ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

King Stephen (*21.09.1947)

­­­­

Carrie (4)

Psychologicky laděný horor je dramatickým příběhem o dospívající, nešťastné a neatraktivní dívce, ve které dospívání probudilo telekinetické schopnosti.
Stephen King sugestivně vypráví příběh šestnáctileté dívky, opovrhované i pronásledované spolužáky, která je navíc tyranizována matkou, náboženskou fanatičkou. Carrie má už od útlého dětství pečlivě potlačované telekinetické schopnosti, které se projevují jen ve vrcholně stresových situacích. Když dívka prožije nečekané okamžiky štěstí a uznání na maturitním plese a vzápětí neskutečné ponížení a hrubost od spolužáků, vyústí vše do katastrofy, která tragicky postihne celé městečko.
Román s výraznými hororovými prvky je rovněž výbornou psychologickou studií dospívající mládeže.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Beta-Dobrovský v Praze roku 2007 (2. vydání). Z anglického originálu Carrie přeložil Ivan Němeček. Počet stran: 171. ISBN: 978-80-7306-318-4.

OBSAH:

Místem dění je městečko Chamberlain, kde žije v malém domě se svou matkou Carrie. Carrie by mohla být dospívající dívka jako každá jiná, kdyby neměla fanatickou matku, pro kterou je cokoli pro ni nevhodné nebezpečným hříchem a která ji za každou maličkost zavírá do komory, kde se musí hodiny a hodiny modlit, aby odčinila své zlé skutky. Není se tedy co divit, že když Carrie dostane ve sprchách svou první menstruaci, vůbec neví, co se jí to stalo a myslí si, že vykrvácí. To je impuls pro ostatní dívky, které Carrie z duše nenávidí - začnou na ni pokřikovat nadávky a házejí po ní vložky. Naštěstí zasáhne učitelka tělocviku a situaci alespoň částečně zachrání. Když se Carrie v rámci možností vzpamatuje, jde domů za svou matkou. Začíná si pomalu uvědomovat, jak s ní matka celý život manipuluje, jak z ní dělá něco, čím být vlastně ani nechce. Snad poprvé za život začne matce odporovat.

Událost s první periodou v ní spustí telekinetické schopnosti, které se v ní rodily již od dětství - tyto schopnosti se spouští především tehdy, když je dívka vystavena stresu. Z vsuvek v příběhu se dozvídáme, že telekinezi způsobuje gen TK, který se dědí po ženské linii. Babička Carrie vládla schopností ovládat předměty ve svém okolí pouhou myslí a Carrie byla dědičkou tohoto umu. Dívka si brzy uvědomí, že její matku tyto schopnosti natolik děsí, že ji může ovládat a začít si žít víceméně po svém.

Blíží se maturitní ples, na který se připravuje přes četné protesty své matky i Carrie. Pozval ji Tommy, přítel její spolužačky Sue, která měla černé svědomí z události ve sprchách a přinutila Tommyho, aby to Carrie nějak vykompenzoval. Na ples by se ráda podívala i Chris, ale kvůli svým kázeňským prohřeškům (šikana Carrie ve sprchách a následné odmítání trestu) má vstup zakázán, za což se hodlá Carrie pořádně pomstít. Přemluví svého chlapce, aby sehnal prasečí krev a nainstaloval pod pódium soustavu kladek, díky níž by se krev v kbelících vylila na osoby, které by měly tu smůlu a byly pod ní. Zároveň si zajistí u svých přátel, aby hlasovali pro Tommyho a Carrie jako pro krále a královnu plesu. Znemožnění Carrie má tak být dokonalé...

Konečně nastal den plesu. Tommy vyzvedne Carrie u ní doma, což se neobjede bez hysterických scén její matky (hlasité modlení za její dceru - "babylonskou děvku"). Carrie je pro jednou výjimečně krásná, má nádherné vlastnoručně ušité šaty a nikdo se jí nesměje, nepodráží jí nohy a neuráží ji. Je to pro ni nádherný den, dokud nejsou ona a Tommy vyhlášeni za královský pár plesu. Za chvíli již sedí na trůnu a ze stropu na ni padá prasečí krev. Kovový kbelík, který odněkud spadne, zraní Tommyho a ten omdlí.

Po chvíli zděšení se všichni v sále rozesmějí. Nesmějí se Carrie, ale vzniklé situaci - to však Carrie nepochopí. Vzkypí v ní vztek a rozhodne se všechny zabít. Uteče ze sálu, pomocí mysli zavře všechny východy, spustí rozstřikovače u stropu a rozdvojí elektrické dráty, čímž způsobí elektrické výboje a požár. Naprostá většina studentů zemře - jen pár lidem se podaří zachránit se. Mezi mrtvými je i Tommy.

Tím však pro Carrie pomsta nekončí. Chce srovnat celé město se zemí - cestou ke svému domovu zakládá požáry, nechá vybuchnout benzínku a spadat dráty elektrického vedení. Když dorazí k sobě domů, najde tam svou matku s nožem v ruce. Po velmi emotivním rozhovoru, v němž se mimo jiné dozví, že její matka ji měla v plánu již několikrát zabít, je bodnuta do ramene. V následujících okamžicích s pomocí svých nadpřirozených sil nechá svou matku zemřít a vydá se k místnímu motelu, kde byla dle slov své matky hříšně počata. Chce jej také srovnat se zemí.

Zraněná a vyčerpaná Carrie však není tak velkého výdeje energie schopna. Zvládne ještě odrazit útok Chris a jejího přítele, kteří ji chtějí přejet autem, ale pak se sesune k zemi a pomalu umírá. Tak ji najde Sue, která se plesu neúčastnila. V její přítomnosti Carrie zemře. Město se z této katastrofy již nikdy nevzpamatovalo...

Celé vyprávění doplňují novinové články, oficiální sdělení a úryvky z knihy o případu Carrie Whiteové a ze spisu Sue, jenž sepsala po celé události. Tyto útržky zajímavě doplňují celý příběh a podrobněji jej vysvětlují.

"Lidé se nelepší, jen jsou časem chytřejší. A když jsi chytřejší, nepřestaneš trhat křídla mouchám, jen si k tomu hledáš lepší důvody."

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Lilithen, 21.12.2011

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Stephen King - Carrie (4)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­