ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Monyová Simona (*17.03.1967 - †03.08.2011)

­­­­

Tchyně a uzený

Psychologický román o opičí lásce matky k jedinému synovi a jejích snahách zničit manželství, které uzavřel proti její vůli.
Mladý lékař žije v rodinném domku s matkou, která ho chce mít jen pro sebe. Synovi se líbí mladé dívky, které poměrně často střídá, a když náhodou má nějaký trvalejší vztah, matka se vždy postará o to, aby ho překazila. Poslední synovu známost se jí ale zničit nepodaří, dojde k svatbě a do domku se přistěhuje mladá žena. I když tuší, že jí tchyně nemá v lásce, snaží se, aby k sobě nějak našly cestu, avšak bezvýsledně. Aby se tchyni opravdu podařilo manželství zničit, najme si ženu, jež má synovi poplést hlavu. Plán se jí podaří úspěšně zrealizovat, jenže netuší, že si tím vlastně na sebe plete bič. Syn se chce totiž rozvést a znovu se oženit...
Autorka si jako obvykle pro tuto knihu zvolila téma, se kterým se setkal každý z nás, ať už na vlastní kůži či jen z doslechu, a činí tak čtivě, s vtipem a ironií sobě vlastní.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Mony v Brně roku 2003 (1. vydání). Počet stran: 130. ISBN: 80-239-0737-9.

STRUČNĚ O AUTORCE:

Simona Monyová, autorka především románů pro ženy, byla dvakrát vdaná a byla matkou tří dětí. Napsala přes 30 titulů, některé se staly předlohou pro film. Byla zabita v létě 2011 svým manželem ve svých 44 letech - prý se jím nechala dlouhodobě psychicky i fyzicky týrat (výhrůžky, znásilnění, bití) a jen kvůli nejmladšímu synu Šimonovi (nar. 2007) situaci neřešila.

NÁZEV A TÉMA KNIHY:

Název knihy vychází z fráze, že "tchyně a uzený jsou nejlepší studený"... Autorka se prý inspirovala nejen vlastním životem, nastudovala si také problematiku oidipovského komplexu, kterému dává dnešní doba příležitost bujet (rodiny bez otce, materiální závislost studujících dětí na rodičích) - podle rozhovoru pro ČT1.

FORMA ZÁPISU:

Kniha kratšího rozsahu je členěna do kapitol, které vždy začínají příhodným citátem, v jednotlivých pasážích se střídá úhel pohledu všech hlavních účastníků děje. Děj je zasazen do současné doby.

FILMOVÁ VERZE:

První ze tří filmů podle knih Monyové - Tchyně a uzený - je z roku 2010, hlavní roli tchyně ztvárnila Libuše Švormová, Hynka a jeho nevěstu Sylvu hrají Martin Trnavský a Sandra Nováková, Valerii pak Jitka Čvančarová.

DĚJ:

Mladý doktor Hynek bydlí s matkou. Otce nepoznal, matka nikdy nežila ani s žádným jiným mužem. Zdatně manipulovala se životem syna tak, aby vždy bezvýhradně patřil jen jí, přestože Hynek sám ve svých 34 letech touží po rodině a dítěti. Propůjčila se i k mnoha intrikám, kdy jej například rozeštvala s bývalou přítelkyní tím, že jí nalhala, že je jí Hynek nevěrný.

Nyní je Hynek ale ve vážném vztahu s 26letou Sylvií, grafičkou v reklamní agentuře. Matce se nezalíbí ani přesto, že je šikovná, pořádkumilovná a skromná, vidí v ní automaticky svůdnici bažící po postavení a majetku. Alžběta (tchyně) se s nikým nesnese, Hynek jí však nedokáže odporovat a neustále ji brání a omlouvá, třebaže není v právu (např. když matka obviní Sylvu z krádeže brože, která se pak najde, nebo když Sylva vyvenčí psa v dobrém úmyslu, čehož matka zneužije, aby ji obvinila z nervového šoku, který utrpěla při hledání svého pejska). Sylva se ocitá v pasti, rozhodla se za Hynka provdat a odstěhovat se k němu, třebaže předvídala problémy s tchyní. Hynka se jí ale nepodařilo dostat na svou stranu, a tak musí snášet ponižování matky, je nervózní, podrážděná. Hynek si začíná myslet, že se změnila, odmítá uznat, že příčinou její proměny je pobyt v domě společně s protivnou tchyní.

Maminka vymýšlí plán, jak dostat Sylvii z domu - platí pečovatelce Valerii, která jí donáší obědy, za to, aby Hynka sváděla a Sylvii tak pod záminkou nevěry dostala pryč. Valerie se má stát placenou hospodyní v domácnosti. Sylvie snáší i toto další příkoří, drzá a líná Valerie umí na Hynka udělat dojem, s maminkou si zdánlivě rozumí, dostává se jí výsad, kterých Sylva sama zatím nedosáhla (Valerie jakožto hospodyně například dostává klíče od domu, zatímco jí zatím klíče nedali). Valerie je koketní a podbízivá, zatímco Hynek je naivní, Sylvie je navíc často podrážděná, manželské radosti jdou stranou i proto, že je jí denně tajně podáváno v jídle projímadlo... Valerii se tak hravě podaří Hynka svést. Sylvie dům opouští, tchyně je spokojená a vyzývá Valerii, aby také odešla. Ta však pojala jiné úmysly - Hynek je dobrá partie a všechna esa drží v rukou ona: sama nyní Alžbětu vydírá, aby nechala vše v její režii, jinak prý Hynkovi vyklopí vše. Alžběta se sníží dokonce i k tomu, aby navštívila Sylvii a poprosila ji, ať o Hynka bojuje. Sylvie však odmítá, přestože se pro něj trápí. Alžběta snáší své ponížení o to hůře, že Hynek Valerii "zobe z ruky", lichotí mu pozornost atraktivní ženy a na svou matku je poprvé v životě drzý.

Kniha končí kapitolou uvedenou citátem: "Když stárneme, seznáváme, že pomsta je nejjistější formou spravedlnosti."
Alžběta si vzpomene na známého, pohledného maséra, a doufá, že by mohl pomoci zopakovat osvědčený postup, jak dostat vetřelkyni z domu...

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Jana T., 23.05.2014

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Simona Monyová - Tchyně a uzený

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­