ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Merle Robert (*28.08.1908 - †28.03.2004)

­­­­

Smrt je mým řemeslem (5)

Román významného francouzského spisovatele a laureáta Goncourtovy ceny ukazuje na životních příbězích velitele koncentračních táborů v Dachau a Osvětimi všechny hrůzy nacismu.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Naše vojsko v Praze roku 2005. Z francouzského originálu La mort est mon métier přeložil Antonín Jaroslav Liehm. Počet stran: 306. ISBN: 80-206-0768-4.

DOBA A MÍSTO DĚJE:

1913-1945; Německo, Dachau; Polsko, Osvětim (koncentrační tábory)

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

Hovorové výrazy, germanismy (dodávají autentičnost - například názvy hodností); autor používá především kratších vět; čistý, srozumitelný jazyk

OBSAH:

Dílo zobrazuje nacistický režim z druhé strany, než bývá obvyklé. Autor ukazuje pohled na věc, oběť i pachatele najednou. Zločiny však dílo nijak neobhajuje.

Jako hlavní postavu si autor vybírá Rudolfa Langa (ve skutečnosti Rudolf Höss), jenž se po strastiplném dětství a několika pokusech o útěk na frontu 1. světové války dostává ke svému cíli - stane se opravdovým vojákem a je odvelen do bojů. Bojuje v Turecku, posléze i v Dánsku a velice se vyznamená. Válka však skončí prohrou pro jeho milované Německo a Freikorps je rozpuštěn. Proto hledá nové živobytí, avšak vždy to končí malérem. Brzy již ani nemá co jíst. Proto se rozhodne pro sebevraždu. Na poslední chvíli ho zastaví jeho bývalý kolega a přítel z bojů v Dánsku a ukáže mu článek v novinách. Na tento popud se Rudolf vydá na vedení strany, kde se zapíše do oddílů SA. V nich postupně "kariérně" postupuje, ovšem jen do té chvíle, kdy skončí ve vězení. Poté dostane od strany novou práci na venkově. Zde získá i svou manželku a dostane do pronájmu statek. V době pobytu zde ho navštíví samotný Himmler. Ten ho pověří sestavením jízdního oddílu SS. Přestože sám nesplňuje fyzické požadavky na přijmutí do SS, je udělána výjimka. Později mu Himmler oznamuje, že jeho praxe z vězení se straně mimořádně hodí a je převelen jako velitel koncentračního tábora Osvětim. Tam je záhy pověřen přísně tajnou otázkou konečného řešení židovské otázky a on úspěšně řeší zadání jeho úlohy. Inovuje plynové komory a přejímá systém spalovacích pecí a jam a vytváří tak opravdovou továrnu na smrt.

Německo však válku prohrává, a proto všichni "papalášové" prchají na venkov. Rudolf se cítí zrazen Himmlerem, protože byl jeho idol a on spáchal sebevraždu. Po čase je dopaden americkými vojáky a postaven před soud ve Varšavě. Při obhajobě tvrdí, že jen poslouchal rozkazy a přestože sám s tím nesouhlasil, byl jen malým ozubeným kolečkem v obrovském soukolí. Poté je odsouzen a pověšen v Osvětimi na šibenici, kterou nechal sám vystavět.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: jirkec, 13.04.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Merle - Smrt je mým řemeslem (5)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)