ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Weiss Sönke C. (*1967)

   
­­­­

Poslouchej, zabíjej, nebo zemři

- název originálu: Mädchen und der Krieg

Dvanáctiletá dívka Hope z ugandské vesničky nemá nic než školní uniformu a jedny boty. Jedné noci přepadnou vesnici rebelové, kradou a zabíjejí. Jako kořist se sebou odvedou několik dětí, mezi nimi i Hope a jejího bratříčka. Dívka jako jedna z mála přežije několikadenní pochod, který vedl z Ugandy až do výcvikového tábora Armády božího odporu v jižním Súdánu, a to s těžkým nákladem, bez jídla, pití i bez bot. V táboře začne krutý vojenský výcvik, provázený bitím a znásilňováním. Hope si může vybrat: poslouchat a zabíjet, anebo zemřít.

Kniha je skutečným příběhem mladé dívky, jež bojuje v armádě dětských vojáků. Jsou v ní pouze pozměněna jména hlavních postav.

Osmiletá dívka jménem Hope žije se svou rodinou v africké Ugandě. Jako většina obyvatel Ugandy i oni jsou velmi chudí. Hope má devět sourozenců a s její rodinou žijí ještě prarodiče. Rodina vlastní čtyři slaměné chýše. Jediná Hope a její bratr chodí do školy, pro ostatní děti nemá rodina peníze. Příběh se odehrává o velkých prázdninách. Hope smí jít na trh prodávat rajčata, i když by správně měla pracovat. Chce si našetřit na bílé šaty, což je její největší přání. Ten den však neprodá nic. Vrátí se domů a společně se všemi večeří u ohně, kde dostane něco málo k snědku. Pak jdou všichni spát - to byl pro Hope poslední "normální" den.

Vzbudí ji kopanec do břicha, je jí jasné, že pro ni přišla Armáda božího odporu, která krade děti a zásoby. Jejího dědečka zastřelí, ji, jednoho bratra a zraněného tatínka vezmou s sebou. Z okolí odvlečou 37 lidí, 27 lidí dojde do tábora a 7 z nich přežije výcvik.
Tatínek Hope je zraněný, a tak po nějaké době není schopen jít dál, Hope je přinucena ho ukopat k smrti. Po výcviku, který přežije i Hope a její bratr, jdou na první misi. Mají za úkol donést potraviny a nové děti k výcviku. Hope na výcviku ztratí bratra a její kamarádku. Po návratu zpět je vše ještě horší, je připravována na další a další mise a dokonce je i několikrát znásilněna. Na jedné misi se jí podaří utéct, což je skoro nemožné. Při útěku je však zasažena kulkou, nicméně přežije. Se štěstím narazí na organizaci pomáhající takovým dětem, jako je ona. Je bezstarostná, ale zase jen na krátkou chvíli. Jako patnáctiletá dívka se dozvídá, že je v jiném stavu. Hope se s tím nemůže vyrovnat, chce spáchat sebevraždu, ale najdou ji a zachrání. Dozví se, že její tatínek vše přežil, i když je částečně ochrnutý.

Pro Hope začíná nový život. Odstěhuje se, bydlí ve městě, kde se živí jako švadlena a začíná dělat přednášky o svém předešlém životě. Dokonce dostane pozvánku na seminář v Kanadě, kterou samozřejmě přijímá. Dostane bílé šaty, které si vždycky přála a poprvé se podívá do světa. Když se vrátí, vše si urovná, chodí na léčení proti depresím a začne chodit do školy. Stará se o svou dceru a je konečně šťastná.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Lucccinka, 26.04.2009

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník - nenalezen žádný další obsah z autorovy tvorby
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Sönke C. Weiss - Poslouchej, zabíjej, nebo zemři

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­