ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

­­­­

Petr a Lucie (3)

Děj této protiválečné milostné novely se odehrává v Paříži ve velmi krátkém časovém údobí, trvá jen od 30. ledna do Velkého pátku 29. března 1918.
Při jednom leteckém útoku se do pařížského metra nahrnou davy lidí. Prchají před zkázou, která se na ně seshora neúprosně řítí. Někteří z nich jsou ošklivě zranění. Z vlaku to s hrůzou v očích sledují i dva mladí lidé – Petr a Lucie. Doposud se ještě nikdy nesetkali, tento otřesný zážitek a strach o vlastní život v nich však vyvolá náhlou touhu pocítit vedle sebe blízkou duši a Petr spontánně skryje Luciinu dlaň ve své. Lucie na další zastávce vystupuje, aniž by se na Petra ohlédla...
Petr, syn z dobré rodiny, nemohl na tajemnou dívku z metra přestat myslet. Neustále ji měl před očima a doufal, že ji ještě někdy spatří. Vždy když však Lucii opravdu potkal, ostýchal se ji oslovit. Nakonec tak ale učinil. Sedli si spolu na lavičku do parku a přesto, že byl únor a byla zima, sedávali tak stále častěji.
Lucie se chtěla stát malířkou, chodila na výtvarnou školu, tu však z existenčních důvodů musela opustit. Aby se uživila, malovala nyní "kýče" – napodobeniny obrazů starých mistrů. Žila jen sama s matkou, která pracovala jako dělnice v továrně na výrobu střeliva. Když se to Petr dozvěděl, nesmírně ho to pobouřilo, neměl rád válku a vše co s ní souviselo. Lucie to však brala jinak, viděla v tom práci jako každou jinou. Práci, za kterou člověk dostává peníze, bez nichž by nemohl žít.
Petrův starší bratr Filip je na vojně, Petr ho vždycky měl velmi rád a se zájmem naslouchal jeho vyprávění. Teď přijíždí Filip na dovolenou za svou rodinou, je však jiný. V jeho hlase se objevuje jakási ironie a Petr už mu tak důkladně jako dřív nenaslouchá, myšlenkami je jinde. Filip se brzy dozvídá příčinu bratrovy změny. Jednou večer potká svého bratra s Lucií, oni, zakoukaní do sebe, si ho ani nepovšimnou. Ve Filipovi se probouzí lítost k bratrovi, neboť ví, že i jeho ročník by měl být do půl roku povolán na frontu. Petr se snažil na to vůbec nemyslet, žil jen přítomností a celý svůj volný čas se snažil trávit s Lucií. Plánovali si spolu budoucnost a přemýšleli o společném životě, i když tušili, že se ho zřejmě nedožijí.
Ke konci března, při dalším z mnoha útoků, zemřel známý skladatel. Petr s Lucií se rozhodli, že půjdou uctít jeho památku do známého pařížského chrámu čisté Matky Boží na Zlatnickém nábřeží. Než vešli do kostela, Lucie si všimla rusovlasé smějící se dívenky. Opětovala jí úsměv, ale dívenka se náhle vyděsila a zmizela. Uvnitř v chrámu usedli stranou od ostatních věřících, našli si místečko ve výklenku pilíře a povídali si jako vždy. Když vzhlédli, viděli krásně na barevná okna. V jednom z nich Lucie znovu spatřila malou rusovlásku se stejným výrazem zděšení jako před kostelem. Petr měl hlavu v jejím klíně, laskala ho ve vlasech, když v tom se začal celý chrám chvět. Lucie ještě stihla Petra zakrýt vlastním tělem, než je oba zavalil mohutný pilíř, pod kterým nalezli vysvobozující smrt...

VLASTNÍ NÁZOR:

V této novele se staví do kontrastu dvě zcela odlišné věci – láska a válka. Válka lidi ničí, kdežto láska naopak. Přesto velká láska mezi Petrem a Lucii vznikla právě za války. Těžko říci, jestli by vznikla, i kdyby té "ničitelky lidstva" nebylo. Autor nám zde ale naznačuje, že lásce vzniklé za války není umožněno rozkvést zcela ... jako v tomto příběhu.
Když se nad tím vším zamyslím, možná pro mladé milence byla tato smrt tím nejlepším, co je mohlo v jejich nezáviděníhodné situaci potkat. Takhle zemřeli alespoň společně, jeden druhému v náručí a nemuseli čekat, až je rozdělí válka.
V Petrovi můžeme najít i kus duše autora – oba velcí humanisté, odpůrci války a bojovníci za mír.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Verurunka, 10.06.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (3)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­