ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rolland Romain (*29.01.1866 - †30.12.1944)

   
­­­­

Petr a Lucie (21)

Působivý příběh tragické mladé lásky, inspirovaný bombardováním Paříže na Velký pátek v roce 1918.

Děj knihy se odehrává během první světové války. Hlavní postavou je Petr Aubier, měšťanský mladík žijící s rodinou, která by ho z lásky zaprodala své vlasti. Petr očekává odvod na frontu. Svůj okolní svět bere s naprostým klidem až flegmatičností. Věří, že ve válce nebude užitečný, odmítá se účastnit na zabíjení jiných lidí. Během jízdy metrem se setká s Lucii, která mu stiskne ruku během zvuků války. Tento zážitek pohne s jeho nitrem, a proto se snaží ji znovu vyhledat. Během toulek po Paříži ji skutečně potká.

Během procházek po Paříži se sblíží, Petrovi se postupně Lucie svěřuje se svým životem. Vypráví mu o ješitnosti svých prarodičů, kteří odmítali sňatek její matky s jejím otcem, jenž později zemřel, o vztahu s matkou, která se jí odcizuje a žene se za svým cílem a o svém malování replik obrazů za peníze, aby měla co do úst.

Petr a Lucie spolu tráví čím dál více času, chodí do lesů, snaží se nevšímat rozpadů manželství, krutosti, ješitnosti, zrad, smrti a bolesti, co přináší válka. Ale navzájem pociťují, že se blíží den, kdy Petr musí na frontu, proto si slíbí, že před Bohem sjednotí své duše, i když v Boha nevěří. Na Velký pátek jdou do místního kostela. Během mše se ozve velká rána. Lucie stačí schovat Petra do svého klína a sutiny kostela je pohřbí.

VLASTNÍ NÁZOR:

Podle mého názoru autor dokázal s vlastní lehkostí popsat lásku zasazenou do kruté války.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Breberka, 10.12.2008

­­­­

Diskuse k výpisku
Romain Rolland - Petr a Lucie (21)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­