ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Mlynowski Sarah (*04.01.1977)

­­­­

Šprndy a košťata (Všechno o Rachel)

  • pro starší dívky
  • první část čarodějnické série Všechno o Rachel (následuje Žáby a francouzáky)
  • podtitul: Rozvádějí se ti rodiče? Trápí tě láska a beďary? Pomohou ti kouzla a čáry!

Šprndy a košťata je kniha humorná i smutná, moudrá i ztřeštěná. Zdánlivě povrchní vypravěčka příběhu, Rachel, se potýká s chaotickým světem dospívání. Rachel je v prváku na střední a řeší problémy, kterými jsme si snad všechny prošly. Nemá co na sebe. Na nose má Santův dar (beďar velikosti druhého nosu). Líbí se jí dva kluci, co si jí ale ani trochu nevšímají. Její nejlepší kamarádka si našla kamarádku jinou. A tak dále. Klasický příběh dospívání je však opepřen nejednou komplikací. Kromě toho, že se Rachel a její sestře Miri rozvedli rodiče a obě tak mají o starost navíc, dozvídá se Rachel, že její sestra zdědila po matce čarodějnické geny. Po počátečním šoku se v Rachel probouzí nadšení z nové situace, neváhá a sestřiných schopností dokonale využívá/zneužívá. Jejich život se obrací naruby.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Jota v Brně roku 2006 (1. vydání). Z anglického originálu Bras & Broomsticks (Magic in Manhattan) přeložila Vanda Oaklandová. Počet stran: 244. ISBN: 80-7217-413-4.

OBSAH:

Kniha vypráví příběh dospívající dívky, Rachel. Na nose jí vyrůstají beďary, neví, co si vzít na sebe, je zamilovaná do dvou kluků, ale to zdaleka není všechno. Ten největší zlom má teprve přijít. Jednoho dne doma jí mamka oznámí, že je čarodějnice a Rachelina sestra Miri to zdědila. Ale Rachel nic. Nejeví žádné známky nadlidských výkonů. Neví, zda je to dobře, či ne. Každopádně Miri se teprve zaučuje, ale s Rachel toho stihnou napáchat dost.
Snaží se překazit svatbu svému otci. NNM (zkratka pro nastávající nevlastní matku) se jim nelíbí. Pořád si stěžuje a děvčata si myslí, že je bezcitná a že je nemá ráda či dokonce nesnáší. Holky připravují různé lektvary, aby ukázaly otci, jak je zlá, ale stane se naprostý opak. Rachel a Miri zjišťují, že NNM není taková, za jakou ji celou dobu považovaly a že vlastně chtějí, aby si vzala jejich tátu, což se nakonec i povede.
Další problémy má Rachel ve škole. Snaží si najít cestu ke své dávné nejlepší kamarádce, která před Rachel dala přednost těm nafoukaným fiflenám, co nosí značkové oblečení a roznáší drby po škole. Ale nevšímá si opravdové kamarádky, která ji podrží i v těch nejhorších situacích. Miri přičaruje Rachel schopnost umět tancovat, která jí vydrží nadosmrti. A tak se mladá dívka přihlásí na školní konkurz na tancování. Rachel ho vyhraje a tím si získá cestu ke své kamarádce z minulosti a na Tammy zapomíná. Těsně před vystoupením školní taneční skupiny se stane něco, co nikdo nečekal. Mamka Miri a Rachel zjistí, jak čarují a zruší všechny kouzla, která kdy udělaly. Rachel samozřejmě tancovat neumí, takže si při vystoupení strhne pěkně velkou ostudu a ztratí tím i zájem dvou idolů. Ale jeden z nich, Raf, na ni stejně myslí a vyzvedne ji na domluvenou schůzku, ovšem Rachel s tím nepočítá a tudíž není doma. Myslí si, že s tím velkým trapasem ji nikdo nebude mít rád, ale pekelně se plete. Zjišťuje, že má nejlepší kamarádku na celém světě a že se nemusí nikoho doprošovat. Tammy jí pomůže.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: aaajka, 28.11.2008

   
­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Sarah Mlynowski - Šprndy a košťata (Všechno o Rachel)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­