ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Stevenson Robert Louis Balfour (*13.11.1850 - †03.12.1894)

   
­­­­

Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (9)

Klasická fantastická novela z konce 19. století o dvojjediné existenci geniálního anglického lékaře.
Psychologicky podbarvený příběh vypráví o tom, jak se pomocí vlastního vědeckého experimentu postupně proměňuje seriózní lidumilný lékař ve ztělesnění zla. Pomocí chemické drogy se lékaři podařilo postupně oddělit dobrou a zlou stránku své osobnosti, které časem jedna nad druhou nabývají převahy.
Psychologicky dráždivá, vzrušující atmosféra novely vytváří působivý rámec nerovnému souboji dobra a zla v lidském charakteru.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Dokořán v Praze roku 2008 (1. vydání tamtéž). Z anglického originálu The Strange Case of Dr. Jekyll and Mr. Hyde přeložila a poznámkami opatřila Jarmila Fastrová. Ilustroval Pavel Růt. Počet stran: 139. ISBN: 978-80-7363-231-1.

ÚVOD:

Realistický román od autora známého Ostrova pokladů je psán velmi jednoduchým jazykem bez příkras, o to větší dojem svou střízlivostí u mě vyvolal. Hrůzostrašné události nejsou zbytečně zdůrazňovány, což naplno rozeběhlo mou fantasii v těchto úsecích díla. Jediné, co mi vadilo, byl fakt, že příběh je tak notoricky známý, že i když jsem ho četla poprvé, věděla jsem, jak která zápletka bude rozuzlena a jak celý příběh skončí.

SYMBOLIKA A TYPICKÉ ZNAKY:

Román je symbolikou duality člověka - zobrazuje boj dobra a zla v podobě dr. Jekylla a pana Hyda.
Ač je v učebnicích řazen do realismu, našla jsem v něm některé znaky, které jsou typické pro romantismus - důraz na fantasii čtenáře, rozpolcenost hlavního hrdiny a konflikt mezi dobrem a zlem.

OBSAH:

Pan Utterson a pan Enfield, dva staří přátelé, se jako každý den procházejí po ulici. Pan Enfield si vzpomněl, že když touto cestou šel v minulosti, uviděl zvláštní věc. Z domu blízko místa, kde oba pánové nyní stáli, vyšel podivný mužík a šlápl na malé děvčátko, které si tam hrálo. Kolemjdoucí lidé se na něj sesypali a snažili se z něho dostat, proč to udělal. Vymámili z něj ale jen finanční kompenzaci a jeho jméno - pan Hyde.

Začali po panu Hydeovi pátrat, až nakonec došli k Jekyllovi, vědci, jenž měl hlavu plnou nebezpečných experimentů. Jekyll napsal závěť, v níž vše odkazoval právě panu Hydeovi. Má to být jeho jediný příbuzný, dokonce má povolen i neomezený vstup do Jekyllova domu. Všem se ale zdá celá situace podivná, chtějí se proto zeptat Jekylla samotného.

Jekyll ale začne náhle chřadnout a dokonce ani nevychází ze svého pokoje. Navíc náhle zemře jeho přítel Lanyon. Uttersonovi začne být divné, že jeho přítel Jekyll se mu neozývá, vloupe se proto do jeho domu, zarazí jej až zamčené dveře od jeho pokoje. Za dveřmi se neozývá hlas jeho přítele, ale Hydea. Utterson vyrazí dveře, za nimi najde již jen Jekyllovu mrtvolu. Myslí si, že ho Hyde zabil.

Vrátí se domů, kde na něj čeká dopis od Lanyona. Píše v něm o tajemství, jež mu Jekyll odhalil. Jekyll provedl pokus, při němž zjistil, že každý člověk je tvořen dvěma bytostmi - zlou a dobrou. Pomoci nějakého roztoku tyto dvě bytosti ve svém těle oddělil - tak vznikli Jekyll (ztělesnění dobra) a Hyde (ztělesněné zlo). Hyde ale začal brzy v Jekyllovi převládat, vědec proto raději spáchal sebevraždu.

CITÁT Z KNIHY:

"Tohle je skutečná hodina smrti, a co má následovat, to se mne už netýká."

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Lilithen, 08.11.2011

­­­­

Diskuse k výpisku
Robert Louis Balfour Stevenson - Podivný případ dr. Jekylla a pana Hyda (9)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­