ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

   
­­­­

Petr a Lucie (27)

Působivý příběh tragické mladé lásky, inspirovaný bombardováním Paříže na Velký pátek v roce 1918.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Český klub v Praze roku 2000. Z francouzského originálu Pierre et Luce přeložil Jaroslav Zaorálek. Počet stran: 93. ISBN: 80-85637-55-3.

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

Milostný román z prostředí 1. světové války kriticky hledící na válečné praktiky.

DĚJ:

Celý příběh je vyprávěn z pohledu třetí osoby (er-forma), nicméně je svázán s postavou Petra; popisuje jeho rodinu, pocity a minulost.

Hned na začátku se čtenář seznamuje s druhou hlavní postavou románu - Lucií. Ta pochází z chudé rodiny, na základní věci si musí vydělávat malováním reprodukcí, poněvadž její matka pracuje jen příležitostně a otce nemá. Zato Petr vyrůstá v bohatší měšťanské rodině, která se ale v důsledku války určitým způsobem "proměnila".

V knížce je popsáno jejich seznámení, první letmá setkání, společně trávené večery. Autorův jazyk navíc silně umocňuje situaci, v níž se oba protagonisté nacházejí. Vypravěč popisuje všední věci pohledem dospívajícího páru, podané informace proto působí velmi emocionálně. Útlá knížka končí smrtí obou milenců přesně na Velký pátek roku 1918, kdy dojde k bombardování města. Petr a Lucie zemřou společně v místním kostele.

Všechny řádky v sobě nesou protiválečný nádech a nesouhlasí s hodnotami tehdejšího světa.

UKÁZKA:

Vešla mu do srdce dveřmi jeho očí, vešla tam celičká a dveře se za ní zavřely. Všechny venkovní zvuky zmlkly. Ticho. Klid a mír. Byla tam.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Danny, 16.02.2013

­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (27)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­