor, který vyrobil Jon svému strýčkovi k narozeninám. Richard zjistí, že cokoliv tam napíše, stane se. "Delítne" tak Setha a poté i Linu. Poslední co stihne udělat je, že tam napíše, že má za ženu Belindu a za syna Jona. Krátce po výbuchu procesoru zjišťuje, že se to povedlo a může klidně žít dál s Belindou a Jonem.


Nona

Hlavní postavy: Nona, autor
Vedlejší postavy: Norman Blanchette, Ace Merrill
Místo děje: děj se odehrává v Castle Rocku
Styl: ich-forma z pohledu autora

Děj:
Autor sedí ve vězení a sepisuje, jak se tam dostal.
Jednou potkal v baru u silnice Nonu. Od té doby se začal měnit. Stával se agresivnějším. Díky Noně jim zastaví auto. Chtějí se dostat do Castle Rocku. V autorovi však začíná převládat agresivita, a když se řidič podívá na Nonu, raději ho zabije. Při odklízení mrtvoly zastaví u silnice pickup. Autor zabije jeho řidiče... Po té pokračuje s Nonou dál. Chytí je však policie, a tak autor zabije dalšího člověka.
Když dojedou do Castle Rocku, čeká je poslední překážka - opravářský vůz přes cestu. Autor jednoho z mužů zabije, ale druhý uteče.
S Nonou se dostane až na hřbitov, do hrobky jeho rodiny (zemřela, když byl malý). Tam se Nona promění ve velkou krysu.
Autor je nalezen a zavřen do vězení, ale bojí se cupitání ve stěnách. Bojí se, že se objeví krysy. Myslí si, že není blázen, i když ostatní mu to říkají. Píše, že se chce zabít.


Úžina

Hlavní postavy: Stella Flandersová, Bill Flanders, Alden (syn)
Místo děje: děj se odehrává na ostrově Goat Island

Děj:
Stella je už velmi stará a jako jedna z mála v životě nevkročila na pevninu.
Když byla v zimě velká zima, úžina mezi ostrovem a pevninou zamrzala. Stella už nějakou dobu vídá svého několik let mrtvého manžela jak ji nabádá, aby přešla Úžinu. Jednou k večeru to opravdu udělá. Ve sněhové bouři potkává mrtvé přátele a poté také umírá.
Alden v zimních večerech občas slyší zpěv, který mu připadá jako zpěv mrtvých. Klade si otázky, zda mrtví zpívají a milují.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Petula, 04.03.2006

­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Hodina děsu

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­