ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stevenson Robert Louis Balfour (*13.11.1850 - †03.12.1894)

­­­­

Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda

Z anglického originálu: The Strange Case of Dr. Jekyl and Mr. Hyde, 1886
Překlady: Josef Bartoš (1900)...Jarmila Fastrová (1977)

Anglická viktoriánská novela s romantickým tématem dvojnictví.

DĚJ:

Rozvíjí se postupně, v náznacích: hádankovitá zápletka se odkrývá v různých do sebe zapadajících částech.
V první části (Příhoda s dveřmi) upozorní bodrého a dobrosrdečného advokáta Uttersona jeho vzdálený světácký příbuzný Richard Enfield na podivné dveře v zadní části jednoho londýnského domu i na hrůznou noční příhodu, která je s ním spojena. Muž byl svědkem krutého útoku nestvůrného chodce na malou holčičku a podařilo se mu zloducha zadržet a dokonce přimět, aby rodičům děvčátka zaplatil odškodné. Bankovní účet, z něhož bylo čerpáno, nesl jméno Uttersonova starého známého, Dr. Jekylla.
V dalších částech probíhá děj ve dvou liniích: v konfrontacích poklidných domáckých výjevů s hrůzostrašnými scénami se odhaluje postava zrůdného zločince Edwarda Hyda (Pátrání po panu Hydovi, Vražda spáchaná na Carwovi) a zároveň se začíná obestírat záhadami původně nekonfliktní osobnost Dr. Jekylla (Dr. Jekyll zůstal úplně klidný, Příhoda s dopisem, Pozoruhodná příhoda doktora Lanyona, Příhoda u okna).
V závěru jsou vedle sebe postavena 3 svědectví: Uttersonovo o Jekyllově konci (Poslední noc), další důkazy doktora Lanyona o Hydově proměně do Jekyllovy podoby pomocí drogy (což vědce také stojí život) a konečně Jekyllova autobiografická zpověď vysvětlující příčinu i průběh jeho tragédie.
Nadaný a ctižádostivý muž si byl odmalička vědom sváru dobra se zlem v lidské podstatě. Při lékařském bádání se mu podařilo za pomoci chemického přípravku oddělit zlou stránku své osobnosti. Čím častěji se však do Hyda převtěloval, tím více nad ním získával jeho dvojník nadvládu. Před úplným podlehnutím svému výtvoru se Jekyll "zachránil" sebevraždou, poté co zjistil, že přípravek, který by ho vrátil do původního stavu, už není schopný vyrobit.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: kit, 30.11.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Louis Balfour Stevenson - Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­